Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viac žien vo vedení firmy by privítalo 36 % slovenských zamestnancov

Viac žien vo vedení firmy by privítalo 36 % slovenských zamestnancov
Ilustračné foto: imagerymajestic, Stock - photo
16. júna 2013 Tlačiť
Iba v troch z desiatich slovenských firiem je pomer mužov a žien na riadiacich postoch vyrovnaný.
 
Viac ako tretina Slovákov je presvedčená, že ženy vykonávajúce rovnakú funkciu ako ich mužský kolegovia poberajú nižšiu mzdu. Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Workmonitor personálno poradenskej spoločnosti Randstad.
 

Manažérsky tím by mal byť podľa Slovákov vyrovnaný

„Samotné ženy sa o vedúce pozície uchádzajú menej,“ hovorí Agnieszka Nordbo, General Manager spoločnosti Randstad a vysvetľuje: „Často to ale nesúvisí s nedostatkom záujmu alebo skúseností, ale skôr s tradičným rozdelením úloh v súkromnom živote. Väčšinou na ženách leží väčšia časť zodpovednosti za chod domácnosti, starostlivosť o deti alebo chorých členov rodiny a obávajú sa, že by to s náročnou manažérskou funkciou nemohli skĺbiť.
 
Pritom až 83 % zamestnancov verí v zmiešaný pracovný tím s vyrovnaným podielom mužov a žien na manažérskych postoch. Šesť Slovákov z desiatich však hovorí, že u ich zamestnávateľa vedúce pozície zastávajú ešte stále prevažne muži. Podľa Agnieszky Nordbo ženy navyše majú tendenciu podceňovať sa.
 
 
“Muž, ktorého kvalifikácia alebo i znalosti plne nezodpovedajú požiadavkám, si často verí oveľa viac než žena, ktorá spĺňa všetky predpoklady pre danú pozíciu,“  hovorí manažérka firmy Randstad.
 

 
Polovica opýtaných si myslí, že by tomu pomohlo zavedenie kvót. Až 62 % Slovákov si myslí, že pre ženu je jednoznačne ťažšie presadiť sa do vedúcej funkcie. Podľa 56 % opýtaných ženy nemajú ani dostatočnú podporu u svojich zamestnávateľov, aby sa o to usilovali.
 

Ženy by v práci privítali aj čiastočný úväzok

Mnoho žien by privítalo, ak by mohli v rámci svojej pozície pracovať na čiastočný úväzok. Väčšina zamestnávateľov však k tomu ešte stále pristupuje skepticky. Podľa prieskumu Randstad Workmonitor, 64 % samotných zamestnancov je presvedčených, že skrátený úväzok kariére neprospieva. Tí, ktorí sa pre skrátený úväzok napriek tomu rozhodnú, ale aj tak veľa možností nemajú. Na Slovensku ho na manažérskych postoch umožňuje iba 29 % zamestnávateľov. 
 
 
„Pracovať v manažérskej pozícii na skrátený úväzok je možné, ale samozrejme, kladie to na danú osobu vyššie nároky. Pre zosúladenie práce a rodiny je ale viac než samotné skrátenie úväzku dôležitá flexibilita, napríklad možnosť v prípade potreby pracovať z domova, odísť skôr z práce a dokončiť ju večer alebo cez víkend. Nevyhnutnosťou je možnosť využitia vzdialeného prístupu do firemných systémov, ale aj nápomocné zázemie v rodine,“ hovorí  Drahomíra Kutňanská Kiripolská, Area Manager spoločnosti Randstad Slovakia. 
 

Nerovnosť v odmeňovaní

Ďalším veľkým  problémom, s ktorým sa ženy na pracovnom trhu stále ešte stretávajú, je nerovnosť v odmeňovaní. 37 % Slovákov v prieskume uviedlo, že u ich zamestnávateľa dostávajú ženy nižšiu mzdu ako muži pracujúci na porovnateľnej pozícií.
 
 
Prvá vlna Randstad Workmonitor prieskumu v roku 2013 prebehla v období 18. – 31. januára 2013. Minimálna veľkosť skúmanej vzorky je 400 respondentov za každú krajinu. Spoločnosť Randstad sa špecializuje na služby v oblasti flexibility práce a poskytovania personálno- poradenských služieb. 
 
Zdroj: Podnikam.SK, IT, Randstad
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

november

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

21nov8:30Ako využiť potenciál vašej značky na maximum - pomocou brand archetypov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

21nov8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X