Vzor zmluvy o pôžičke v roku 2024 – čo musí obsahovať?
V aktuálnom článku sa budeme venovať právnej úprave zmluvy o pôžičke, priblížime si podstatné obsahové náležitosti tejto zmluvy a rozdiely v porovnaní so zmluvou o úvere. V prílohe nájdete aj jednoduchý vzor zmluvy o pôžičke.
Právna úprava zmluvy o pôžičke
Právna úprava zmluvy o pôžičke sa nachádza v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 657 a 658. Zmluvnými stranami zmluvy o pôžičke sú dlžník a veriteľ, pričom ju môžu uzavrieť tak fyzické osoby, ako aj podnikatelia. Tu zároveň platí, že bez ohľadu na to, či zmluvu o pôžičke uzatvárajú fyzické alebo právnické osoby, vždy sa spravuje ustanoveniami občianskeho zákonníka. Obchodný zákonník neobsahuje právnu úpravu zmluvy o pôžičke.
Obsahové náležitosti zmluvy o pôžičke
Zmluva o pôžičke je dvojstranný právny úkon, na základe ktorého prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.
Z vyššie uvedeného znenia ustanovenia § 657 občianskeho zákonníka vyplývajú nasledovné obsahové náležitosti zmluvy o pôžičke:
- veriteľ a dlžník ako zmluvné strany zmluvy o pôžičke,
- prenechanie veci (reálne odovzdanie veci, najmä peňazí, veriteľom dlžníkovi),
- druhové určenie vecí,
- povinnosť vrátiť vec rovnakého druhu.
TIP:
Predmetom zmluvy o pôžičke môže byť akákoľvek druhovo určená vec, ktorá je spôsobilá byť predmetom občianskoprávnych vzťahov.
Upozornenie:
Pri zmluve o pôžičke je dôležité, aby dlžník vrátil ten istý druh veci. Ak by však z textu zmluvy vyplývalo, že musí vrátiť tú istú vec, nešlo by o zmluvu o pôžičke, ale o zmluvu o výpožičke podľa ustanovenia § 659 občianskeho zákonníka. Ak mal dlžník vrátiť vec iného druhu, išlo by o zmluvu o zámene podľa § 611 občianskeho zákonníka.
Podstatnou náležitosťou zmluvy o pôžičke je aj dohoda o čase vrátenia veci. Čas vrátenia veci nemusí byť ustanovený konkrétnym dňom. Stačí, ak je medzi zmluvnými stranami dohodnutý tak, že je možné ho bez problémov určiť. Čas splnenia môže byť ponechaný aj na vôľu dlžníka, takéto ustanovenia však musí byť pevnou súčasťou zmluvy.
Občiansky zákonník zároveň umožňuje zmluvným stranám zmluvy o pôžičke, aby si na základe ustanovenia § 658 občianskeho zákonníka dohodli úroky. Pri nepeňažnej pôžičke si môžu dohodnúť namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti spravidla toho istého druhu.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Vzor zmluvy o pôžičke
- Zánik zmluvy o pôžičke
- Rozdiely v zmluve o pôžičke a zmluve o úvere
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje prekladateľskej činnosti, copywritingu, korporátnemu právu a rozvoju vedomia (www.silviahanova.sk).