- Podnikam.sk
- Články
- Inšpirácia
- Viete, ktoré osobné detaily si radšej nechať pre seba počas pracovného pohovoru?
Viete, ktoré osobné detaily si radšej nechať pre seba počas pracovného pohovoru?
Manažéri menších aj väčších spoločností si najímajú ľudí, aby im zverili do starostlivosti úlohy, ktoré sami nemôžu z rôznych dôvodov vykonávať, avšak nesú za ne zodpovednosť. Na pracovných pohovoroch preto kladú uchádzačom rôzne otázky, ktoré môžu kandidátov do značnej miery znervózniť a tí potom o sebe prezradia viac, ako by bolo vhodné či na prospech veci.
Je to prirodzené, pretože v situácii akou je pracovný pohovor, sa jedná o vašu vlastnú existenciu a ide vám o veľa. Aj v takýchto prípadoch je však potrebné zachovať si chladnú hlavu. Ak zbytočne znervózniete, môže sa vám stať, že o sebe prezradíte rôzne osobné detaily, ktoré v žiadnom prípade nepatria do oficiálnej biznis konverzácie. Žiaden personalista či manažér nepotrebuje poznať desivý príbeh vášho predchádzajúceho zamestnávateľa a ani to, prečo ste od neho odišli. Veľmi zlý dojem vyvoláva, ak bývalého zamestnávateľa alebo šéfa akýmkoľvek spôsobom očierňujete.
Takisto ich nezaujíma ani to, s kým aktuálne žijete či to, ako sa vzájomne podporujete. Niektorí uchádzači prezrádzajú uvedené a im podobné osobné informácie v snahe otvoriť sa budúcemu zamestnávateľovi, prípadne ho nejakým spôsobom obmäkčiť. Podľa odborníkov a skúsených manažérov je to však skôr na ich škodu. Na žiadnom pracovnom pohovore zároveň nie je vhodné informovať druhú stranu o vašej finančnej situácii, akýchkoľvek záležitostiach týkajúcich sa vzťahov, existujúcich či minulých právnych problémov, chorobách či rôznych zraneniach. Tak isto je lepšie nechať si pre seba akékoľvek rodinné plány. Diskriminácia na základe tehotenstva je síce protiprávna, avšak reálne sa môže vyskytnúť a vy sa o tom ani nemusíte dozvedieť. Neexistuje preto žiaden dôvod, prečo by ženy mali zverejňovať svoje tehotenstvo okrem prípadu, kedy tak chcú samé urobiť.
Rovnako citlivými sú témy súvisiace s náboženskými či politickými názormi. Zároveň s tým nie je potrebné príliš odhaľovať vaše záväzky súvisiace s mimopracovnými a voľnočasovými aktivitami. Ak ste prezidentom alebo prezidentkou miestneho hasičského či športového klubu a nemáte problém časovo aj inak zladiť tieto povinnosti a aktivity s tými pracovnými, tak nie je dôvod na to, aby ste o tom na pohovore hovorili.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.