Týchto 10 druhov správania by ste u úspešných hľadali márne
Keď človek strávi dekádu prácou s vedúcimi pracovníkmi a lídrami podnikov, nemôže si pomôcť a musí si všimnúť, čo v rámci behu na dlhé trate, ktorým cesta za úspechom je, funguje a čo nie.
Pozrite sa, čo nerobiť, ak chcete byť úspešný
Zaujímavé je, že sa nezriedka ukazuje, že nie vnútorné charakteristické vlastnosti a osobné zvyky sú tým, čo rozhoduje o úspešnosti či neúspešnosti. Je to správanie.
Správaním sa pritom myslí to, ako človek reaguje pri dlhodobom strese, či si plní svoje záväzky alebo nie, ako vychádza s ostatnými, ako komunikuje so zákazníkmi, ako tvrdo je ochotný pracovať, aby boli veci urobené správne či to, ako sa sústredí, aký je disciplinovaný alebo roztržitý.
Steve Tobak, spolupracovník entrepreneur.com, pozoroval niekoľko zakladateľov a CEO spoločností, ktorí skôr či neskôr, keď biznis nešiel až tak dobre, prejavili sebadeštruktívne správanie a biznis išiel dolu vodou s nimi.
Aby ste sa predišli potenciálnemu zlyhaniam, pozrite sa, či sa nasledujúce popisy na vás náhodou nehodia.
Naivita
Všetci máme tendenciu začínať s „veľkými očami“ a dôverčivo, ale faktom je, že čím skôr začne byť človek dôvtipným a skeptickým, tým skôr sa zlepšuje jeho šanca dostať sa na top úroveň. Dôvod je jednoduchý: „hlupáčikovia“, zelenáči a blázni nevyhrávajú. Naučiť sa pristupovať kriticky ku všetkému, čo čítate a počujete a vždy venovať pozornosť zdroju – to je správna cesta.
Panika
Bežnou súčasťou biznis sveta sú aj stresové a napäté situácie. Veci takmer nikdy nejdú podľa plánu a dokonca často úplne zle. Ak nedokážete zvíťaziť nad návalom adrenalínu a v čase krízy nie ste schopný zostať v pokoji, máte prosto smolu.
Fanatizmus
Vášeň je síce dobrým „vodičom“ úspechu, keď však človek prekročí istú hranicu a stane sa ozajstným fanatikom, to, na čo sa vášeň zmení, pracuje proti nemu. Pokrútené vnímanie reality, chybné úsudky a robenie zlých rozhodnutí – to sú všetko veci, vďaka ktorým je fanatizmus negatívom.
Lenivosť
Tí, ktorí chcú dosiahnuť veľké veci, by mali venovať pozornosť jednej základnej pravde: Cesta k úspechu je behom na dlhé trate a do cieľa sa človek dostane len vďaka tvrdej práci. Preto treba byť sústredený a disciplinovaný. Väčšina ľudí má sklony k lajdáctvu. To je dôvod, prečo väčšina ľudí nedosahuje veľké veci.
Krátkozraké zmýšľanie
Steve Jobs povedal: „Čo oddeľuje úspešných podnikateľov od neúspešných, je čistá vytrvalosť“. Ak nie ste zapálení pre to, čo robíte, nikdy nič nedosiahnete. Príliš veľa ľudí chce v súčasnosti všetko okamžite. A to je možné len sotva.
Vyvádzanie
Nech už cítite čokoľvek, s čím sa vyrovnávate len problematicky (žiarlivosť, hanbu, pocit menejcennosti), prenášanie týchto pocitov na ľudí, s ktorými pracujete a predvádzanie hnevu, ktorý v sebe máte, spôsobí nielen to, že sa všetci naokolo budú cítiť zle, ale aj to, že to prosto skôr či neskôr zabije vašu kariéru.
Egoizmus
Ak konáte tak, akoby sa svet točil okolo vás, mali by ste radšej mať v zálohe talent a patričné schopnosti. Prílišná zameranosť na seba zmenšuje efektivitu. Biznis nie je o vás, je sám o sebe, o biznise. A je aj o skúsenosti vašich zákazníkov s vašimi produktmi. Pamätajte si, kto komu v tomto vzťahu slúži.
Žitie minulosťou alebo budúcnosťou
Iste, z minulosti sa učiť môžeme, ale prílišné orientovanie sa na ňu je sebazničujúce. Č si podobné platí aj o budúcnosti. Plánovať a snívať o budúcnosti je v poriadku, ak sa ale vaše plány nesústreďujú v prvom rade na súčasnosť, svoje plány a sny dosiahnete len sotva.
Zľahčujúca nevšímavosť
V súčasnosti človek často počúva frázy typu „čokoľvek zaberá“, „všetko je v poriadku“ a „žiadne obavy“, ale zriedkakedy od skutočne kvalifikovaných ľudí. Apatickosť a zľahčujúca nevšímavosť nie sú dobrými „sprievodcami“ na ceste za úspechom.
Precitlivenosť
Ak ste tak veľmi citlivý, že každá kritika z vás robí šialenca a každá drobnosť vás urazí, v skutočnom svete to rozhodne budete mať ťažké. To, že sa biznisoví lídri zvyčajne vyznačujú dobrým zmyslom pre humor a pokorou, má napokon opodstatnenie. Schopnosť zažartovať aj na svoj vlastný účet patrí okrem iných vecí priam až k povinnej výbave. Neberte sa tak vážne.
Ešte jedna posledná vec. Ak vás zmienka o niektorom zo spomínaných druhov správania urazila natoľko, že chcete napísať rozhnevaný komentár, máte najmenej dva alebo tri problémy, na ktorých by ste mali zapracovať. Keď sa na to ale pozriete z druhej – svetlejšej – strany, aspoň nie ste ľahostajný.