Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

V obchode s palivami budú od marca nové typy daňových subjektov

V obchode s palivami budú od marca nové typy daňových subjektov
Ilustračné foto: SITA/AP
17. januára 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Dotknutí podnikatelia musia colný úrad do 31. januára požiadať o povolenie na vykonávanie činnosti.

Zíkon rozdelí poplatníkov na predajcov, distribútorov a spotrebiteľov

Novela zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja zavedie od 1. marca 2014 pri obchodovaní s pohonnými látkami nové typy daňových subjektov, a to v závislosti od vykonávanej činnosti. V praxi by to malo podľa finančnej správy znamenať, že namiesto doposiaľ fungujúceho jedného typu daňového subjektu, a to predajcu pohonných látok, budú po novom subjekty rozdelené do troch skupín.
 

 
„Hlavným cieľom novely zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja je sprehľadniť obchodovanie s pohonnými látkami tak, aby boli pod kontrolou správcu dane od ich uvedenia do daňového voľného obehu až po ich predaj konečnému spotrebiteľovi,“ informovala vo štvrtok hovorkyňa Colného úradu Prešov Renáta Kravcová. Podnikatelia tak musia zároveň colný úrad do 31. januára požiadať o povolenie na vykonávanie činnosti.
 
Prvú skupinu budú podľa finančnej správy tvoriť distribútori pohonných látok, ktorí budú chcieť na daňovom území v rámci podnikateľskej činnosti distribuovať v daňovom voľnom obehu pohonné hmoty.
Do druhej skupiny budú zaradení predajcovia pohonných látok, ktorí majú v úmysle predávať pohonné hmoty na konečnú spotrebu. „Obe skupiny podnikateľov sú povinné požiadať colný úrad o vydanie povolenia na distribúciu, resp. povolenia na predaj v termíne do 31. januára 2014,“ upozornila Kravcová.
Tretiu skupinu budú od začiatku marca tvoriť takzvaní spotrebitelia pohonných látok. Podľa finančnej správy ide o osoby, ktoré na daňovom území nakupujú pohonné hmoty na vlastnú spotrebu a tieto skladujú v skladovacom zariadení s objemom 15 tis. litrov a viac. „Im vzniká povinnosť nahlásiť colnému úradu identifikačné údaje, druh minerálneho oleja a príslušný kód kombinovanej nomenklatúry v termíne do 31. januára 2014,“ pripomenula finančná správa. 
 

 
Prechodné ustanovenia pamätajú podľa hovorkyne Colného úradu Prešov Kravcovej aj na už existujúce daňové subjekty, ktorým sa umožní plynulé preklopenie na nový systém. Ide podľa nej najmä o predajcov pohonných látok. „Tí sú však povinní do 31. januára 2014 predložiť colnému úradu doklad preukazujúci, že ich skladovacie zariadenie spĺňa technické normy a že je vybavené overeným meracím zariadením. V prípade, že si túto povinnosť nesplnia, budú vyradení z evidencie predajcov pohonných látok,“ upozornila Kravcová. 
 
Finančná správa taktiež podotkla, že osoby, ktoré majú povinnosť požiadať o povolenie na distribúciu pohonných látok, predaj pohonných látok alebo osoby, ktoré skladujú pohonné hmoty v skladovacom zariadení s objemom 15 tis. litrov a viac, sa v prípade nesplnenia povinnosti dopúšťajú správneho deliktu a colný úrad im udelí pokutu vo výške 10 tis. eur.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X