Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za chybnými údajmi finančnej správy je ľudský faktor

Za chybnými údajmi finančnej správy je ľudský faktor
Prezident Finanènej správy SR František Imrecze poèas tlaèovej konferencie k zavádzaniu nových kontrolných známok, ktoré budú po novom súèasou balení cigariet a alkoholu. Kremnica, 24. október 2014. Foto: SITA/Ján Viazanièka Prezident Finančnej správy SR František Imrecze, SITA
4. augusta 2015 Zdroj Podnikam.SK, MV Tlačiť

Chyba mala nastať pri aktualizácii systému, šéf finančnej správy František Imrecze tvrdí, že zamestnanec, ktorý pochybil, bol pravdepodobne preťažený.

Bude sa prešetrovať či sa nejednalo o sabotáž

Za zlými údajmi, ktoré z finančnej správy dostali Sociálna poisťovňa a zdravotné poisťovne, nie je systémová chyba ale ľudský faktor. V týchto chvíľach by už mali mať poisťovne správne údaje k dispozícii. Uviedol to po rokovaní so zainteresovanými subjektmi na pondelkovom brífingu prezident finančnej správy František Imrecze.

POZOR! Sociálna poisťovňa pošle SZČO k odvodom novú zásielku

Ten stojí za svojím zamestnancom, ktorý chybu urobil. Zodpovednosť vyvodzovať zatiaľ nebude, ako uviedol, ešte prešetrujú, či nešlo o sabotáž, aj keď takúto možnosť nepredpokladá. „Prešetríme, či tam náhodou nenastala úmyselná chyba, pokiaľ áno, tak dôsledky vyvodím, pokiaľ nie, tak je to skôr o tom, aké dodatočné opatrenia sme urobili, aby sa táto ľudská chyba v budúcnosti nemohla stať,“ povedal Imrecze.

Konštatoval, že zamestnanci odviedli „kus práce“ na integrovanom systéme a majú odpracovaných veľa nadčasov. Podotýka, že systém je plne funkčný a doposiaľ spracoval 1,5 mil. daňových priznaní. Pracovník pochybil pri aktualizácii systému, šéf finančnej správy predpokladá, že sa tak stalo z preťaženia. „Konkrétny zamestnanec finančnej správy vybral predposledne platnú aktualizáciu a spustil na nej reporty, ktoré spôsobili, že v malej časti databázy sa zmenili tri stĺpce,“ vysvetlil Imrecze.

Údaje, ktoré dostanú živnostníci už budú správne

Uistil živnostníkov, že akékoľvek ďalšie informácie, ktoré dostanú od zdravotných poisťovní a Sociálnej poisťovne, už budú správne. „Ani v jednom prípade nebude mať subjekt dodatočnú povinnosť priniesť opätovné priznanie, či už do Sociálnej poisťovne alebo do zdravotnej poisťovne, všetky reklamácie vyriešia automaticky tieto inštitúcie,“ uviedol šéf finančnej správy.

Zdravotným poisťovniam sprostredkováva údaje od finančnej správy Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, potrebujú ich pre vykonanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia (RZZP). ÚDZS dostal chybné údaje o 886 živnostníkoch z celkového počtu 910 tisíc. Predsedníčka úradu Monika Pažinková hovorí, že do údajov nemôžu zasahovať, len ich v rovnakej štruktúre rozposlali do jednotlivých zdravotných poisťovní. Keď sa dozvedeli o probléme intenzívne komunikovali s finančnou správou. „Tá v pondelok doobeda zaslala opravnú dávku u 886 živnostníkov. Doobeda bola táto dávka úradom spracovaná a o pol jednej expedovaná do zdravotných poisťovní,“ uviedla Pažinková.

Generálny riaditeľ zdravotnej poisťovne Dôvera Martin Kultan hovorí, že termín 30. september do ktorého majú vykonať RZZP, dodržia, predpokladá, že opravené zúčtovania sa im podarí dodať poistencom aj v skoršom termíne. „Tí, ktorým bolo vygenerované a zaslané chybné ročné zúčtovanie a identifikovala to finančná správa, tak budeme automaticky zasielať opravené, nemusia o to žiadať,“ povedal Kultan. V prípade Dôvery sa to týka približne 300 živnostníkov.

Aj podľa riaditeľa Sociálnej poisťovne Dušana Muňka už majú správne údaje k dispozícii. V prípade Sociálnej poisťovne Imrecze nevie presné číslo, koľkých živnostníkov sa problém týka, nakoľko sú tu zložitejšie procesy pri vzniku a zániku sociálneho poistenia.

Zdravotné poisťovne najprv dostali údaje potrebné na vykonanie ročného zúčtovania zdravotného poistenia o niekoľko týždňov neskôr ako minulý rok. Neskôr sa ukázalo, že niektoré z nich sú nesprávne. Upozornila na to zdravotná poisťovňa Dôvera, podnet dostala od vlastných poistencov. Problémy so zasielaním údajov zo strany finančnej správy k informáciám o výške sociálnych odvodov pre samostatne zárobkovo činné osoby zaevidovala aj Sociálna poisťovňa. Tá na meškanie dodávok údajov zo strany finančnej správy reagovala avízom o predĺžení termínu splatnosti sociálnych odvodov za júl z pôvodného termínu 10. augusta tohto roku na 2. septembra 2015.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

05mar8:30Tvorba unikátnych obrázkov pomocou nástroja Midjourney8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

07mar8:30Sabotéri v našej hlave8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X