Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

SZČO si musia vypočítať novú výšku sociálnych odvodov

SZČO si musia vypočítať novú výšku sociálnych odvodov
Ilustračné foto SITA
27. júla 2013 Igor SurovčíkZdroj Podnikam.SK, IS Tlačiť
Povinne poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si musia vypočítať novú výšku poistného na sociálne poistenie, ktoré budú platiť za obdobie od 1. júla tohto roka do 30. júna budúceho roka.
 
Novú sumu poistného si určia podľa základu dane za rok 2012, a to prvýkrát podľa nových pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica.
 

Nové poistné je splatné najneskôr do 8. augusta

Povinnosť vypočítať si výšku sociálnych odvodov sa týka nielen tých SZČO, ktoré poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie už v súčasnosti povinne platia, ale aj tých SZČO, ktorým povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie vznikne od 1. júla tohto roka.
 
Od 1. júla tohto roka pritom vzniká povinnosť platiť poistné na sociálne poistenie tým SZČO, ktorých hrubý príjem (bez odpočítania výdavkov) vlani presiahol 4 716 eur. (Ide o 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu vo výške 393 eur.)
 
TIP: Prihlášku do Sociálnej poisťovne nájfete tu.
 

Minimálny vymeriavací základ

SZČO nesmú zabúdať na to, že pre nich existuje minimálny vymeriavací základ na platenie poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie. Ak by si vymeriavací základ vypočítali na úrovni, ktorá je nižšia ako minimálny vymeriavací základ, aj tak musia platiť poistné z minimálneho vymeriavacieho základu. Ten je aktuálne na úrovni 393 eur.
 
Tomuto vymeriavaciemu základu prislúcha minimálne poistné na dôchodkové a nemocenské poistenie 130,27 eura. Táto suma sa skladá z poistného na nemocenské poistenie (sadzba 4,4 %) v hodnote 17,29 eura a zvyšných 112,98 eura tvorí poistné na dôchodkové poistenie (sadzba 28,75 %).
 
Dôchodkové poistenie sa pritom skladá zo starobného a invalidného poistenia a z odvodu do rezervného fondu solidarity. Podľa údajov Sociálnej poisťovne platí minimálne poistné na sociálne poistenie asi 87 % samostatne zárobkovo činných osôb povinne platiacich sociálne odvody.
 

 
 

Maximálny vymeriavací základ

Na oveľa menší počet SZČO sa vzťahuje maximálny vymeriavací základ. Ten je od 1. januára tohto roka pre všetky druhy poistenia v jednotnej výške 3 930 eur. Ak si SZČO vypočíta vymeriavací základ presahujúci túto sumu, platí poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie maximálne zo spomínaných 3 930 eur. Maximálne poistné na nemocenské a dôchodkové poistenie pre SZČO tak dosahuje 1 302,79 eura.
 
 

Výpočet poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie

Pri určení výšky poistného sa najprv vypočíta vymeriavací základ na platenie odvodov. Prvýkrát sa postupuje podľa nových pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica. Tak ako v minulosti sa vychádza zo základu dane (príjmy znížené o výdavky, bez odpočítania nezdaniteľných súm).
 
Novinkou je to, že k tomuto základu dane sa pripočíta suma zaplatených odvodov na sociálne a zdravotné poistenie. Výsledný súčet sa vydelí počtom mesiacov podnikania v minulom roku a novým, zníženým koeficientom 1,9 (platným na rok 2013). V minulosti pritom zaplatené odvody na sociálne a zdravotné poistenie nezvyšovali základ pre výpočet sociálnych odvodov a základ dane sa delil koeficientom 2.
 
Základ dane zistíme z riadku 43 v daňovom priznaní za rok 2012. Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na najbližší eurocent nadol.
 
TIP: Výpočet poistného pre SZČO do Sociálnej poisťovne od 1.7.2013 si môžete urobiť aj na našej KALKULAČKE
 
 

Platenie poistného

SZČO platí poistné na číslo účtu jej príslušnej pobočky Sociálnej poisťovne. Čísla účtov možno nájsť tu. Netreba zabudnúť na to, že platba musí obsahovať správny variabilný a špecifický symbol.
 
Variabilný symbol je číslo, ktoré SZČO pridelila Sociálna poisťovňa.
 
