- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Etika v podnikaní
- Účtovníci tvrdia: Etika v podnikaní sa na Slovensku zhoršila
Účtovníci tvrdia: Etika v podnikaní sa na Slovensku zhoršila
Len zlomok finančných manažérov sa uchýlil k výpovedi z dôvodu nedodržania etiky v podnikaní.
Pri viac než polovici prípadov firma ustúpila názorom finančných manažérov
V novom prieskume ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) 37 % respondentov zo Slovenska uviedlo, že firemná etika je horšia než pred rokom, etickú dilemu potom muselo riešiť 19 % z nich. Rozpory medzi verejným záujmom, záujmom zamestnávateľa a osobným záujmom sa týkali väčšinou vykazovania finančných výsledkov, stanovovania daňových povinností alebo tiež podmienok a postupov pri verejných zákazkách.
V súvislosti so závažnými dilemami vo firme prijalo zodpovednosť necelých 5 % finančných profesionálov (oproti 17 % v Českej republike a 32 % v Maďarsku) a rozhodlo sa tak rozviazať svoj pracovný pomer so zamestnávateľom z dôvodu riešenia morálneho problému. Približne podobný počet zamestnancov musel potom nedobrovoľne odísť z rovnakého dôvodu.
Naopak tretina opytovaných (29 %), ktorí boli konfrontovaní s morálnym problémom, prijala po vzájomnej diskusii stanovisko svojho zamestnávateľa a nadriadených, a prispôsobila sa tak požiadavkám firmy. Na porovnanie v Českej republike pristúpilo k tomuto kroku len 17 % opýtaných. Pri viac než polovici prípadov (52 %) firma ustúpila názorom finančných manažérov.
eBooky:
- Ochrana osobných údajov a podnikateľ
- Zamestnávanie na dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru
„Je dôležité, aby si firmy uvedomili, aké následky môže mať neetické správanie, a to nielen voči obchodným partnerom a inštitúciám, ale taktiež voči vlastným zamestnancom. Pre ACCA je jednou z kľúčových hodnôt integrita, preto kladieme vysoký dôraz na etické správanie našich členov a napomáhame im pri riešení akýchkoľvek etických dilem, s ktorými sú vo svojej praxi konfrontovaní,“ hovorí Kateřina Benešová, riaditeľka ACCA pre Českú republiku, Slovensko, Maďarsko.
Respondenti kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov
Až 76 % respondentov uviedlo, že nároky na znalosti finančných riaditeľov sa stále menia, rastie hlavne požiadavka na vedomosti z oblasti moderných technológií. 70 % opýtaných sa ale zhodlo na tom, že znalosti získané vďaka členstvu v profesijných organizáciách výrazne pomáhajú nielen vysoko postaveným finančným manažérom pri riešení rôznych etických dilem, ale taktiež zlepšujú postavenie profesijných účtovníkov u zamestnávateľov.
V neposlednom rade z prieskumu vyplynulo, že i naďalej je najdôležitejšou vlastnosťou správneho finančného riaditeľa dôveryhodnosť. Druhou najdôležitejšou vlastnosťou je práve etika, respondenti však kládli dôraz i na profesionálne technické zručnosti účtovníkov.
Prieskumu s názvom Etika v biznise a zodpovednosť účtovníkov a finančných profesionálov sa zúčastnilo 480 respondentov – finančných profesionálov – zo Slovenska, Českej republiky a Maďarska, medzi ktorými boli zastúpení finanční riaditelia i manažéri predných firiem naprieč odvetviami.
Autor: ACCA (Asociácia certifikovaných účtovníkov) je globálna organizácia združujúca profesionálnych účtovníkov so 178 000 členmi, 455 000 študentmi v 180 krajinách celého sveta. Sieť ACCA má viac ako 92 kancelárií, centier a pracuje s viac ako 8 500 schválenými zamestnávateľmi po celom svete, ktorí poskytujú svojim zamestnancom vysoký štandard v učení a rozvoji.