Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Za neplatenie odvodov bude sociálka podávať na zamestnávateľov trestné oznámenia

Sociálna poiťovňa nenapĺňa plánované príjmy z odvodov
Ilustračné foto: SITA
16. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Sociálna poisťovňa (SP) by mala v tomto roku dostať od zamestnávateľov a povinne poistených samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) na poistných odvodoch o 128 mil. eur menej, ako predpokladala vo svojom rozpočte na tento rok.
 
Odvody za zamestnancov by mali v tomto roku predstavovať vyše 1,38 mld. eur, čo by malo byť v porovnaní s plánom o 9 mil. eur menej.
 

Nižšie príjmy vykryje vláda z rozpočtu

Celkové poistné odvody zamestnávateľov by mali dosiahnuť 3,43 mld. eur. Oproti rozpočtovanej sume by tak mali byť nižšie o vyše 95 mil. eur. Vyplýva to z návrhu rozpočtu SP na rok 2014, o ktorom by mala rokovať vláda.
 
Plánovanú sumu odvodov by poisťovňa nemala získať ani od povinne poistených SZČO. Hoci podľa rozpočtu na tento rok od nich poisťovňa očakáva takmer 340,4 mil. eur, v skutočnosti by mali v tomto roku do poisťovne odviesť takmer o 24 mil. eur menej. Nižšie odvody od zamestnávateľov a SZČO čiastočne vykryje vláda zo štátneho rozpočtu. Poisťovňa by totiž mala v tomto roku dostať zo štátneho rozpočtu 792,4 mil. eur, čo je v porovnaní s rozpočtom na tento rok o 103,3 mil. eur viac. 
 
Nenapĺňanie plánovaných príjmov z odvodov od zamestnávateľov a SZČO riešila dozorná rada poisťovne ešte koncom júna tohto roka. Už za január až máj tohto roka totiž dostala na odvodoch od ekonomicky aktívnych osôb o 54,3 mil. eur menej, ako predpokladá rozpočet poisťovne na tento rok. „Napriek vyššiemu počtu zamestnávateľských subjektov v roku 2012 a 2013 oproti rokom 2009 a 2010 nedochádza k výraznejšiemu nárastu počtu zamestnancov,“ uvádza sa v materiáli, ktorý prerokovala dozorná rada poisťovne.
 

Počet SZČO je na najnižšej úrovni 

Ako upozorňuje poisťovňa, súčasťou príjmov od zamestnávateľov a zamestnancov sú aj príjmy z dohôd. Po zavedení odvodov z dohôd klesol počet dohodárov od konca minulého roka do konca mája tohto roka zo 642,3 tisíc na 409,2 tisíc. Na najnižšej úrovni je podľa poisťovne z dlhodobého hľadiska aj počet SZČO, keď ich ku koncu mája evidovala 233,6 tisíc. 
 

Sociálka sprísňuje kontroly aj vymáhanie

Poisťovňa na základe tejto analýzy prijala opatrenia, ktoré majú prispieť k dosiahnutiu rozpočtovaných príjmov z odvodov. Riaditelia pobočiek Sociálnej poisťovne majú podávať trestné oznámenia na zamestnávateľov za neplatenie odvodov, ak neodviedli poistné odvody v správnej sume najmenej za obdobie troch mesiacov a dlžná suma na odvodoch je najmenej 2 660 eur.
 
Poisťovňa tiež posilňuje útvary pobočiek vykonávajúce vonkajšiu kontrolu a zvyšuje počet vykonaných kontrol zameraných na plnenie odvodových povinností, oznamovacích povinností a povinností predkladať výkazy poistného a príspevkov. Do konca augusta tohto roka sa má tiež zintenzívniť kontrola splnenia prihlasovacej povinnosti SZČO a ich povinnosti platiť poistné na sociálne poistenie na základe údajov od Finančného riaditeľstva SR a Ministerstva vnútra SR. Do konca tohto roka má poisťovňa zabezpečiť elektronickú výmenu dát s Obchodným registrom, Živnostenským registrom SR, Obchodným vestníkom a Registrom fyzických osôb.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

29sep8:30Nehmotný majetok z účtovného pohľadu8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Účtovníctvo

10oct8:30Trestné a finančné následky konania konateľa a vedúceho zamestnanca8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X