- Podnikam.sk
- Články
- Odvody
- Odvody do sociálnej poisťovne
- Zákon o otvorení druhého piliera je schválený
Zákon o otvorení druhého piliera je schválený
Otvorenie bude obojsmerné, do sporivého piliera sa bude dať vstúpiť aj vystúpiť.
Všetkým sporiteľom bude vláda posielať listy
Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. Rozhodol o tom parlament, keď v zrýchlenom konaní schválil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.
Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania.
Premiér Robert Fico na tlačovej besede zopakoval, že v druhom pilieri sú podľa neho státisíce ľudí, ktorí pre vek, nízky alebo žiadny príjem nemajú šancu, aby bol ich dvojpilierový dôchodok vyšší ako penzia výlučne z priebežného, štátneho piliera. „Ľudia, ktorí nemajú žiadny základ, z ktorého by sa dôchodok dal vypočítať, tam nemajú čo robiť,“ povedal.
TIP: Prečítajte si dva rôzne pohľady na 2.pilier:
- Sú dôchodky z druhého piliera prinízke? (príspevok Inštitútu finančnej politiky pri MF SR)
- Ako Fico o druhom pilieri zavádza a klame (blog odborníka na sociálne odvody)
Druhý pilier tiež podľa Fica nie je vhodný pre tých, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku. „Dokonca by sme povedali, že až do tisíc eur mesačne nemajú šancu zarobiť si v druhom pilieri viacej, ako by to bolo v prípade Sociálnej poisťovne,“ varuje. Treťou skupinou, pre ktorú druhý pilier podľa premiéra nie je výhodný, sú ľudia vo vyššom veku.
Fico argumentoval aj absenciou valorizácie
Všetkým sporiteľom bude vláda posielať listy. „V tomto liste dostanú všetky konkrétne informácie o spôsobe výpočtu, o riziku, v akom sa nachádzajú a ľudia, nech sa rozhodnú, čo urobia,“ povedal premiér. Predseda vlády tvrdí, že pri dôchodkoch vyplácaných zo Sociálnej poisťovne nastupuje automaticky valorizácia, kým pri dôchodkoch z druhého piliera valorizácia neprichádza do úvahy.
Predseda vlády tiež upozornil na to, že aj predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností, analytici a viacerí opoziční poslanci sa zhodujú na tom, že v druhom pilieri sú aj ľudia, ktorí tam nepatria. „Našou povinnosťou nie je chrániť chrbty súkromným dôchodkovým spoločnostiam, ktorých cieľom je len a len zarobiť,“ povedal Fico.
Lepšie porovnanie dôchodkov
Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi potom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu.
Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi.
Čo sa mení
Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. „V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce.
Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov. „Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.
Do dôchodku v 75 rokoch?
Vlády Roberta Fica, ktoré systematicky útočia na II. pilier, do dnešného dňa nepovedali, ako budú garantovať dôchodky aj o 20 rokov. „Ak nebude funkčný 2. pilier, reálne hrozí, že ľudia budú musieť odchádzať do dôchodku aj v 75 rokoch veku. V opačnom prípade sa celý dôchodkový systém zrúti ako domček zo zápaliek,“ reagovala na schválený zákon strana SDKÚ – DS.
Ako upozornili v tlačovej správe, úspory na súkromných penzijných účtoch sporiteľov v druhom pilieri sú na rozdiel od ostatných odvodov poistného predmetom dedenia, teda sporiteľ ani jeho rodina nikdy neprídu o peniaze, ktoré si zo svojej práce sporiteľ našetril. Okrem toho na tieto súkromné úspory pracujúcich nesmie siahnuť ani exekútor.