Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Veľké obchodné reťazce sa spojili v novom združení

Veľké reťazce sa spojili v novom združení
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
16. septembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Zakladajúci členovia sú Billa, Kaufland, Lidl, Tesco a veľkoobchod Metro.

Reťazce vytvorili Slovenskú alianciu moderného obchodu

Veľké obchodné reťazce sa združili v novom odvetvovom združení obchodu na Slovensku. Jeho názov je Slovenská aliancia moderného obchodu (SAMO) a jej zakladajúci členovia sú Billa, Kaufland, Lidl, Tesco a veľkoobchod Metro. Cieľom združenia je aktívne sa podieľať na vývoji obchodu na Slovensku. Zároveň má byť platformou na odbornú diskusiu, ktorej cieľom majú byť dobre nastavené a trvalo udržateľné vzťahy obchodu a výroby, vyvážený regulačný rámec a primeraná ochrana spotrebiteľa.

Združenie formálne pôsobí v rámci Slovensko-nemeckej obchodnej a priemyselnej komory ako samostatný pracovný výbor. Ako na utorňajšej tlačovej konferencii povedal výkonný člen predstavenstva komory Guido Glania, dôležitým faktorom tejto iniciatívy je fakt, že sa veľké obchodné spoločnosti spojili a vystúpili na verejnosť s ponukou diskutovať so spotrebiteľmi ale aj politikmi o obchode, ale nielen o ňom. Pripomínať chcú aj význam obchodu ako takého v ekonomike krajiny, kde spoločnosti investujú bez nároku na investičné stimuly do všetkých regiónov a zamestnávajú tisíce ľudí. 

Predstavitelia združenia sa už stretli aj s ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom, ktorý podľa ich vyjadrení vznik takejto platformy na dialóg privítal. Vedúci predstavitelia zakladajúcich členov s ministrom diskutovali aj o konkrétnych otázkach, týkajúcich sa napríklad zastúpenia slovenských produktov na pultoch predajní. Konkrétnejšie sa chce však SAMO otvoreným témam v obchode venovať v nasledujúcich týždňoch. Ako naznačil šéf spoločnosti Tesco Martin Dlouhý, jednou z tém by mali byť aj pracovnoprávne vzťahy, ich väčšia flexibilita, čo by podľa neho pomohlo celej slovenskej ekonomike. 

Založenie združenia pritom podľa jeho predstaviteľov neznamená, že ukončujú svoje pôsobenie v rámci Zväzu obchodu a cestovného ruchu SR. Členovia, ktorí boli vo zväze združení, v ňom naďalej zostávajú a témy, na ktoré budú mať spoločné stanovisko, chcú komunikovať jednotne. Zároveň tvrdia, že ich združenie je otvorené a vstúpiť môžu ďalší obchodníci, ktorí zdieľajú rovnaké priority. 

SAMO združuje obchodné spoločnosti, ktoré na Slovensku prevádzkujú 449 maloobchodných a šesť veľkoobchodných prevádzok. Členovia združenia od začiatku svojho pôsobenia na slovenskom trhu doteraz preinvestovali spolu takmer 2,5 mld. eur a zamestnávajú viac ako 23 tis. ľudí.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

28máj8:30Microsoft Copilot: Váš AI asistent8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Umelá inteligencia

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X