Špecifický symbol označuje obdobie, resp. rozhodnutie o predpísaní dlžnej sumy, ku ktorému patrí platba. Ide o označenie príslušného kalendárneho mesiaca a kalendárneho roka, za ktorý sa poistné na sociálne poistenie platí, v tvare MMRRRR (napríklad za júl 2012 je v tvare 072012).
Pozor: Ak SZČO uhrádza poistné trvalým príkazom z účtu, ako špecifický symbol zadá číslo 88.
 

Príklady

Príklad č. 1
 
SZČO mala pri 12 mesiacoch podnikania v roku 2012 základ dane (rozdiel medzi príjmami a výdavkami, neznížený o nezdaniteľné sumy) 6 000 eur, na sociálnych a zdravotných odvodoch zaplatila 2 000 eur.
 
Vymeriavací základ si určí tak, že spočíta základ dane a zaplatené odvody a výslednú sumu vydelí číslom 12 (počet mesiacov podnikania) a koeficentom 1,9 (znížený koeficient platný na rok 2013)
 
6 000+2 000/12/1,9
čo je 350,87 eura
 
Vypočítaný vymeriavací základ v sume 350,87 eura je nižší ako zákonom stanovený minimálny vymeriavací základ. Ten pre rok 2013 dosahuje 393 eur. Táto SZČO preto musí platiť poistné zo základu 393 eur.
 
Po určení vymeriavacieho základu si SZČO vypočíta jednotlivé sumy poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie. Sumy poistného sa zaokrúhľujú na najbližší eurocent nadol, nasledovne: 
  • poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu 393 eur = 17,292 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 17,29 eura,
  • poistné na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu 393 eur =  70,74  eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 70,74  eura,
  • poistné na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu 393 eur = 23,58 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 23,58 eura,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu 393 eur = 18,667 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 18,66  eura.
Od 1. júla 2013 tak  platí táto samostatne zárobkovo činná osoba poistné na sociálne poistenie spolu v sume 130,27 eura. Toto poistné musí SZČO zaplatiť najneskôr do 8. augusta 2013.  
 

Príklad č. 2

SZČO začala podnikať v roku 2012. Za 10 mesiacov podnikania mala hrubý príjem (pred odpočítaním výdavkov) 22 000 eur, základ dane (rozdiel medzi príjmami a výdavkami, neznížený o nezdaniteľné sumy) 12 000 eur. Na zdravotných odvodoch v roku 2012 zaplatila 475,8 eura, sociálne odvody neplatila.
 
Jej hrubý príjem vo výške 22 000 eur prekročil hranicu pre vznik povinnosti platiť sociálne odvody v sume 4 716 eur. Táto SZČO tak bude povinná od 1. júla 2013 platiť odvody na dôchodkové a nemocenské poistenie.
 
Vymeriavací základ si určí tak, že spočíta základ dane a zaplatené zdravotné odvody a výslednú sumu vydelí číslom 10 (počet mesiacov podnikania) a koeficentom 1,9 (znížený koeficient platný na rok 2013)
 
12 000+475,8/10/1,9
čo je 656,62 eura
 
Po určení vymeriavacieho základu si SZČO vypočíta jednotlivé sumy poistného na dôchodkové a nemocenské poistenie nasledovne: 
  • poistné na nemocenské poistenie 4,4 % z vymeriavacieho základu 656,62 eura = 28,891 eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 28,89 eura,
  • poistné na starobné poistenie 18 % z vymeriavacieho základu 656,62 eura = 118,191  eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 118,19  eura,
  • poistné na invalidné poistenie 6 % z vymeriavacieho základu 656,62 eura = 39,397 eura= po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 39,39 eura,
  • poistné do rezervného fondu solidarity 4,75 % z vymeriavacieho základu 656,62 eura = 31,189  eura = po zaokrúhlení na najbližší eurocent nadol 31,18  eura.
 
Od 1. júla 2013 začne táto samostatne zárobkovo činná osoba platiť  poistné na sociálne poistenie spolu v sume 217,65  eura. Toto poistné musí SZČO zaplatiť najneskôr do 8. augusta 2013.

 

Igor Surovčík

V agentúre SITA pracujem už viac ako dve desaťročia. Vyštudoval som ekonómiu na Obchodnej fakulte EU a právo na Právnickej fakulte UK. Ako redaktor sa od začiatku venujem najmä agende rezortu práce, sociálnych vecí a rodiny, k čomu sa postupne pridali aj dane a legislatíva. Som bývalý dlhoročný bloger, prispieval som aj do mesačníka Domino efekt. Autorsky prispievam aj na portál Podnikam.sk. Zastávam pozíciu zástupcu šéfredaktora.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X