Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.

Vzor zmluvy o pôžičke – čo musí obsahovať?

zmluva o pôžičke
zmluva o pôžičke Foto: Getty Images
29. mája 2020 Autor Mgr. Silvia HanováZdroj Podnikam.sk Tlačiť

V aktuálnom článku sa budeme venovať právnej úprave zmluvy o pôžičke, priblížime si podstatné obsahové náležitosti tejto zmluvy a rozdiely v porovnaní so zmluvou o úvere. V prílohe nájdete aj jednoduchý vzor zmluvy o pôžičke.

Právna úprava zmluvy o pôžičke

Právna úprava zmluvy o pôžičke sa nachádza v zákone č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších predpisov (ďalej v texte len ako „občiansky zákonník“) v ustanoveniach § 657 a 658. Zmluvnými stranami zmluvy o pôžičke sú dlžník a veriteľ, pričom ju môžu uzavrieť tak fyzické osoby, ako aj podnikatelia. Bez ohľadu na to, či zmluvu o pôžičke uzatvárajú fyzické alebo právnické osoby, vždy sa bude spravovať ustanoveniami občianskeho zákonníka. Obchodný zákonník neobsahuje právnu úpravu zmluvy o pôžičke.

Obsahové náležitosti zmluvy o pôžičke

Zmluva o pôžičke je dvojstranný právny úkon, na základe ktorého prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej doby veci rovnakého druhu.

Z vyššie uvedeného znenia ustanovenia § 657 občianskeho zákonníka vyplývajú nasledovné obsahové náležitosti zmluvy o pôžičke, ktoré sú nasledovné:

  • veriteľ a dlžník ako zmluvné strany zmluvy o pôžičke,
  • prenechanie veci (reálne odovzdanie veci, najmä peňazí, veriteľom dlžníkovi),
  • druhové určenie vecí,
  • povinnosť vrátiť vec rovnakého druhu.

TIP:

Predmetom zmluvy o pôžičke môže byť akákoľvek druhovo určená vec, ktorá je spôsobilá byť predmetom občianskoprávnych vzťahov.

Upozornenie:

Pri zmluve o pôžičke je dôležité, aby dlžník vrátil ten istý druh veci. Ak by však z textu zmluvy vyplývalo, že musí vrátiť tú istú vec, nešlo by o zmluvu o pôžičke, ale o zmluvu o výpožičke podľa ustanovenia § 659 občianskeho zákonníka. Ak mal dlžník vrátiť vec iného druhu, išlo by o zmluvu o zámene podľa § 611 občianskeho zákonníka.

Podstatnou náležitosťou zmluvy o pôžičke je aj dohoda o čase vrátenia veci. Čas vrátenia veci nemusí byť ustanovený konkrétnym dňom. Stačí, ak je medzi zmluvnými stranami dohodnutý tak, že je možné ho bez problémov určiť. Čas splnenia môže byť ponechaný aj na vôľu dlžníka, takéto ustanovenia však musí byť pevnou súčasťou zmluvy.

Občiansky zákonník zároveň umožňuje zmluvným stranám zmluvy o pôžičke, aby si na základe ustanovenia § 658 občianskeho zákonníka dohodli úroky. Pri nepeňažnej pôžičke si môžu dohodnúť namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva alebo vecí lepšej akosti spravidla toho istého druhu.

V prémiovej časti obsahu nájdete:

  • Vzor zmluvy o pôžičke
  • Zánik zmluvy o pôžičke
  • Rozdiely v zmluve o pôžičke a zmluve o úvere

Exkluzívny obsah pre členov klubu

Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.

K téme

Témy

Prémiový obsahzmluva o pôžičke

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Zmluvy

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

január

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Personalistika

25jan8:30Ročné zúčtovanie za rok 2020 a aktuálny stav mzdovej agendy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Mzdy a odvody,Personalistika

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X