Uplatnenie zmluvnej pokuty v obchodných vzťahoch
Zmluvná pokuta a jej používanie
Je spôsobom zabezpečenia plnenia povinností vyplývajúcich zo zmluvy. Je to peňažná čiastka, ktorú je zmluvná strana povinná zaplatiť v prípade nesplnenia zmluvnej povinnosti riadne a včas. Zmluvnú pokutu nemožno dojednať pre prípad odstúpenia od zmluvy.
- povinnosť splniť určitý peňažný záväzok včas (zaplatenie ceny za dodané dielo)
- zmluvná pokuta za odovzdanie neúplného diela, zmluvná pokuta za dodanie tovaru na iné miesto, než bolo dojednané…)
Funkcie zmluvnej pokuty
- preventívna (spočíva v hrozbe uplatnenia zmluvnej pokuty, čo núti druhú zmluvnú stranu plniť si svoje záväzky riadne a včas)
- uhradzovacia (spočíva v povinnosti uhradiť zmluvnú pokutu oprávnenej strane)
- sankčná (voči strane povinnej zaplatiť zmluvnú pokutu)
- dohoda o zmluvnej pokute musí byť uzavretá písomne,- môže byť súčasťou samotnej zmluvy, plnenie povinností z ktorej zabezpečuje alebo je uzavretá ako samostatný dokument
- musí obsahovať:- určenie povinnosti (záväzku), ktorá sa zmluvnou pokutou zabezpečuje,- výšku zmluvnej pokuty, alebo spôsob jej výpočtu (napr. percentom alebo zlomkom z určitej sumy, alebo z určitej hodnoty)- musí byť uvedené, či zmluvná pokuta má charakter jednorazovej sankcie, alebo sankcie opakujúcej sa v určitých obdobiach
Príklad:Zhotoviteľ sa dostane do omeškania s odovzdaním diela, preto musí objednávateľovi zaplatiť zmluvnú pokutu. Zmluvná pokuta môže byť stanovená niekoľkými spôsobmi:
- pevnou sumou (napr. 3000 €)
- percentom z ceny diela (napr. 5% z ceny diela)
- pevnou sumou za každý deň omeškania (napr. 50 € za každý deň omeškania)
- iné