Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Ekonomiku Slovenska sužuje korupcia, byrokracia a zle fungujúci štát. Sme horší ako Bulhari

Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
8. októbra 2015 Zdroj Podnikateľská aliancia Slovenska Tlačiť

Najnovšia správa o globálnej konkurencieschopnosti 2015-16, ktorú 30. septembra zverejnilo Svetové ekonomické fórum (WEF) prináša veľa zaujímavých informácií. Je dobrou spätnou väzbou pre tvorcov ekonomického prostredia na Slovensku, odpoveďou podnikateľov na otázku, ako sa na Slovensku majú a čo by radi zlepšili.

Korupcia trápi väčšinu podnikateľov

Okrem iného z nej vyplýva aj to, ktoré problémy trápia slovenský biznis najviac. Oproti minulému roku prekvapujúco vzrástlo pociťovanie korupcie, ktorú považuje za najväčšiu ťažkosť vyše 18 percent opýtaných. Opäť prenikla na prvé miesto pred štátnu byrokraciu a výšku daní spolu s obmedzeniami pracovného trhu.

Slovensko sa v rebríčku WEF tento rok umiestnilo na 67. mieste, o osem priečok vyššie ako vlani.

Problematicke faktory.png

Slovensko je však aj naďalej na poslednom mieste v regióne a tretie od konca medzi členmi EÚ. Nižšie sa umiestnili už len Chorvátsko (77. miesto) a Grécko (81.).

Z okolitých krajín je najvyššie Rakúsko na 23. mieste, Česká republika sa posunula z 37. na 31. priečku, Poľsko obsadilo 41. miesto. Maďarsko zmazalo svoje minuloročné zlepšenie, kleslo o 3 miesta a obsadilo v tomto roku 63. priečku.

Okolo 40. priečky sa držia Litva a Lotyšsko, na 45. miesto na svete sa vyšplhalo Rusko. Rumunsko je na 53. a Bulharsko na 54. mieste. Umiestnenie Slovenska môže byť pre investorov signálom, že by sa pri umiestnení nového projektu výroby alebo služieb mali radšej rozhodnúť pre inú krajinu, kde sa podniká ľahšie.

Na špici a na dne

Pohľad na kategórie, v ktorých je slovenské podnikateľské prostredie najlepšie a najhoršie na svete, môže byť pre vládu inšpiráciou, čo zlepšiť, aby sa ekonomike v krajine viac darilo a aby pritiahla viac investorov.

Na vysokých priečkach v globálnom porovnaní sa napríklad Slovensko ocitlo v podiele zahraničných vlastníkov (5. na svete), ďalšie kategórie svedčia o tom, že patríme k najviac otvoreným ekonomikám s veľkým podielom zahraničných investícií a silným vplyvom zahraničného obchodu na podnikanie. Na druhej strane to hovorí o slabej domácej podnikateľskej základni, ktorá býva menej náchylná na krízové výkyvy. Výška ciel je daná naším členstvom v EÚ a vo výskyte ochorenia HIV sa o prvé miesto delíme s desiatkami iných krajín.  

Kategorie slovenska.png

Najnižšie priečky v celosvetovom porovnaní, na ktoré sa Slovensko dostalo v niektorých kategóriách, sú však oveľa vážnejšie. Hovoria o slabo fungujúcom štáte, nedôvere podnikateľov v rovnosť pred zákonom, v nestrannosť úradníkov, nezávislosť súdov.  V efektívnosti zákonov pri urovnávaní sporov je Slovensko tretie najhoršie na svete, v klientelizme pri rozhodovaní štátu piate najhoršie.

Krajina patrí podľa účastníkov prieskumu na dno svetového rebríčka aj vo vládnych reguláciách, zneužívaní verejných zdrojov, mrhaní štátnymi peniazmi. Ekonomika trpí komplikáciami na pracovnom trhu, či slabou kvalitou vzdelávania. Podnikatelia sú presvedčení, že Slovensko iba málo dokáže pritiahnuť talenty zo zahraničia, prípadne udržať si vlastné. V tom patrí na 129. a 127. miesto na svete v konkurencii 140 krajín.

Kategorie slovenska najnizsie.png

Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS) je presvedčená, že zhoršovanie podnikateľského prostredia na Slovensku vedie k tomu, že sa v krajine umiestňuje menej investícií a vytvára menej pracovných miest, ako by to bolo v prípade pozitívneho vývoja.

Umiestnenie v najnovších globálnych rebríčkoch WEF iba potvrdzuje, že Slovensko zaostáva za svojimi konkurentmi v Strednej Európe, ktorí sa s výnimkou Maďarska posúvajú smerom ku kvalite podnikateľského prostredia v západoeurópskych krajinách. Výsledkom je, že na Slovensko za posledných sedem rokov neprišiel nový zahraničný investor s veľkým projektom, jedinou lastovičkou je nedávno ohlásená automobilka Jaguar Land Rover. Medzitým Slovensko obišlo viacero veľkých projektov s tisícmi nových pracovných miest, ktoré zvyčajne uprednostnili Poľsko, Česko, Maďarsko alebo Rumunsko.

Tohtoročný posun Slovenska v rebríčku možno pripísať skôr zlepšeniu situácie vo firmách vďaka ich inováciám a investíciám do technológií. Naopak, vnímanie fungovania štátu sa skôr zhoršilo, najmä v oblasti korupcie, byrokracie, fungovania súdov a vzdelávania. Sú to oblasti, na ktoré PAS dlhodobo upozorňuje a ponúka vo svojich analýzach aj konkrétne riešenia.

Odporúčané ebooky

K téme

Témy

byrokraciakorupciaPodnikateľská aliancia Slovenskapodnikateľské prostredie

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov8:30Špecialista prijímania zamestnancov – Recruiting 2.08:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

27nov9:00WEBINÁR: Udržanie alebo strata pracovných miest9:00 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X