Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Svet ekonomiky už pozná vlaňajších víťazov aj porazených. Viete, ktorí to sú?

Korekcia vývoja slovenskej ekonomiky smerom nadol nastala pod tlakom vývoja inflácie.
ilustračné, Thinkstock
5. januára 2016 Img_2614.jpg Tlačiť

USA – Po tom, čo už boli odhalené takmer všetky relevantné čísla, na uplynulý rok sa zrejme budeme pozerať ako na rok, ktorý sa bude celkovo vyznačovať pomalším globálnym rastom. Nemastný či neslaný výkon svetového hospodárstva prichádza zrejme aj v nadväznosti na pokračujúce pumpovanie likvidity viacerými centrálnymi bankami, klesajúce ceny ropy či umiernenú infláciu.

Minulý rok možno zároveň označiť za rok rôznorodých hráčov. Zatiaľ čo komoditné trhy v rozvojových krajinách ako Rusko či Brazília zaznamenali pád, India a Vietnam sa tešili neočakávanému nárastu. V rozvinutom svete sa zase Spojené štáty americké pýšili výrazným nárastom pracovných miest, čo po prvý krát za posledných deväť rokov primälo tamojšiu vládu k utiahnutiu doposiaľ presadzovanej monetárnej politiky. Vo vyspelých európskych ekonomikách sa vlani najviac darilo írskej ekonomike, ktorá v treťom kvartáli medziročne vzrástla o 7 %, čím predbehla aj najľudnatejšiu krajinu na svete Čínu. Zaujímavou je aj skutočnosť, že v uplynulom roku sa veľmi nedarilo fínskej ekonomike. Ťahúni tamojšieho hospodárstva z oblasti výroby papiera či spotrebiteľskej elektroniky najsevernejšieho člena eurozóny tento krát nepodržali.

Medzi favoritov spomedzi rozvojových krajín možno zaradiť Vietnam, Tanzániu a prekvapivo aj Čínu. Analytici pritom paradoxne očakávali najväčšie spomalenie rastu tamojšieho hospodárstva za posledných 25 rokov. Medzi krajiny s najslabším výkonom možno však zaradiť Rusko, ktoré zaznamenalo najväčší prepad za posledné dve dekády, ktorý bol zrejme zapríčinený veľmi nízkymi cenami ropy. Japonsko tiež možno zaradiť do koša recesie, avšak v poslednom štvrťroku zaznamenala tretia najväčšia ekonomika sveta nárast jej hrubého domáceho produktu, čím predišla ďalšiemu pádu do recesie.

Odhliadnuc od údajov hrubého domáceho produktu, údaje o zamestnanosti výrazne miešajú predchádzajúce poradie. Najnižšiu mieru nezamestnanosti môžeme hľadať u národov ako Japonsko či Švajčiarsko, Thajsko alebo Singapur, avšak v protiklade s hodnotami hospodárskeho rastu, najvyššie miery nezamestnanosti môžeme objaviť práve v štátoch západnej Európy.

Img_2614.jpg

Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Vo svojej praxi sa venuje copywritingu a prekladateľskej činnosti.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

2015HDPúdaje o zamestnanosti

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X