Systém verejného obstarávania na Slovensku sa podľa Transparency International Slovensko (TIS) v roku 2012 zlepšil.
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Ľuba Riapošová z TIS, v priemere sa viac používajú transparentné metódy, ako je verejná súťaž a elektronické aukcie.
V súťažiach bolo menej uchádzačov, varuje Transparency
Dosiahli sa podľa nej vyššie úspory a stúpol aj priemerný počet uchádzačov, hoci nie pri prepočte na objem tendrov. „Varovným signálom je rast počtu menej transparentných rokovaní i pokles uchádzačov v druhej polovici roka,“ informovala s tým, že spolu s plánovaným oslabením povinnosti používať elektronické aukcie hrozí, že pozitívny vývoj z roka 2012 sa zastaví.
V minulom roku sa u nás uskutočnilo 6 800 tendrov v objeme 3,9 miliardy eur. Ide o počet verejných obstarávaní, ktoré sú oficiálne vykazované vo Vestníku verejného obstarávania, teda nadlimitné, podlimitné a podprahové zákazky, pri tovaroch a službách od 10-tisíc eur, pri stavebných prácach od 20-tisíc eur. Vlani tak verejné zákazky predstavovali 14 percent celkových výdavkov verejných financií. Každý pracovný deň sa v priemere uzavrelo 27 tendrov za 15,6 milióna eur.
Viac sa obstarávalo elektronicky
Od 1. januára 2012 sa povinnosť obstarávať tovary elektronickými aukciami rozšírila aj na podlimitné zákazky, teda na všetky objemy nad 40-tisíc eur. Do roku 2012 platila táto povinnosť pre objemy nad 125-tisíc eur. Tým sa podľa Riapošovej aj rapídne zvýšila frekvencia používania e-aukcií. „Celkovo sa v minulom roku uskutočnilo 2 757 elektronických aukcií, čo znamená 41 percent všetkých tendrov. Rok predtým to bolo 22 percent tendrov a ešte v roku 2009 to boli len necelé dve percentá všetkých obstarávaní,“ priblížila Riapošová a dodala, že v prepočte na objem bolo 19 percent tendrov nakupovaných cez e-aukcie, takmer dvojnásobok stavu z roka 2011.
Dôležitým podielom sa na verejných zákazkách na Slovensku podieľajú eurofondy. Za ostatné štyri roky tvorilo ich financovanie zhruba pätinu obstarávaného objemu. V roku 2012 tento pomer predstavoval desatinu objemu. Ide v priemere o každý ôsmy tender, ktorý sa platí z eurofondových zdrojov.
Veľa súťaží bolo bez konkurentov
Priemerný počet záujemcov o verejné obstarávanie zaznamenal mierny nárast podľa počtu tendrov, no mierny pokles pri meraní súťaživosti podľa objemu tendrov. Inými slovami, tendre s väčšími objemami mali menší priemerný počet uchádzačov ako rok predtým, čo vyvážilo mierne väčšiu súťaživosť pri relatívne menších objemoch. V roku 2012 bolo 47 percent počtu tendrov, respektíve 36 percent ich objemu pridelených firme, ktorá nemala konkurenciu. Tri a viac uchádzačov malo minulý rok 39 percent počtu tendrov, respektíve 43 percent objemu obstarávania. Znepokojujúcim signálom je zníženie súťaživosti medzi prvým a druhým polrokom 2012. „V marci došlo na Slovensku k výmene vlády a vzhľadom na dobiehanie starších tendrov možno zodpovednosť za druhý polrok obstarávania priradiť novej vláde,“ dodala Ľuba Riapošová z Transparency International Slovensko.
Viac aukcií prináša nižšie ceny
Transparency International Slovensko (TIS) odporúča, aby poslanci pri prerokúvaní vládou schválenej novely zákona o verejnom obstarávaní neoslabili úlohu elektronických aukcií a naopak posilnili transparentnosť, nestrannosť i pôsobenie Úradu pre verejné obstarávanie, hlavného kontrolóra tendrov na Slovensku. Podľa organizácie navyše dostávajú obstarávatelia do rúk priveľké právomoci. „Podľa novely môžu vylučovať uchádzačov príliš prísnou definíciou mimoriadne nízkej ponuky a taktiež môžu vyhodnocovať tendre pomocou ľahko manipulovateľného kritéria novovytvorených miest,“ uviedla Riapošová.
Novela zužuje povinnosť robiť elektronické aukcie na bežné tovary, nie na všetky tovary, ako to platí dnes. Pritom nová štúdia TIS ukazuje, že aukcie prinášajú v priemere o 1,5 viac súťažiacich a o 5 percent nižšie ceny ako neaukčné postupy. V roku 2012 sa 41 percent počtu a 19 percent objemu všetkých tendrov konal práve e-aukciou, čo prinieslo úspory vo výške 37 miliónov eur.