- Podnikam.sk
- Články
- Ako byť úspešný vo verejnom obstarávaní
- Ako začať podnikať
- Verejné obstarávanie – Zvýhodňovanie znevýhodnených
Verejné obstarávanie – Zvýhodňovanie znevýhodnených
Časť verejných obstarávateľov sa snaží byť pri zadávaní zákaziek aj sociálne ústretová. V takom prípade zohľadňujú jedno alebo viacero spoločensky prospešných hľadísk.
Sociálne hľadiská
Čo všetko spadá pod sociálne hľadiská si povieme v tejto časti:
Konkrétne ide o:
- pracovné príležitosti
(mladí, dlhodobo nezamestnaní a starší, znevýhodnené skupiny, zdravotne postihnutí), - dôstojná práca
(pracovné normy, dôstojná mzda, zdravie a bezpečnosť, sociálny dialóg, školenia, rovnosť pohlaví a nediskriminácia, sociálna ochrana), - sociálne a pracovné práva
(vnútroštátne zákony a kolektívne dohody, právo EÚ, rovnosť pohlaví, zdravie a bezpečnosť v zamestnaní, boj proti diskriminácii na akomkoľvek základe, rovnaké príležitosti), - sociálne začleňovanie vrátane osôb so zdravotným postihnutím
(rovnaký prístup k možnostiam obstarávania pre firmy vlastnené osobami alebo zamestnávajúce osoby z etnických alebo menšinových skupín, sociálne podniky a neziskové organizácie, podpora zamestnania osôb so zdravotným postihnutím aj na otvorenom pracovnom trhu), - rovnaké príležitosti,
- zjednodušenie prístupu a návrh pre všetkých
(zohľadnenie dostupnosti pre osoby so zdravotným postihnutím v technických požiadavkách pri opise predmetu zákazky, nakupovanie tovaru a služieb vhodných pre všetkých užívateľov), - zohľadňovanie kritéria udržateľnosti vrátane problematiky etického obchodovania,
- širšie dobrovoľné dodržiavanie sociálnej zodpovednosti firiem.
Čo umožňuje zákon
Sociálne stránky je možné zohľadniť vo verejnom obstarávaní, ako? To, si povieme tu:
Zákon o verejnom obstarávaní zohľadňuje a umožňuje využívanie sociálnych stránok vo verejnom obstarávaní v nasledujúcich ustanoveniach.
- rozdelenie zákaziek na časti,
- podmienky účasti (osobné postavenie),
- súťažné podklady (technické požiadavky),
- kritéria na vyhodnotenie ponúk,
- podlimitné zákazky (výhrada pre chránené dielne a chránené pracoviská a hospodárske subjekty, ktorých hlavným cieľom je sociálna a profesionálna integrácia znevýhodnených osôb).
Štádiá obstarávania
Sociálne charakteristiky sa zvyknú začleňovať v závislosti od ich charakteru len do určitého štádia procesu verejného obstarávania.
Vo všeobecnosti je vhodnejšie do zmluvných podmienok zahrnúť sociálne stránky týkajúce sa pracovných podmienok.
Zvyčajne sa totiž neposudzujú ako technická špecifikácia alebo výberové kritérium. Na druhej strane je vhodnejšie do technickej špecifikácie zahrnúť povedzme zjednodušenie prístupu.
Kľúčové otázky a možné problémy si zodpovieme v časti pre členov klubu:
Kľúčové otázky
Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou
Verejní obstarávatelia sú zodpovední získať za peniaze daňových poplatníkov najvyššiu kvalitu všetkého, čo obstarávajú. Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou nevyhnutne neznamená prijatie len ponuky s najnižšou cenou.
Znamená to, že verejný obstarávateľ získa najlepšiu ponuku v rámci nastavených parametrov. Najlepší pomer medzi kvalitou a cenou možno definovať ako optimálnu kombináciu celkových nákladov a kvality, ktorá spĺňa požiadavky koncového používateľa. Pomer medzi kvalitou a cenou môže zahŕňať aj sociálne hľadisko.
Spravodlivé konanie
Predstavuje dodržiavanie zásad vnútorného trhu, ktoré tvoria základ smerníc EÚ pre oblasť verejného obstarávania. Na ich základe následne aj národnej právnej úpravy verejného obstarávania.
Najdôležitejšou z týchto zásad je zásada rovnakého zaobchádzania. Znamená, že všetky hospodárske subjekty by mali mať rovnaké možnosti súťažiť o zákazku. Musí sa uplatňovať aj zásada transparentnosti. Teda zabezpečenie rovnakých podmienok.
Možné problémy
Praktické
Keď podnikateľ vo svojej súťažnej ponuke na zhotovenie diela prisľúbi prijatie veľkého počtu príslušníkov rómskeho etnika. Napriek vysokej nezamestnanosti ale v príslušnej obci nebude vedieť tento stav naplniť.
Bude potrebné určiť, či môže prijať aj pracovníkov, ktorí nie sú príslušníkmi rómskeho etnika. A či vôbec splnil stanovené podmienky súťaže.
Jednoduché problémy s praktickým dosahom
Môžu vzniknúť aj so samotným určením, na koho sa má vlastne sociálne hľadisko vzťahovať. EÚ chce touto podmienkou predovšetkým podporiť zamestnávanie Rómov. Pozitívne ich diskriminovať a donútiť podnikateľov, aby ich prijali do zamestnania aspoň pri takýchto zákazkách. Mnohí ľudia, ktorých by človek do rómskeho etnika na prvý pohľad zaradil, sa k nemu ale vôbec nehlásia.