Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za jazdu bez úhrady mýta bude pokuta najviac 2 250 eur

Za jazdu bez úhrady mýta bude pokuta najviac 2 250 eur
Ilustračné foto SITA
19. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Za priestupok v prípade jazdy vozidla nad 3,5 tony po spoplatnených úsekoch ciest bez úhrady mýta bude pokuta vo výške 150-násobku nedoplatku mýta, najviac však 2 250 eur.
 
V blokovom konaní dosiahne sankcia 100-násobok nedoplatku mýta, ale najviac 1 500 eur. Ak nebude možné určiť výšku nedoplatku, určí sa pokuta 1 500 eur.
 

Prevádzkovatelia vozidiel môžu za správne delikty dostať pokutu až do 15 tis. €

Za odmietnutie úhrady mýta pri vyzvaní kontrolou na mieste má pokuta dosiahnuť 3 tis. eur a v blokovom konaní 2 tis. eur. Vyplýva to z návrhu nového zákona o výbere mýta za užívanie vymedzených úsekov pozemných komunikácií, ktorý ministerstvo dopravy predložilo na pripomienkovanie. Návrh mýtneho zákona má nadobudnúť účinnosť 1. januára 2014.
 
Za chýbajúcu palubnú jednotku vo vozidle alebo neoprávnenú manipuláciu s ňou bude potrebné zaplatiť 2 250 eur, resp. 1 500 eur. Pri používaní palubnej jednotky v rozpore so zákonom alebo s podmienkami jej poskytovateľa, nezadaní správnych a úplných technických údajov o vozidle potrebných na výpočet mýta a jeho doúčtovanie a na výpočet mýta náhradným spôsobom bude postih 160 eur, alebo 120 eur. 
 

 
„Niektoré výšky pokút sa zvyšujú, avšak na druhej strane sú v prípade nezaplatenia mýta odstupňované podľa toho, o aký nedoplatok mýta ide. Priestupky, ktoré neboli prejednané v blokovom konaní, budú ako doteraz prejednávať okresné úrady,“ uviedlo ministerstvo dopravy s tým, že na priestupky sa vzťahuje zákon o priestupkoch z roku 1990. 
 

Za falšovanie dokladov pokuta až do 100 tis. €

Pokuta za nepredloženie dokladu o vozidle a potvrdenia o úhrade mýta policajtovi, nesprístupnenie údajov v palubnej jednotke a neoznámenie zmeny zaregistrovaných údajov dosiahne 100 eur až 1 tis. eur, resp. 50 až 600 eur. Kto poruší povinnosti v uvedených prípadoch opätovne do jedného roku, môže počítať s dvojnásobkom maximálnej výšky pokuty. Za neoprávnené vydanie, pozmenenie alebo sfalšovanie dokumentu na posudzovanie zhody, vhodnosti alebo dohľadu nad posudzovaním zariadení pre interoperabilitu mýtnej služby môže byť pokuta v rozsahu 5 tis. až 100 tis. eur. 
 
Prevádzkovatelia vozidiel môžu za rôzne správne delikty dostať pokutu vo výške 5 tis. až 15 tis. eur a 3 tis. až 10 tis. eur. Pre notifikované osoby konajúce v rozpore s predpismi a podnikateľov, ktorí sfalšujú dokument o zhode, môže pokuta dosiahnuť 50 tis. až 500 tis. eur. Za porušenie iných povinností môže notifikovaná osoba dostať pokutu 5 tis. až 100 tis. eur. 
 
 
„Hlavným účelom zavádzania objektívnej zodpovednosti za porušenie predpisov na úseku mýta je zabezpečiť disciplinovanosť a dodržiavanie predpisov, a to najmä dodržiavanie povinnosti úhrady mýta,“ dodal rezort dopravy. Cieľom úpravy zákona o priestupkoch je tiež zvýšením pokút pre vodičov nákladných vozidiel, ktorí porušujú zákaz vjazdu na cesty, odstrašiť porušovateľov týchto zákazov a zároveň zvýšiť dodržiavanie príslušných dopravných značiek. Podľa ministerstva dopravy by to malo mať pozitívny efekt najmä pre obyvateľov pri týchto cestách, ako aj na zníženie nákladov vynakladaných na ich údržbu.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X