Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Štát v tomto roku vyberie na daniach a odvodoch asi o 300 miliónov eur viac

Štát v tomto roku vyberie na daniach a odvodoch asi o 300 miliónov eur viac
Minister financií Peter Kažimír. Foto: SITA
24. júna 2014 Zdroj Podnikam.SK, MG Tlačiť

Minister financií Peter Kažimír lepšie odhady pripisuje najmä úspešnému boju proti daňovým únikom.

Lepší výber minister pripisuje najmä boju proti daňovým únikom

Príjmy verejnej správy z daní a odvodov budú v tomto roku o 290 mil. eur vyššie, ako rezort financií predpokladal ešte vo februári tohto roka. Vyplýva to z aktuálnej daňovej prognózy, ktorú šéf ministerstva Peter Kažimír predstavil v utorok. Zlepšuje sa pritom výhľad daňových a odvodových príjmov aj na ďalšie roky. V roku 2015 by mali byť oproti februárovým predpokladom vyššie o 190 mil. eur, v roku 2016 o 202 mil. eur a v roku 2017 o 145 mil. eur.
 
Minister financií Peter Kažimír lepšie odhady pripisuje najmä úspešnému boju proti daňovým únikom, pozitívny vplyv má aj lepší vývoj na trhu práce. „Dnes už môžme naozaj povedať, že základným pilierom ozdravovania verejných financií, znižovania deficitu, je úspešný boj s daňovými únikmi. Pozitívne vplýva na príjmy štátu aj celková makroekonomická klíma, lepšia situácia na trhu práce, prebúdzajúca sa spotreba domácností,“ hodnotí zverejnené čísla minister. 
 

Výber DPH má ešte porásť

Úspešnosť boja proti daňovým únikom podľa ministerstva dokazuje aj vývoj efektívnej daňovej sadzby pri dani z pridanej hodnoty, teda skutočné percento, ktoré pri dani z pridanej hodnoty skončí v štátnej kase. Tá stúpa už šesť kvartálov v rade. „V poslednom nami meranom štvrťroku (1. štvrťrok 2014, pozn. red.) sme dosiahli opäť nárast efektívnej daňovej sadzby, tentokrát na 14,1 %. Môžme teda konštatovať, že tá najbolestivejšia časť, ten hochštaplerský prístup, ktorý bol bohužiaľ aj pre spravovanie verejných financií v minulých rokoch a týkal sa neefektívneho výberu daní, tak tento systém natrvalo opúšťame,“ povedal Kažimír. 
 
Skutočný výber pri dani z pridanej hodnoty však môže byť napokon ešte lepší. V prognóze totiž stále nie je zahrnuté pozitívne riziko, ktoré predstavujú nedávno prijaté opatrenia na ďalšie potláčanie daňových únikov. Najvýznamnejšie je zavedenie kontrolného výkazu, ktoré by sa v nasledujúcich mesiacoch malo prejaviť najmä vo vyššej efektivite daňových kontrol. 
 

Viac má štát vybrať aj od firiem

Pozitívne odhady však rezort financií hlási aj pri vývoji korporátnych daní. Pre tento rok totiž zvýšil svoje októbrové prognózy vývoja tejto dane o vyše 80 mil. eur. „Predpokladáme, že podobne ako v minulých rokoch bude rast výnosu dane z príjmu právnických osôb odvodený od ziskovosti zaostávať za rastom ekonomiky,“ píše v prognóze Inštitút finančnej politiky.
 
Minister financií Peter Kažimír hovorí, že sa tak nenaplnili negatívne hlasy, ktoré tvrdili, že zvýšením sadzby dane sa výber korporátnych daní nezvýši. Toľko optimizmu však rezort financií nemá pri dani z príjmov fyzických osôb z podnikania, pri ktorej priznáva, že od začiatku roka zaostáva za pôvodnými očakávaniami. 
 
„Negatívne sa na výnose dane prejavuje najmä výrazne horšie vyrovnanie dane za zdaňovacie obdobie roka 2013, v ktorom sa očakával pozitívny vplyv prijatých legislatívnych zmien,“ píše sa v prognóze.
 
Išlo najmä o limitovanie paušálnych výdavkov, obmedzenie nezdaniteľnej časti základu dane, či zavedenie druhej sadzby dane. „Skutočnosť však ukazuje, že sa živnostníci zvýšeniu daňového zaťaženia vo významnej miere vyhýbali,“ dodáva Inštitútu finančnej politiky. Len pre tento rok odhad príjmov z tejto dane tak znížil o 20 mil. eur, čo je takmer pätina celoročne rozpočtovanej sumy.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X