Analytici ministerstva financií totiž vypočítali, že spomalenie hospodárskeho rastu v porovnaní s prognózou, na ktorej je postavený schválený rozpočet na tento rok, bude znamenať nižšie príjmy z daní a odvodov v sume 361 mil. eur.
„Je to spôsobené najmä vývojom v externom prostredí a prenosom tohto vývoja do našej ekonomiky a trhu práce,“ konštatoval na piatkovej tlačovej konferencii minister financií Peter Kažimír.
Vláda spôsobila výpadky svojimi eorhodnutiami, tvrdí opozícia
Opozícia však vidí dôvody zhoršeného výberu daní a odvodov jednoznačne na strane opatrení, ktoré zavádza vládny kabinet Roberta Fica. Ako na brífingu Ľudovej platformy uviedol podpredseda KDH Milan Moravčík, vláda ničí vysokými odvodmi živnostníkov, likviduje pracovné miesta kubánskym Zákonníkom práce a oproti okolitým krajinám nadmerne zdaňuje podnikateľov.
„Vyzývame vládu Roberta Fica, aby opravila to, čo pokazila v oblasti daní, odvodov a Zákonníka práce a aby začala robiť politiku pre ľudí, a nie pre svojich mecenášov,“ povedal. Podľa Ivana Švejnu z Mosta-Híd sa však situácia zrejme ešte zhorší. Mnohé opatrenia vlády Smeru totiž platia iba od 1. januára tohto roku. „Tie negatívne dopady len do budúcna prídu. Evidentne ani táto prognóza do budúcnosti nevyjde,“ tvrdí. Náš záväzok stlačiť deficit pod maastrichtské 3 % a následne znižovať deficit ročne o 0,5 percentuálneho bodu je tak podľa neho iba v teoretickej rovine.
Plán dodržať deficit ostáva
Rezort financií sa však ani napriek zhoršenému výhľadu daňových a odvodových príjmov svojho pôvodného cieľa na tento rok, teda zníženiu deficitu verejných financií pod 3 % hrubého domáceho produktu, nevzdáva. „Som presvedčený o tom, že túto zákrutu vyberieme. Je to samozrejme komplikácia,“ tvrdí minister. Aktuálny výpadok by sa mal podľa neho kryť predovšetkým z rezervy, ktorá sa vytvorila výstupom ľudí z druhého piliera. Jej výška zatiaľ nie je definitívna, podľa Kažimíra by to však mohlo byť zhruba štvrť miliardy eur. Zvyšných zhruba 100 mil. eur by mal štát získať z dvoch tretín viazaním výdavkov, ktoré má byť selektívne na základe rokovaní s jednotlivými správcami rozpočtových kapitol. Zvyšok si vláda trúfa dostať zo štátnych firiem. „Ukazuje sa, že v niektorých prípadoch by mohli byť príjmy z dividend lepšie a garantujem, že vyzametáme všetky kúty,“ dodal Kažimír.
Za vlaňajšie výsledky vraj môže kolaps na daňovej správe
Súčasnou revíziou daňových a odvodových príjmov sa tak opakuje situácia z predchádzajúceho roka, kedy rezort financií musel k podobnému kroku pristúpiť hneď niekoľkokrát. Vlaňajšie skresávanie odhadov však minister pripisuje predovšetkým kolapsu finančnej správy a zmene jej správania v súvislosti s vratkami dane z pridanej hodnoty. Finančná správa totiž podľa neho nebola schopná začiatkom minulého roka vracať podnikateľom vratky, rovnako zdržovala ich vyplácanie ešte v druhej polovici roka 2011, čo skreslilo čísla daňových príjmov. Pre rok 2011, ktorý bol posledným celým rokom kabinetu Ivety Radičovej, to znamenalo nadhodnotenie výnosu o 180 mil. eur. V skutočnosti by však deficit verejných financií za rok 2011 mal byť 5,2 % a nie 4,1 % hrubého domáceho produktu, ako sa pôvodne uvádzalo. „Možná revízia, ale hlavne jej príčiny, sú hanbou pre Slovensko,“ tvrdí Kažimír.
Znížený odhad rozpočtových príjmov v rámci aktuálnej daňovej prognózy vyplýva z januárovej aktualizácie prognózy makroekonomického vývoja. V nej rezort financií odhaduje rast ekonomiky na úrovni 1,2 %, čo oproti septembru znamená zníženie o 0,9 percentuálneho bodu. Pomalšie ako sa pôvodne očakávalo, by malo hospodárstvo rásť aj v ďalších rokoch. Prognózu pre rok 2014 rezort financií skresal o 0,6 % na 2,9 % a pre rok 2015 o 0,3 % na 3,3 %. V roku 2016 očakáva ministerstvo zrýchlenie rastu na 3,6 %.