Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V marci nahlásili zamestnávatelia 373,4 tis. dohodárov

V marci nahlásili zamestnávatelia 373,4 tis. dohodárov
Ilustračné foto SITA
3. apríla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
V marci tohto roka zamestnávatelia prihlásili do registra Sociálnej poisťovne na platenie poistného celkovo 373,4 tis. pracovníkov pracujúcich na dohodu. Informoval o tom hovorca poisťovne Peter Višváder.
 
„V tomto údaji sú zahrnuté uzavreté dohody s pravidelným i s nepravidelným príjmom. Ide o dohody o vykonaní práce, dohody o pracovnej činnosti a dohody o brigádnickej práci študenta,“ uviedol. Ku koncu januára pritom evidovala poisťovňa 297,4 tis. dohôd a ku koncu februára 339,8 tis. dohôd.
 

Dohodárov je najviac s pravidelným príjmom

Zamestnávatelia minulý mesiac zaregistrovali v poisťovni najviac dohôd o pracovnej činnosti s pravidelným príjmom, a to 136,9 tisíc. Dohôd o pracovnej činnosti s nepravidelným príjmom bolo 22,3 tisíc. Na dohodu o vykonaní práce s pravidelným príjmom v marci pracovalo takmer 86,8 tisíc dohodárov a na dohodu o vykonaní práce s nepravidelným príjmom 55,9 tisíc osôb. Poisťovňa tiež zaevidovala 63,9 tisíc dohôd o brigádnickej práci študenta s pravidelným príjmom a ďalších 7,5 tisíc dohôd o brigádnickej práci študenta s nepravidelným príjmom. 
 
 
Vláda Roberta Fica od začiatku januára viac zaťažila odvodmi príjem z dohôd o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru. Kým vlani z príjmu z dohôd platil zamestnávateľ len úrazové poistenie pri sadzbe 0,8 % z príjmu a garančné poistenie so sadzbou 0,25 % z vyplácaného príjmu, po novom sa na dohodárov s pravidelným príjmom v prípade štandardnej osoby vzťahujú kompletné sociálne a zdravotné odvody so sadzbou 48,6 %. Študenti, invalidní a výsluhoví invalidní dôchodcovia po novom z príjmu z dohôd platia 29,8-percentné odvody. Študenti vo veku od 18 do 26 rokov však majú pri platení odvodov na dohodu výnimku. Pri zárobku na jednu dohodu o brigádnickej práci študenta do 155 eur bude za študenta zamestnávateľ v tomto roku tak ako v minulom platiť len odvody na garančné a úrazové poistenie vo výške 1,05 % zo zarobenej sumy. 
 
Osobitnou kategóriou sú študenti stredných škôl vo veku do 18 rokov, ktorých mesačný príjem do 66 eur naďalej nepodlieha dôchodkovému, nemocenskému poisteniu, ani poisteniu v nezamestnanosti. Najnižšie odvody sa vzťahujú na starobných a výsluhových dôchodcov, keďže ich príjem z dohôd vláda navyše zaťažila len starobným poistením a poistením do rezervného fondu solidarity. Ich odvodová sadzba tak predstavuje 23,8 %.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistika nákupu a riadenie zásob8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X