Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vklady slovenských domácností sú o 40 % vyššie ako úvery

Vklady slovenských domácností sú o 40 % vyššie ako úvery
Ilustračné foto SITA
18. júla 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Klienti slovenských bánk sú stále viac naklonení sporeniu ako požičiavaniu a celkové vklady slovenských domácností sú o 40 % vyššie ako ich úvery.
 
„O Slovákoch sa často hovorí ako o veľmi šporovlivom národe. A aj napriek úverovému boomu úspory slovenských obyvateľov v bankách naďalej prevyšujú úroveň ich úverov,“ uvádza sa v analýze Poštovej banky. V prípade tretiny ekonomík EÚ, najmä v prípade Severanov, však podľa analýzy banky platí opak a ľudia tu bankám viac peňazí dlžia, ako v nich majú uložených.
 

Slovák má v banke podľa analýzy uložených v priemere 5 008 eur

Slovák má z banky požičaných v priemere 3 585 eur. Menej ako my tak banke dlžia v prepočte na hlavu podľa analýzy Poštovej banky už iba obyvatelia šiestich ekonomík EÚ. Len niečo cez tisíc eur dlhujú svojim bankám v prepočte na obyvateľa Rumuni a Bulhari. Dlh človeka zo susedného Maďarska, ale i vzdialenejšej Litvy, predstavuje v priemere menej ako 2 500 eur.
 

Najväčšími dlžníkmi v únii sú Luxemburčania

V tejto krajine na jednu hlavu pripadá úver z banky v objeme 67 220 eur. Luxemburčania v priemere dlžia banke takmer dvakrát toľko, ako druhí najväčší bankoví dlžníci, ktorými sú Švédi. Viac ako 20 tis. eur má ale z banky požičaných aj priemerný obyvateľ Cypru, Holandska, Írska, Británie a Fínska. 
 

 
Slovák má v banke podľa analýzy uložených v priemere 5 008 eur, čo je suma o zhruba 40 % vyššia ako hodnota úveru pripadajúca na jednu slovenskú hlavu. V rámci EÚ sú naše úspory v bankách podľa Poštovej banky v prepočte na obyvateľa ôsme najnižšie. Najmenej majú na účtoch v bankách Rumuni, a to 1 338 eur na jedného obyvateľa.
 
Zdroj: Poštová banka
 
Priemerné úspory Lotyšov, Bulharov, Maďarov a Litovčanov sa pohybujú v rozpätí 2 000 až 3 000 eur. Naopak, najväčšie úspory pripadajúce na obyvateľa dosiahlo Luxembursko, konkrétne 87 145 eur. Podľa Poštovej banky zrejme aj vďaka veľkému podielu finančných prostriedkov zo zahraničia bol druhý najväčší objem vkladov v prepočte na obyvateľa evidovaný na Cypre, kde presahoval úroveň 31 tis. eur. 
 
„Úroveň a tempo zadlžovania či sporenia nepochybne súvisia nielen s historickým vývojom bankovníctva, ale aj so životnou úrovňou danej ekonomiky,“ uviedla analytička Poštovej banky Eva Sadovská. O tom, či má národ väčší sklon k požičiavaniu si peňazí alebo naopak k ich šetreniu, vypovedá podľa nej ukazovateľ, ktorý dáva do pomeru úvery a vklady domácností. Na Slovensku je tento pomer na úrovni 0,72. Teda na 100 eur v banke slovenskou domácnosťou uložených pripadá 72 eur z banky požičaných.
 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Ako investovať

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

05aug8:30Zaistenie súladu so zákonom o kybernetickej bezpečnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva a zákony,Legislatíva, zákony

06aug8:30Novelizované odpisy a majetok spoločnosti v roku 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DzP,Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X