Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Začínajúce firmy: ako sa nepoškodiť nesprávnym účtovaním

Začínajúce firmy: ako sa nepoškodiť nesprávnym účtovaním
Fotobanka Pixmac
25. novembra 2013 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Mladé firmy by si mali dať pozor na oceňovanie prírastku hodnoty spoločnosti, ktorý vznikol vývojom nového produktu.

Firmy zabúdajú zaúčtovať hodnotu vloženú do vývoja produktu

Obdobie od nápadu až po začiatok predaja môže trvať mesiace, ba v prípade náročnejších produktov niekedy aj roky. Firma v tom čase účtuje iba náklady, akým sú napríklad mzdy, prenájom priestorov, nákup techniky, bežné prevádzkové náklady a ďalšie. V tom čase má zväčša má iba základné, nevysoké imanie.
 
Keďže hotový produkt ešte nepredáva, z účtovného hľadiska generuje záporný hospodársky výsledok, teda stratu. Dôsledkom je, že firma vyzerá  nedôveryhodne pred potenciálnymi investormi aj bankami, od ktorých potom nemá  šancu získať financovanie. 
 

 
 „Firma, ktorá účtuje takýmto spôsobom, nijako neoceňuje prírastok hodnoty firmy vzniknutý vývojom nového produktu,“ hovorí Peter Zimerman z pro-fit.sk. Nielenže tak poškodzuje samú seba, ale koná v podstate aj nezákonne. Podľa zákona má totiž účtovná jednotka povinnosť viesť účtovníctvo tak, aby poskytovalo verný a pravdivý obraz o svojom hospodárení. „A práve nezaúčtovaním hodnoty vloženej do vývoja produktu dochádza k stavu, keď účtovné výkazy firmy neodrážajú reálnu hodnotu jej majetku, čím dochádza k skresleniu jej hospodárskeho výsledku,“ vysveteľuje P. Zimerman. 
 

 

Aktivácia nákladov

Náklady spojené s vývojom produktu je potrebné „aktivovať“, t.j. zaúčtovať do majetku firmy ako vytvorenú hodnotu. Platí tu striktná podmienka, že aktivovať možno výhradne materiál a tovar, ktorý vchádza do ceny vyvíjaného produktu, ale aj obstarané alebo vnútropodnikové služby, ako aj mzdy.
 
Príklad:
V prípade softvérovej spoločnosti  možno aktivovať  najmä mzdy a odvody programátorov, ktorí vyvíjajú nový softvér, náklady na obstaranie softvéru na programovanie, náklady na internet, telefóny pre vývojárov softvéru, ale napríklad aj nájomné priestorov, kde títo ľudia pracujú. Náklady, ktorých vznik nesúvisí s vývojom produktu sa aktivovať nesmú. V prípadoch, keď niektorý typ nákladov prináleží aj k vývoju aj k iným činnostiam, možno aktivovať jeho pomernú časť prislúchajúcu vývoju. 
 
Náklady na vývoj firma aktivuje do výnosov a zaradí do majetku spoločnosti , ktorý zároveň postupne odpisuje. Generuje tak vyrovnaný hospodársky výsledok, čo je z hľadiska dôveryhodnosti pred potenciálnymi investormi kľúčový faktor, pretože umožňuje oveľa jednoduchšie oceniť hodnotu prípadného predávaného obchodného podielu. Zároveň dochádza k naplneniu zákonných ustanovení, keď účtovné výkazy firmy odrážajú reálnu hodnotu jej majetku. 
 
Autor: pro-fit.sk
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

september

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

29sep8:30Sledovanie stavu vlastného imania (záporné vlastné imanie, spoločnosť v kríze)8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

02oct8:30Zákon o slobode informácií v praxi stavebných úradov – najčastejšie problémy a odporúčané riešenia8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Stavebníctvo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X