Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Vyše 11 % predávaných potravín má nedostatky

Ilustračné foto SITA
8. mája 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Vyplýva to z kontrol Štátnej veterinárnej a potravinovej správy za prvý kvartál 2015.

Výsledky sa v porovnaní s ostatnými štvrťrokmi zhoršili

Inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR vykonali počas prvého kvartálu tohto roka 12 244 kontrol potravín, nedostatky našli u 1 400 z nich, čo predstavuje 11,43-percentný podiel.

Podľa generálnej riaditeľky sekcie potravinárstva a obchodu ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zuzany Nouzovskej, ktorá o zisteniach informovala, pri porovnaní s ostatnými štvrťrokmi ide o horšie výsledky, zároveň však dodáva, že je to stále menej, ako keď začínali kontroly v roku 2012, kedy nedostatky boli na úrovni 14 %.

Pri bežných kontrolách, ktorých bolo najviac, až 11 843 sa vyskytla 9,93 % pochybenosť, tradične zle skončili kontroly po pracovnej dobe, ktorých bolo 356, inšpektori v rámci nich zistili až 50,84 % nedostatkov.

Najhoršie skončili mimoriadne celoslovenské kontroly, ktorých bolo 45 s pochybenosťou 95,56 %. Ako konštatovala Nouzovská, v porovnaní s predchádzajúcimi štvrťrokmi kontroly mimo pracovnej doby sa zhoršili o 2 percentá a mimoriadne celoslovenské kontroly sa zlepšili o 3 percentá. 

Najhoršie pri bežných kontrolách dopadli stredné predajne s nedostatkami 11,91 %, nasledovali hypermarkety a supermarkety s 11,54 % a malé predajne 10,13-percentnou pochybenosťou. Spomedzi obchodných reťazcov skončila v prvom kvartáli tohto roku najhoršie Diligentia, kde inšpektori odhalili 28,85 percenta nedostatkov.

„Aj keď porovnáme štvrťroky predtým, oni sa nachádzali na vyššom stupni, ale toto je skutočne najvyššie percento, aké sme snáď kedy mali,“ konštatuje Nouzovská. Na druhom mieste skončil Carrefour s 25-percentnou porušenosťou a trojicu uzatvára Billa s 20,2 % nedostatkov. „Ak by som to zhodnotila s predchádzajúcimi obdobiami, väčšina reťazcov sa pohoršila oproti štvrtému štvrťroku 2014,“ povedala Nouzovská. 

Inšpektori si posvietili aj na prepravu potravín, v rámci nej skontrolovali 593 zásielok pričom našli 72 nezrovnalostí, čo predstavuje 12,14 %. Ako Nouzovská konštatuje, výsledky kontrol na cestách sa pohoršili, keď v predchádzajúcich obdobiach boli na úrovni pochybenosti 9 percent. ŠVPS vrátila 23 zásielok, začatých bolo 5 správnych konaní, vydaných 44 pokút v sume 2 153 eur.

Najčastejšími pochybeniami boli opätovne nedostatočná hygiena, chýbajúce označenie či nedodržaný teplotný režim. Najhoršie pri kontrolách skončilo Poľsko s 26,21 % nedostatkami, nasleduje Česká republika s 9,61 %, Rakúsko s 7,69 %, Slovensko s 4,76 % a Maďarsko s 4,54 %.

„Tieto kontroly budú naďalej pokračovať, pretože napriek tomu zlepšeniu, ktoré bolo sa nám zdá, ako keby sa zase začínali voziť potraviny, ktoré nezodpovedajú kvalite a bezpečnosti,“ uviedla generálna riaditeľka. 

ŠVPS uložila za prvý štvrťrok 680 blokových pokút v sume 15 tis. eur, právoplatne ukončených bolo 481 správnych konaní v sume 1,7 mil. eur a uložených bolo v rámci nich 147 opatrení. Počet začatých správnych konaní dosiahol 288, sú vo výške presahujúcej 1,5 mil. eur, úradné kontroly, ktoré v krátkom čase začnú sú v hodnote 1,6 mil. eur. 

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Marketing

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

júl

29júl8:30Nové pravidlá pre reklamácie a práva na odstúpenie spotrebiteľov od 1.7. 20248:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Marketing a predaj,Nehnuteľnosti,Stavebníctvo

29júl8:30Zákonník práce v roku 2024 – zmeny v praxi8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika,Pracovné právo

29júl8:30Zákazková výroba v roku 2024 vrátane noviniek - oceňovanie, účtovanie a vykazovanie8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP),Účtovníctvo,Účtovníctvo a dane

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X