Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V bločkovej lotérii je zaevidovaných viac ako 36,6 mil. bločkov

V bločkovej lotérii je zaevidovaných viac ako 36,6 mil. bločkov
29. decembra 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ak sa spotrebiteľom nepodarilo pokladničné bločky zahlásiť do lotérie, posielajú ich na kontrolu finančnej správe naskenované alebo nafotené. 

Do bločkovej lotérie sa aktívne zapája viac ako 430 tis. ľudí

Vďaka národnej bločkovej lotérii sa zvýšila efektivita výberu daní. Platcovia dane z pridanej hodnoty (DPH) tak poctivejšie túto daň priznávajú. Priamy dopad bločkovej lotérie je však zatiaľ predčasné kvantifikovať vzhľadom na jej krátke trvanie. Agentúru SITA o tom informovalo Ministerstvo financií SR. „Viac transakcií teda prebieha oficiálnou cestou a menej transakcií v rámci čiernej, či sivej ekonomiky,“ priblížilo ministerstvo financií.
 
Do bločkovej lotérie sa aktívne zapája viac ako 430 tis. ľudí. „V súčasnosti už máme viac ako 36 mil. prihlásených bločkov,“ informovalo ministerstvo. Pre rezort Petra Kažimíra to znamená, že každý z týchto ľudí sa stáva tzv. ľudovým daňovým kontrolórom, ktorý žiada vydanie bločku v prípade, že mu ho predávajúci nevydal. Ministerstvo v najbližších mesiacoch plánuje zverejniť analýzu bločkovej lotérie.
 

 
„V najbližších mesiacoch zverejníme analýzu po spracovaní údajov. Oproti septembrovej prognóze zvyšujeme odhad daňových a odvodových príjmov v roku 2013 o 154 mil. eur, teda o 0,2 % hrubého domáceho produktu, a o viac než 350 mil. eur, teda 0,5 % HDP v rokoch 2014 až 2016. K vyššej prognóze prispel najmä zlepšený výber DPH, nové legislatívne opatrenia, ale napríklad aj spustenie bločkovej lotérie,“ uviedlo ministerstvo financií. 
 

Priemerne sa v jednom kole zaregistrovalo 5,9 mil. bločkov

Hlavným prínosom bločkovej lotérie je jej edukačný potenciál, teda to, že je ideálnym nástrojom šírenia daňovej osvety. „Spotrebitelia si v prípade nevydania pokladničného dokladu uvedomia, že podnikateľ neodvádza dane, a tým okráda nielen štát, ale aj ich samotných,“ pripomenul rezort financií. Ak sa spotrebiteľom nepodarilo pokladničné bločky zahlásiť do lotérie, posielajú ich na kontrolu finančnej správe naskenované alebo nafotené. Medzi najčastejšie dôvody podľa ministerstva financií občania uviedli, že im systém ohlásil neplatný daňový kód pokladnice (DKP). Finančná správa tieto podnety kontroluje priebežne. Približne v polovici prípadov kontrolóri skutočne zistili porušenie zákona. 
 

 
Národná lotériová spoločnosť Tipos bližšie špecifikovala, že priemerne sa v jednom kole prvej šance doposiaľ zaregistrovalo 5,9 mil. bločkov. Dodala tiež, že priemerný počet zaregistrovaných bločkov na jedno kolo druhej šance je 109 bločkov na jednu vyžrebovanú pokladnicu z ôsmich. Pokiaľ hráč v národnej bločkovej lotérii získa výhru, nemusí z nej podľa zákona zaplatiť daň z výhry ani odvod zdravotnej poisťovni. Ide totiž o štátnu lotériu. 
 
Ministerstvo financií ešte neočakáva ukončenie lotérie. „Národná bločková lotéria nie je časovo obmedzená, naopak, pripravujeme novinky, ktoré túto lotériu ešte viac zatraktívnia pre čo najväčší okruh spotrebiteľov,“ podotkol rezort financií.
 

 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Registračné pokladne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X