Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Postupy účtovania nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve

Postupy účtovania nehmotného majetku
Fotobanka Pixmac
12. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako správne zaúčtovať obstaranie nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve. V akej výške je možné zaradiť nehmotný majetok do dlhodobého majektu a v akej hneď do výdavkov? A čo účtovanie softvéru v podvojnom a jednoduchom účtovníctve – sú tam rozdiely? Dozviete sa v dnešnej časti seriálu.

Prinášame ďalšiu časť z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Náš fiktívny živnostník p. Skár sa rozhodol si zakúpiť nehmotný majetok, konkrétne pokladničný a skladový softvér.

Účtovanie nehmotného majetku v jednoduchom účtovníctve

Čo hovoria postupy účtovania?

Postupy účtovania hovoria:

  • Nehmotný majetok, ktorého ocenenie je v sume nad 2400€ je povinnosť zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku,
  • Nehmotný majetok (práva priemyselného vlastníctva, autorské práva alebo práva príbuzné autorskému právu vrátane počítačových programov a databáz, projekty, výrobné a technologické postupy, utajované informácie, lesné hospodárske plány, technické a hospodársky využiteľné znalosti), ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400,-€ alebo nižšej, možno zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku, ak doba použiteľnosti je dlhšia ako jeden rok,
  • Nehmotný majetok, ktorého ocenenie sa rovná sume 2 400,-€ alebo nižšiej, s dobou použiteľnosti dlhšou ako jeden rok, ktorý nebol zaradený do dlhodobého nehmotného majetku, sa účtuje ako ostatné výdavky.

Z uvedeného vyplýva, že ak náš fiktívny živnostník pán Sklár kúpi nejaký nehmotný majetok, napríklad softvér nad 2 400,- €, musí ho zaradiť do dlhodobého nehmotného majetku.

Ak je obstarávacia cena nehmotného majetku nižšia, ale použiteľnosť tohto majetku je dlhšia ako rok, môže sa rozhodnúť, či ho zaradí do dlhodobého nehmotného majetku a bude ho odpisovať podľa doby použiteľnosti alebo ho zaúčtuje do ostatných výdavkov.

Príklady, odpisovanie majetku, karta dlhodobého majetku

Kúpa softvéru pre návrhy a výpočet elektroinštalačných sietí (nehmotný majetok). Ide o obstaranie (kúpu) nehmotného majetku účtovaného ako ostatné výdavky.

Pán Sklár kúpil softvér, ktorý mu uľahčí prácu v cene 753,-€ s predpokladanou dobou použiteľnosti viac ako jeden rok.

Rozhodol sa, že tento softvér nezaradí do dlhodobého majetku a bude ho účtovať v peňažnom denníku ako výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca ostané výdavky.

Kúpa softvéru skladové hospodárstvo s pokladničným systémom (dlhodobý nehmotný majetok)

Obstaranie (kúpa) dlhodobého nehmotného majetku, zaradenie do používania, odpisy, evidencia

Živnostník Sklár kúpil pokladničný a skladový softvér. Pretože tento nehmotný majetok – softvér má dobu použiteľnosti dlhšiu ako jeden rok, ale cenu nižšiu ako 2 400,-€, môže sa rozhodnúť, či ho zaradí do dlhodobého nehmotného majetku a bude ho odpisovať, alebo ho zaúčtuje do ostatných výdavkov ako v predchádzajúcom prípade. Keďže predpokladá, že v tento softvér bude používať dlhodobo, rozhodne sa, že ho zaradí do dlhodobého nehmotného majetku a bude ho odpisovať.

V prvom rade úhradu tohto majetku zaúčtuje do výdavkov neovplyvňujúcich daň z príjmu do stĺpca v peňažnom denníku  „DHM, DNM“ (dlhodobý hmotný majetok, dlhodobý nehmotný majetok).

Technik mu dňa 6.10.2014 program nainštaluje, prepojí s pokladňou a spoločne naplnia skladové položky. Týmto dátumom je softvér zaradený do používania a až od tohto dátumu je možné ho odpisovať. Potom musí pán Sklár vytvoriť kartu dlhodobého nehmotného majetku, ktorá obsahuje tie isté položky ako pri hmotnom majetku, teda hlavne:

  • názov majetku a číselné označenie karty
  • dátum a spôsob obstarania
  • dátum zaradenia do užívania
  • obstarávaciu cenu
  • spôsob odpisovania
  • doba odpisovania – neobsahuje však odpisovú skupinu, pretože dlhodobý nehmotný majetok nemá zákonom určené odpisové skupiny a dobu odpisovania – je na rozhodnutí účtovnej jednotky – živnostníka, akú dobu a metódu odpisovania nehmotného majetku si zvolí.

Majetok môžete odpisovať dvomi metódami: rovnomernou alebo zrýchlenou.

Živnostník sa sám rozhodne, akou metódou majetok odpíše, avšak v priebehu odpisovania nemôže metódu zmeniť. Náš živnostník sa rozhodol, že bude odpisovať rovnomernou metódou. Rozhodol sa pre dĺžku doby odpisovania 10 rokov.

Dlhodobý nehmotný majetok sa začne odpisovať v mesiaci, v ktorom bol zaradený do používania (nie kedy bol zaplatený).

Pán Sklár tak začne odpisovať softvér v mesiaci október (dátum zaradenia do používania – 6.10.2014). Bude postupovať tak, že obstarávaciu cenu vydelí počtom mesiacov odpisovania za 10 rokov (2000/120=16,6667), túto časť ceny 1/120 vynásobí počtom mesiacov, za ktoré môže odpisy uplatniť, teda v roku 2014 sú to 3 mesiace – október až december (16,6667 x 3 = 50,0001=50,00), ďalších 9 rokov celých 12 mesiacov (16,6667 x 12 = 200,0004=200,00) a posledný rok zvyšných 9 mesiacov (16,6667 x 9 = 150,0003 =150,00 – ak je to potrebné, v poslednom roku upravíme odpis vzhľadom k zostatkovej cene z dôvodu zaokrúhľovania v predchádzajúcich rokoch).

Odpisový plán je súčasťou karty dlhodobého majetku.

Samozrejmosťou je, že pán Sklár bežné účtovné prípady (tržba z ERP, prijaté faktúry za telefón, internet materiál, vystavené zálohové a vyúčtovacie faktúry a ich úhrady) už zapisuje ( tu a tu a účtuje automaticky (viď priložený link na peňažný denník uverejnený vyššie).

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Prémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X