Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Úver na automobil v roku 2017

úver na auto
úver na auto
3. novembra 2017 Autor Silvia HanováZdroj podnikam.sk Tlačiť

Keď uvažujeme o kúpe automobilu, jednou z najdôležitejších otázok, ktorú je pritom potrebné vyriešiť, je spôsob jeho financovania. Ak si odmyslíme možnosť platby v hotovosti, ostávajú nám k dispozícii finančné produkty. Banky i nebankové spoločnosti (finančné inštitúcie) ponúkajú na tento účel rôzne typy pôžičiek, ktorých podmienky sa navzájom líšia napríklad aj v závislosti od toho, či sa jedná o kúpu nového alebo ojazdeného vozidla. Jedným z najfrekventovanejších produktov, ktorý podnikatelia bežne využívajú na financovanie kúpy vozidla, je spotrebný úver. Veľkou výhodou týchto pôžičiek je skutočnosť, že veľmi často sú poskytované bez potreby akéhokoľvek ručenia.

Pôžička na auto

Pôžička na auto predstavuje finančný produkt, pri ktorom banka alebo iná nebanková inštitúcia, poskytne žiadateľovi vopred dohodnutú sumu finančných prostriedkov na kúpu vybraného automobilu a klient sa zaviaže vrátiť tieto peňažné prostriedky a súčasne s tým zaplatiť za takúto službu ustanovené úroky. Žiadateľ, ktorý sa týmto stáva klientom danej inštitúcie, väčšinou spláca úver v pravidelných splátkach spolu s dohodnutými úrokmi. Banky a ostatné nebankové subjekty poskytujú úvery za rôzne úrokové sadzby, ktoré sa odvíjajú napríklad aj od toho, či sa jedná o účelové alebo bezúčelové pôžičky. Líšia sa od seba aj dobou splatnosti, výškou poskytovanej sumy, ako aj rôznymi ďalšími podmienkami.

Čo si treba všímať?

Banky i rôzne nebankové spoločnosti v súčasnosti ponúkajú rôzne spôsoby financovania kúpy vozidla napríklad prostredníctvom spotrebných úverov a iných pôžičiek. Niektoré z nich možno získať dokonca aj online, pričom tieto sľubujú rýchle a bezproblémové vybavenie predloženej žiadosti. Mnohé z nich už ponúkajú aj samotné spracovanie žiadosti o úver úplne bez poplatkov a niektoré pridávajú i možnosť splatiť pôžičku predčasne bez ďalších poplatkov. Možnosť získať úver bez preukazovania účelu a využiť mimoriadne splátky bez poplatkov tak predstavujú relevantné faktory, ktoré lákajú aj mnohých podnikateľov.

Prostredníctvom spotrebných úverov možno financovať osobné i úžitkové vozidlá, motorky, skútre alebo štvorkolky, jazdené autá, ako aj automobily po ukončení financovania. Poskytované úvery sa navzájom líšia výškou poskytovanej sumy, ako aj možnosťou rovnomerného či nerovnomerného splácania. Niektoré banky ponúkajú možnosť stať sa vlastníkom kupovaného vozidla ihneď po podpísaní úverovej zmluvy. Mnohé úvery zase obsahujú povinné zmluvné poistenie a havarijné poistenie.

Ako získať úver na auto?

Všeobecne platí, že získať úver na kúpu automobilu je jednoduchšie, ako napríklad v prípade úveru na bývanie a celý proces je aj flexibilnejší. Spravidla je pritom potrebný platný občiansky preukaz žiadateľa, ako aj ďalší doklad totožnosti, ktorým môže byť vodičský preukaz, cestovný pas alebo rodný list. Iné požadované doklady môžu závisieť napríklad aj od modelu kupovaného automobilu a jeho ceny. Dôležitú úlohu pri získavaní výhodného úveru zohráva aj samotná bonita žiadateľa. Je to veľmi dôležitý ukazovateľ, na základe ktorého finančné inštitúcie hodnotia schopnosť žiadateľa splácať predmetnú pohľadávku. Inými slovami, je to zabezpečovací inštitút poskytovateľa úveru.

Nezáleží na známkach, dôležitá je bonita

V tomto prípade platí rovnica, že čím bonitnejší klient, tým výhodnejší úver môže získať. Za účelom zistenia bonity skúmajú finančné inštitúcie príjmy, ktoré je v prípade fyzických osôb potrebné dokladovať výpisom z bankového účtu či pracovnou zmluvou a priloženými výplatnými páskami. V prípade právnických osôb sa dokladujú predložením posledného daňového priznania. V súčasnosti sa však možno stretnúť aj s pôžičkami, pri ktorých nie je potrebné dokladovať výšku príjmu. V týchto prípadoch sa však môže stať, že žiadateľa si preveria priamo v Sociálnej poisťovni. Z pohľadu finančných inštitúcií je následne bonitnejším klientom ten, kto napríklad nemá deti a platí tu aj ďalšia rovnica – čím viac vyživovaných maloletých detí, tým menšia bonite a skúmajú aj ďalšie záväzky žiadateľa. Banky v tejto súvislosti ďalej zaujímajú konkrétne podmienky bývania, či sa jedná o vlastný byt alebo dom, respektíve len dočasný prenájom.

Tým, že finančná inštitúcia poskytuje úver, sa sama vystavuje určitému riziku. Medzi takéto riziká patrí neschopnosť klientov pravidelne splácať úverové splátky spolu s dohonutými úrokmi, prípadne skutočnosť, že pôžička nebude splatená vôbec. Určenie bonity klienta sa tak môže líšiť v závislosti od jednotlivých poskytovateľov. Každý z nich má svoje vlastné kritéria, ktoré pritom vyhodnocuje. Pomôcť môže napríklad aj bežný účet, ktorý má podnikateľ založený v banke, kde žiada o úver.

Najväčšiu šancu získať výhodný úver tak majú žiadatelia s vysokou bonitou. Za takých sú spravidla považovaní  klienti s vysokými a pravidelnými príjmami, preukázanými ziskami v podnikaní, ako aj takí, ktorí majú príjmy z viacerých zdrojov, pozitívnu úverovú históriu a pritom ešte vlastnia nehnuteľnosť. Nízku bonitu môže banka naopak spájať s ručením pri iných úveroch, príliš vysokej celkovej zadlženosti žiadateľa, nesplatených kreditných kartách a prečerpaných účtoch a plusom nie sú ani oneskorené platby.

Ak už vopred viete, že bonita by mohla byť u vás problémom, riešením takejto situácie môže byť žiadosť o úver spolu s iným žiadateľom, ktorý má lepšiu bonitu. Na záver je ešte potrebné treba dodať, že overovanie bonity žiadateľa môže byť časovo náročným administratívnym procesom. Existujú však i možnosti, kedy dokáže banka tento proces skrátiť v prospech klienta.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Nezaradené

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

02máj8:30Pochopenie zmlúv 2 - seminár v anglickom jazyku (Understanding Contracts 2)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Právo

06máj8:30Aktuálne zmeny v zamestnávaní cudzincov z tretích krajín8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X