Viete, čo je ekonomický cyklus? Toto sú jeho fázy a dôsledky
Stretli ste sa už niekedy s pojmom ekonomický cyklus? Možno ste ho už niekde zachytili a nevedeli ste, čo presne znamená. V nasledujúcom článku si tento pojem objasníme a popíšeme, aké sú jeho fázy a dôsledky.
Pojem ekonomický alebo aj hospodársky cyklus označuje výkyvy hospodárskej činnosti, ktoré sa vracajú približne po rovnakom čase. Keďže ekonomický rast nie je priamočiary a strieda sa s poklesom, prebieha vývoj ekonomiky v podobe opakujúcich sa výkyvov. Preto hovoríme o ekonomickom cykle a vyjadriť ho môžeme pomocou sínusoidy.
Ekonomický cyklus a jeho fázy
Ekonomický cyklus je tvorený štyrmi fázami: recesiou, dnom, expanziou a vrcholom.
Recesia
Prvou fázou ekonomického cyklu je zvyčajne recesia. Tá sa vyznačuje poklesom HDP a znížením úrovne aktivity celého makroekonomického systému. Kedy však nastáva recesia? Podľa ekonomickej teórie je to vtedy, keď sa počas dvoch po sebe idúcich kvartáloch zaznamená zníženie hrubého domáceho produktu.
Tento pokles trvá počas určitého obdobia až dovtedy, kým úroveň HDP nedosiahne lokálne minimum. No a tu sa dostávame do fázy, kde rozlišujeme obdobia recesie a depresie. Recesiou označujeme mierny pokles výkonnosti hospodárstva, ktoré má zvyčajne len krátkodobé trvanie. Pričom pod depresiou chápeme vážne problémy v ekonomike, ktorú sú sprevádzané poklesom niekedy aj viac ako 15%. Obdobie depresie má zvyčajne dlhšie trvanie ako obdobie recesie.
Dno
Ide o fázu medzi recesiou a expanziou a predstavuje najnižšiu úroveň hrubého domáceho produktu v ekonomickom cykle. Tiež môžeme túto fázu považovať za akúsi oddychovú, keď ekonomika mobilizuje svoje sily pre svoj rast v budúcnosti. Ide o fázu, v ktorej sa ekonomika akoby očisťovala od prebytočných pracovných síl či výrobkov.
Expanzia
Táto fáza spočíva v opätovnom raste HDP. K expanzii dochádza vtedy, keď využívanie výrobných kapacít začne prekračovať priemerné hodnoty. Na fázu expanzie sa môže napojiť fáza zvaná prehriatie ekonomiky. To, kedy táto situácia nastane, však závisí od podmienok v konkrétnej ekonomike.
Vrchol
Poslednou fázou ekonomického cyklu je vrchol, nazývaný aj horný pod zvratu. V tomto období nadobúdajú ukazovatele maximálne hodnoty a dochádza k ďalšej fáze ekonomiky, kedy svoju úroveň znižuje a prechádza do fázy recesie.
Príčiny ekonomických cyklov
Striedanie jednotlivých fáz hospodárskeho cyklu má svoje príčiny. Rozdeľujeme ich do dvoch skupín:
- Endogénne, vnútorné – sú to príčiny spôsobené poklesom investícií, nerovnomerných rastom dôchodkov či snahou maximalizovať zisk
- Exogénne, vonkajšie – ide o vplyvy mimo ekonomiky, môže to byť podnebie, politická situácia, nové objavy
Prirodzené je, že každá ekonomika sa snaží dosahovať neustály ekonomický rast, no realita býva iná. Nie je totiž možné, aby reálna ekonomika vykazovala neustály rast, a tak sa striedajú fázy rastu a poklesu. Po období rozmachu musí nastať obdobie recesie.
Pri raste produktu dochádza k zvýšeniu inflácie.
Druhy ekonomického cyklu
Ekonomické cykly môžeme charakterizovať podľa viacerých kritérií. Podľa dĺžky trvania rozlišujeme tri základné druhy ekonomických cyklov.
Krátke cykly (nazývame ich aj Kitchinove)
Tieto cykly označujeme aj ako cykly v zásobách a ich trvanie je v dĺžke 3-5 rokov. To, že sa tieto cykly opakujú, má súvis so zmenou stavu zásob hotových výrobkov v hlavných a najdôležitejších odvetviach hospodárstva.
Stredné cykly (nazývame ich aj Juglarove)
Tieto cykly sa vyskytujú v časovom období 6-10 rokov a súvisia so zmenami v úrokovej miere, ale tiež so zmenami dopytu po investíciách. Súvisia teda so zmenami reálneho kapitálu, ako sú stroje a zariadenia, ktorých životnosť je okolo 10 rokov.
Dlhé cykly (nazývané aj Kondratievove)
Tieto cykly sa opakujú v odstupoch 30 až 60 rokov a sú spájané so vznikom nových objavov, odborov ekonomiky a nových nosných odvetví. Dlhé cykly sa spájajú s významnými zmenami vo výrobných technológiách a tie umožňujú práve vznik nových odvetví. Po každom z objavov nasleduje zvyčajne obdobie rozvoja, ktoré súvisí s využívaním stimulov z týchto objavov.