Vzdelávanie SZČO a zamestnancov
Požiadavky na kvalitnú pracovnú silu neustále stúpajú a preto sa stalo vzdelávanie zamestnancov nevyhnutnosťou. Zamestnávateľ je v zmysle Zákonníka práce povinný starať sa o zvyšovanie, alebo prehlbovanie kvalifikácie svojich zamestnancov.
Čo je kvalifikácia
Súhrn teoretických vedomostí, praktických skúseností a osobných vlastností, ktoré vytvárajú predpoklad na vykonávanie určitej práce.
Krátkodobé formy získavania kvalifikácie
- Zaškolenie a zaučenie
- Zabezpečuje sa pre zamestnanca, ktorý vstupuje do pracovného procesu bez kvalifikácie.
- Po zaškolení/zaučení zamestnanec získava od zamestnávateľa potvrdenie o jeho absolvovaní.
- Rekvalifikácia (nezvyšuje stupeň vzdelania)
- Teoretická, alebo praktická príprava na získanie nových vedomostí a odborných zručností za účelom pracovného uplatnenia zamestnanca vo vhodnom zamestnaní, alebo na jeho udržanie v zamestnaní.
- Uskutočňuje sa v pracovnom čase a je prekážkou v práci na strane zamestnanca.
Zamestnávateľ zabezpečuje rekvalifikáciu v týchto prípadoch:
- Pre zamestnanca, ktorý prechádza na nové pracovisko.
- Pre zamestnanca, ktorý prechádza na nový druh alebo spôsob práce.
- Pri zmenách v organizácii práce a iných racionalizačných opatreniach.
Náklady zamestnávateľa na rekvalifikáciu jeho zamestnancov sa považujú za daňové výdavky, ak zamestnávateľ preukáže ich opodstatnenosť, t.z. zamestnanec musí nové vedomosti a zručnosti využívať na pracovisku. |
V súvislosti so vzdelávaním zamestnancov Zákonník práce rozlišuje:
- Prehlbovanie kvalifikácie
- Zvyšovanie kvalifikácie
1. Prehlbovanie kvalifikácie
- Je vzdelávanie, pri ktorom sa udržuje, prehlbuje a obnovuje už dosiahnutá kvalifikácia (napr. mzdárka absolvuje školenie pri zmene legislatívy).
- Zamestnávateľ je oprávnený uložiť zamestnancovi, aby sa zúčastnil na ďalšom vzdelávaní za účelom prehĺbenia si kvalifikácie.
- Zamestnanec je povinný zúčastniť sa takéhoto vzdelávania a v prípade odmietnutia sa dopustí porušenia pracovnej disciplíny.
- Účasť zamestnanca na vzdelávaní za účelom prehĺbenia kvalifikácie považuje Zákonník práce za výkon práce, za ktorý mu patrí mzda.
Uznateľnosť výdavkov zamestnávateľa na prehlbovanie kvalifikácie zamestnancov:
- Považujú sa za daňové výdavky.
- Ide o mzdu zamestnanca za výkon práce, výdavok na školenie, resp. kurz, náhrady cestovných výdavkov.
2. Zvýšenie kvalifikácie
- Zvyšuje sa kvalifikačný stupeň zamestnanca (napr. zamestnanec so stredoškolským vzdelaním získa vysokoškolské vzdelanie l. stupňa).
- Zamestnávateľ nemôže nariadiť zamestnancovi, aby si zvýšil kvalifikáciu.
- Je výlučným rozhodnutím zamestnanca.
- Účasť zamestnanca na vzdelávaní za účelom zvýšenia kvalifikácie sa považuje za prekážku v práci na strane zamestnanca.
Ak je zvyšovanie kvalifikácie v súlade s potrebami zamestnávateľa, môže zamestnávateľ takémuto zamestnancovi poskytnúť:
- Pracovné voľno
- Náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku
Dôležité je si uvedomiť, že zvýšenie kvalifikácie nie je povinnosť zamestnávateľa!
Dohoda o zvýšení kvalifikácie
- Môže ju uzatvoriť zamestnávateľ so zamestnancom, kde sa zamestnávateľ zaväzuje vytvárať zamestnancovi vhodné podmienky na zvyšovanie kvalifikácie poskytovaním pracovného voľna, náhrady mzdy a úhrady ďalších nákladov spojených so štúdiom. Zamestnanec sa zaväzuje zotrvať u zamestnávateľa v pracovnom pomere určitý čas, alebo mu uhradiť náklady spojené so štúdiom.
Zákonník práce stanovuje 2 obmedzenia:
- Celková doba zotrvania v pracovnom pomere nesmie prekročiť 5 rokov (nezapočítava sa čas základnej služby, náhradnej služby, civilnej služby, rodičovskej dovolenky, výkon nepodmienečného trestu odňatia slobody a väzby).
- Najvyššia suma vynaložených nákladov nesmie prekročiť ľ celkovej sumy vynaložených nákladov.
Uznateľnosť výdavkov zamestnávateľa na zvyšovanie kvalifikácie zamestnancov:
- Musí ísť o vzdelávanie, ktoré súvisí s predmetom činnosti zamestnávateľa a s pracovným zaradením zamestnanca (musí využívať získanú kvalifikáciu na pracovisku).
- Zamestnávateľ musí preukázať potrebu zvýšenia kvalifikácie pre výkon činnosti zamestnanca.
- Náklady sa vzťahujú len na vlastných zamestnancov.
- Po splnení predchádzajúcich bodov sú daňovo uznaným výdavky na školné, cestovné a ubytovacie náklady, náhrada mzdy za poskytnuté pracovné voľno.
Vzdelávanie podnikateľov – fyzických osôb
- Nerieši ho žiadny právny predpis.
- Daňovým výdavkom sú len také výdavky na vzdelávanie, ktoré súvisia s predmetom činnosti daňovníka a z ktorej dosahuje príjmy.
- Výdavky na vzdelávanie, ktoré nie je požadované pri výkone činnosti daňovníka, sú považované za osobnú potrebu a nezahŕňajú sa do daňových výdavkov.
Vzdelávanie zamestnancov je neustály proces, výsledkom ktorého sú kvalifikovaní zamestnanci pripravení profesionálne zvládnuť všetky úlohy a zmeny, ktoré sa pri plnení ich pracovných úloh na pracovisku vyskytnú. Každý zamestnávateľ by si mal uvedomiť, že v súčasných trhových podmienkach je prehlbovanie schopností zamestnancov veľmi významou úlohou v oblasti riadenia ľudských zdrojov.
dž