Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Systém verejného obstarávania sa vlani na Slovensku zlepšil

Systém verejného obstarávania sa vlani na Slovensku zlepšil
20. januára 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Systém verejného obstarávania na Slovensku sa podľa Transparency International Slovensko (TIS) v roku 2012 zlepšil.

 
Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla Ľuba Riapošová z TIS, v priemere sa viac používajú transparentné metódy, ako je verejná súťaž a elektronické aukcie.
 

V súťažiach bolo menej uchádzačov, varuje Transparency

Dosiahli sa podľa nej vyššie úspory a stúpol aj priemerný počet uchádzačov, hoci nie pri prepočte na objem tendrov. „Varovným signálom je rast počtu menej transparentných rokovaní i pokles uchádzačov v druhej polovici roka,“ informovala s tým, že spolu s plánovaným oslabením povinnosti používať elektronické aukcie hrozí, že pozitívny vývoj z roka 2012 sa zastaví.
 
 
V minulom roku sa u nás uskutočnilo 6 800 tendrov v objeme 3,9 miliardy eur. Ide o počet verejných obstarávaní, ktoré sú oficiálne vykazované vo Vestníku verejného obstarávania, teda nadlimitné, podlimitné a podprahové zákazky, pri tovaroch a službách od 10-tisíc eur, pri stavebných prácach od 20-tisíc eur. Vlani tak verejné zákazky predstavovali 14 percent celkových výdavkov verejných financií. Každý pracovný deň sa v priemere uzavrelo 27 tendrov za 15,6 milióna eur.
 

Viac sa obstarávalo elektronicky

Od 1. januára 2012 sa povinnosť obstarávať tovary elektronickými aukciami rozšírila aj na podlimitné zákazky, teda na všetky objemy nad 40-tisíc eur. Do roku 2012 platila táto povinnosť pre objemy nad 125-tisíc eur. Tým sa podľa Riapošovej aj rapídne zvýšila frekvencia používania e-aukcií. „Celkovo sa v minulom roku uskutočnilo 2 757 elektronických aukcií, čo znamená 41 percent všetkých tendrov. Rok predtým to bolo 22 percent tendrov a ešte v roku 2009 to boli len necelé dve percentá všetkých obstarávaní,“ priblížila Riapošová a dodala, že v prepočte na objem bolo 19 percent tendrov nakupovaných cez e-aukcie, takmer dvojnásobok stavu z roka 2011. 
 
Dôležitým podielom sa na verejných zákazkách na Slovensku podieľajú eurofondy. Za ostatné štyri roky tvorilo ich financovanie zhruba pätinu obstarávaného objemu. V roku 2012 tento pomer predstavoval desatinu objemu. Ide v priemere o každý ôsmy tender, ktorý sa platí z eurofondových zdrojov. 
 

Veľa súťaží bolo bez konkurentov

Priemerný počet záujemcov o verejné obstarávanie zaznamenal mierny nárast podľa počtu tendrov, no mierny pokles pri meraní súťaživosti podľa objemu tendrov. Inými slovami, tendre s väčšími objemami mali menší priemerný počet uchádzačov ako rok predtým, čo vyvážilo mierne väčšiu súťaživosť pri relatívne menších objemoch. V roku 2012 bolo 47 percent počtu tendrov, respektíve 36 percent ich objemu pridelených firme, ktorá nemala konkurenciu. Tri a viac uchádzačov malo minulý rok 39 percent počtu tendrov, respektíve 43 percent objemu obstarávania. Znepokojujúcim signálom je zníženie súťaživosti medzi prvým a druhým polrokom 2012. „V marci došlo na Slovensku k výmene vlády a vzhľadom na dobiehanie starších tendrov možno zodpovednosť za druhý polrok obstarávania priradiť novej vláde,“ dodala Ľuba Riapošová z Transparency International Slovensko. 
 

Viac aukcií prináša nižšie ceny

Transparency International Slovensko (TIS) odporúča, aby poslanci pri prerokúvaní vládou schválenej novely zákona o verejnom obstarávaní neoslabili úlohu elektronických aukcií a naopak posilnili transparentnosť, nestrannosť i pôsobenie Úradu pre verejné obstarávanie, hlavného kontrolóra tendrov na Slovensku. Podľa organizácie navyše dostávajú obstarávatelia do rúk priveľké právomoci. „Podľa novely môžu vylučovať uchádzačov príliš prísnou definíciou mimoriadne nízkej ponuky a taktiež môžu vyhodnocovať tendre pomocou ľahko manipulovateľného kritéria novovytvorených miest,“ uviedla Riapošová. 
 
Novela zužuje povinnosť robiť elektronické aukcie na bežné tovary, nie na všetky tovary, ako to platí dnes. Pritom nová štúdia TIS ukazuje, že aukcie prinášajú v priemere o 1,5 viac súťažiacich a o 5 percent nižšie ceny ako neaukčné postupy. V roku 2012 sa 41 percent počtu a 19 percent objemu všetkých tendrov konal práve e-aukciou, čo prinieslo úspory vo výške 37 miliónov eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ekonomika

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

19aug8:30Zmenky a ich využitie v praxi – účtovný, daňový a právny pohľad8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X