Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Týchto 10 druhov správania by ste u úspešných hľadali márne

pixabay.com
7. septembra 2015 Zdroj entrepreneur.com Tlačiť

Keď človek strávi dekádu prácou s vedúcimi pracovníkmi a lídrami podnikov, nemôže si pomôcť a musí si všimnúť, čo v rámci behu na dlhé trate, ktorým cesta za úspechom je, funguje a čo nie.

Pozrite sa, čo nerobiť, ak chcete byť úspešný

Zaujímavé je, že sa nezriedka ukazuje, že nie vnútorné charakteristické vlastnosti a osobné zvyky sú tým, čo rozhoduje o úspešnosti či neúspešnosti. Je to správanie.

Správaním sa pritom myslí to, ako človek reaguje pri dlhodobom strese, či si plní svoje záväzky alebo nie, ako vychádza s ostatnými, ako komunikuje so zákazníkmi, ako tvrdo je ochotný pracovať, aby boli veci urobené správne či to, ako sa sústredí, aký je disciplinovaný alebo roztržitý.

Steve Tobak, spolupracovník entrepreneur.com, pozoroval niekoľko zakladateľov a CEO spoločností, ktorí skôr či neskôr, keď biznis nešiel až tak dobre, prejavili sebadeštruktívne správanie a biznis išiel dolu vodou s nimi.

Aby ste sa predišli potenciálnemu zlyhaniam, pozrite sa, či sa nasledujúce popisy na vás náhodou nehodia.

Naivita

Všetci máme tendenciu začínať s „veľkými očami“ a dôverčivo, ale faktom je, že čím skôr začne byť človek dôvtipným a skeptickým, tým skôr sa zlepšuje jeho šanca dostať sa na top úroveň. Dôvod je jednoduchý: „hlupáčikovia“, zelenáči a blázni nevyhrávajú. Naučiť sa pristupovať kriticky ku všetkému, čo čítate a počujete a vždy venovať pozornosť zdroju – to je správna cesta.

Panika

Bežnou súčasťou biznis sveta sú aj stresové a napäté situácie. Veci takmer nikdy nejdú podľa plánu a dokonca často úplne zle. Ak nedokážete zvíťaziť nad návalom adrenalínu a v čase krízy nie ste schopný zostať v pokoji, máte prosto smolu.

Fanatizmus

Vášeň je síce dobrým „vodičom“ úspechu, keď však človek prekročí istú hranicu a stane sa ozajstným fanatikom, to, na čo sa vášeň zmení, pracuje proti nemu. Pokrútené vnímanie reality, chybné úsudky a robenie zlých rozhodnutí – to sú všetko veci, vďaka ktorým je fanatizmus negatívom.

Lenivosť

Tí, ktorí chcú dosiahnuť veľké veci, by mali venovať pozornosť jednej základnej pravde: Cesta k úspechu je behom na dlhé trate a do cieľa sa človek dostane len vďaka tvrdej práci. Preto treba byť sústredený a disciplinovaný. Väčšina ľudí má sklony k lajdáctvu. To je dôvod, prečo väčšina ľudí nedosahuje veľké veci.

Krátkozraké zmýšľanie

Steve Jobs povedal: „Čo oddeľuje úspešných podnikateľov od neúspešných, je čistá vytrvalosť“. Ak nie ste zapálení pre to, čo robíte, nikdy nič nedosiahnete. Príliš veľa ľudí chce v súčasnosti všetko okamžite. A to je možné len sotva.

Vyvádzanie

Nech už cítite čokoľvek, s čím sa vyrovnávate len problematicky (žiarlivosť, hanbu, pocit menejcennosti), prenášanie týchto pocitov na ľudí, s ktorými pracujete a predvádzanie hnevu, ktorý v sebe máte, spôsobí nielen to, že sa všetci naokolo budú cítiť zle, ale aj to, že to prosto skôr či neskôr zabije vašu kariéru.

Egoizmus

Ak konáte tak, akoby sa svet točil okolo vás, mali by ste radšej mať v zálohe talent a patričné schopnosti. Prílišná zameranosť na seba zmenšuje efektivitu. Biznis nie je o vás, je sám o sebe, o biznise. A je aj o skúsenosti vašich zákazníkov s vašimi produktmi. Pamätajte si, kto komu v tomto vzťahu slúži.

Žitie minulosťou alebo budúcnosťou

Iste, z minulosti sa učiť môžeme, ale prílišné orientovanie sa na ňu je sebazničujúce. Č si podobné platí aj o budúcnosti. Plánovať a snívať o budúcnosti je v poriadku, ak sa ale vaše plány nesústreďujú v prvom rade na súčasnosť, svoje plány a sny dosiahnete len sotva.

Zľahčujúca nevšímavosť

V súčasnosti človek často počúva frázy typu „čokoľvek zaberá“, „všetko je v poriadku“ a „žiadne obavy“, ale zriedkakedy od skutočne kvalifikovaných ľudí. Apatickosť a zľahčujúca nevšímavosť nie sú dobrými „sprievodcami“ na ceste za úspechom.

Precitlivenosť

Ak ste tak veľmi citlivý, že každá kritika z vás robí šialenca a každá drobnosť vás urazí, v skutočnom svete to rozhodne budete mať ťažké. To, že sa biznisoví lídri zvyčajne vyznačujú dobrým zmyslom pre humor a pokorou, má napokon opodstatnenie. Schopnosť zažartovať aj na svoj vlastný účet patrí okrem iných vecí priam až k povinnej výbave. Neberte sa tak vážne.

Ešte jedna posledná vec. Ak vás zmienka o niektorom zo spomínaných druhov správania urazila natoľko, že chcete napísať rozhnevaný komentár, máte najmenej dva alebo tri problémy, na ktorých by ste mali zapracovať. Keď sa na to ale pozriete z druhej – svetlejšej – strany, aspoň nie ste ľahostajný.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Relax

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

09máj8:30Rast cien stavebných materiálov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

09máj8:30Compliance management system (CMS)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X