Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Viaceré poplatky u lekárov zrušia

Viaceré poplatky u lekárov zrušia
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
5. júna 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Ministerstvo zdravotníctva robí poriadky v neprehľadných poplatkoch ambulantných lekárov.

Pacienti by už pnemali platiť za objednanie, predpis či vystavenie poukazu

Po novom by pacienti mohli mať jasnejšie v tom, za čo od nich môže lekár žiadať peniaze, a čo je už neoprávnené. „Poplatky budú môcť lekári vyberať za služby súvisiace s poskytovaním zdravotnej starostlivosti a za výkony pri chorobách, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia,“ uviedla generálna riaditeľka Sekcie legislatívno-právnej MZ Kristína Nedielková.
 
Všetky výkony, ktoré sú plne hradené zdravotnými poisťovňami, lekári už nespoplatnia, a to vrátane rôznych potvrdení, ktoré sú ich súčasťou. Pacienti by tak už peňaženku v ambulancii nemali vyťahovať za objednanie na vyšetrenie či vypísanie lekárskeho predpisu alebo lekárskeho poukazu. Lekári nebudú môcť pýtať peniaze ani za vypísanie návrhu na kúpeľnú liečbu, či potvrdenie o ošetrení alebo vyšetrení, kam sa radí napríklad priepustka či ospravedlnenka. „Poplatok za prednostné ošetrenie môže poskytovateľ vybrať od pacienta len vtedy, ak ho objedná do piatich pracovných dní, inak sa považuje objednanie pacienta za objednanie, ktoré je súčasťou zdravotného výkonu,“ uviedla ako ďalšiu novinku Nedielková. 
 

 

Cenník bude schvaľovať vyšší územný celok

Rezort do samotnej výšky poplatkov zasahovať nebude, neplánuje stanovovať ani maximálny strop. Ambulantnému poskytovateľovi bude cenník, konkrétne jeho štruktúru, schvaľovať vyšší územný celok, ktorý bude mať zároveň aj právomoc sankcionovať ho. Novinkou bude aj to, že na doklade o zaplatení budú musieť lekári uvádzať presný výkon, ktorý si pacient uhradil a ktorý je špecifikovaný v cenníku.
 
Zároveň bude platiť, že lekár nebude môcť podmieňovať poskytnutie zdravotnej starostlivosti napríklad platbou za klimatizáciu, ktorú má v ambulancii. „Na služby, ktoré priamo nesúvisia s vyšetrením danej choroby, ktorá je jasne hradená z verejného zdravotného poistenia, môžu pacienti len dobrovoľne, na základe dohody uhradiť nejaký poplatok za nadštandard, ale nemôže sa tým podmieniť ich vyšetrenie a nemôžu byť k tomu nútení,“ uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Zvolenská. 
 

 

Lekári si účtovali aj poplatok za vstup do ambulancie

Rezort analyzoval platby v ambulanciách niekoľko mesiacov, počas ktorých narazil aj na také absurdné poplatky ako podmienenie preventívnej prehliadky u stomatológa profesionálnym vyčistením zubov, poplatok za mobil na lekára či za vstup do ambulancie. O zvláštnych poplatkoch hovorí aj prezident Asociácie na ochranu práv pacienta Petr Kučera, pripomína napríklad spoplatnenie komfortu, ktorý spočíval v tom, že v ambulancii bola k dispozícií voda a plastové poháre. Zmeny preto víta. „Je to jeden z veľkých ústretových krokov, ktoré sa týkajú pacienta a zdravotného systému,“ povedal Kučera. Toho, že by si lekári chceli zrušené poplatky kompenzovať, sa neobáva. 
 
Téma poplatkov bola dlhodobo diskutovaná nielen na úrovni ministerstva zdravotníctva, zaoberala sa ňou aj Asociácia súkromných lekárov. Jej viceprezident Marian Šóth tvrdí, že sa takto zavedie poriadok medzi lekárov tak, aby nekládli absurdné požiadavky na svojich pacientov. Ako však skonštatoval, takýchto poskytovateľov je minimum. „Väčšina lekárov tie reálne poplatky má,“ uviedol Šóth. 
 
Rezort plánuje predstaviť legislatívu, ktorá definuje poplatky, v najbližších dňoch. Platnosť novely odhaduje na jeseň tohto roka. Návrh je výsledkom spolupráce ministerstva zdravotníctva, vyšších územných celkov, pacientov i lekárov. 
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X