Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zákon o otvorení druhého piliera je schválený

Zákon o otvorení druhého piliera je schválený
ILUSTRAČNÁ SNÍMKA - Pohľad na logo Sociálnej poisťovňe. Bratislava, 22. február 2013. Foto: SITA/Jozef Jakubčo Ilustračné foto: SITA
4. februára 2015 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Otvorenie bude obojsmerné, do sporivého piliera sa bude dať vstúpiť aj vystúpiť.

Všetkým sporiteľom bude vláda posielať listy

Druhý dôchodkový pilier sa otvorí od 15. marca do 15. júna tohto roka. Rozhodol o tom parlament, keď v zrýchlenom konaní schválil novelu zákona o starobnom dôchodkovom sporení. V rovnakom období vláda Roberta Fica umožní vstúpiť do druhého piliera osobám, ktoré v sporivom pilieri nie sú.

Možnosť opustiť systém starobného dôchodkového sporenia dostanú všetci sporitelia okrem tých, ktorí si dohodli vyplácanie starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku s poisťovňou alebo s dôchodkovou správcovskou spoločnosťou (DSS), alebo si dohodli so svojou DSS vyplácanie výnosu z investovania. 

Premiér Robert Fico na tlačovej besede zopakoval, že v druhom pilieri sú podľa neho státisíce ľudí, ktorí pre vek, nízky alebo žiadny príjem nemajú šancu, aby bol ich dvojpilierový dôchodok vyšší ako penzia výlučne z priebežného, štátneho piliera. „Ľudia, ktorí nemajú žiadny základ, z ktorého by sa dôchodok dal vypočítať, tam nemajú čo robiť,“ povedal.

TIP: Prečítajte si dva rôzne pohľady na 2.pilier:

Druhý pilier tiež podľa Fica nie je vhodný pre tých, ktorí zarábajú menej ako priemernú mzdu na Slovensku. „Dokonca by sme povedali, že až do tisíc eur mesačne nemajú šancu zarobiť si v druhom pilieri viacej, ako by to bolo v prípade Sociálnej poisťovne,“ varuje. Treťou skupinou, pre ktorú druhý pilier podľa premiéra nie je výhodný, sú ľudia vo vyššom veku. 

Fico argumentoval aj absenciou valorizácie

Všetkým sporiteľom bude vláda posielať listy. „V tomto liste dostanú všetky konkrétne informácie o spôsobe výpočtu, o riziku, v akom sa nachádzajú a ľudia, nech sa rozhodnú, čo urobia,“ povedal premiér. Predseda vlády tvrdí, že pri dôchodkoch vyplácaných zo Sociálnej poisťovne nastupuje automaticky valorizácia, kým pri dôchodkoch z druhého piliera valorizácia neprichádza do úvahy.

Predseda vlády tiež upozornil na to, že aj predstavitelia dôchodkových správcovských spoločností, analytici a viacerí opoziční poslanci sa zhodujú na tom, že v druhom pilieri sú aj ľudia, ktorí tam nepatria. „Našou povinnosťou nie je chrániť chrbty súkromným dôchodkovým spoločnostiam, ktorých cieľom je len a len zarobiť,“ povedal Fico. 

Lepšie porovnanie dôchodkov

Poslanci schválili aj pozmeňujúci návrh, podľa ktorého dostane sporiteľ pri žiadaní o dôchodok z druhého piliera informáciu o percentuálnej výške garantovaného výnosu z umiestnenia prostriedkov technických rezerv, ktorú poisťovňa použila pri výpočte jeho dôchodku. To sa premietne aj v ponukovom liste, ktorý Sociálna poisťovňa zasiela sporiteľovi potom, čo požiadal o starobný alebo predčasný starobný dôchodok a splnil podmienky na jeho výplatu.

Týmto krokom sa má dosiahnuť zvýšenie transparentnosti výpočtu dôchodku poisťovňou a lepšia možnosť porovnania ponúk dôchodkov, ktoré vyhotovili jednotlivé poisťovne sporiteľovi. 

Čo sa mení

Sporiteľ, ktorý sa rozhodne vystúpiť z druhého piliera, bude musieť Sociálnej poisťovni doručiť písomné oznámenie, ktorého súčasťou je prejav vôle, aby mu zaniklo právne postavenie sporiteľa. Sociálna poisťovňa o doručení tohto písomného oznámenia bude informovať sporiteľovu DSS. Tá následne prevedie sporiteľovu nasporenú sumu tvorenú z povinných príspevkov vrátane výnosu z týchto príspevkov na účet Sociálnej poisťovne v Štátnej pokladnici. „V prípade, že si sporiteľ platil dobrovoľné príspevky, nasporená suma tvorená z týchto príspevkov vrátane výnosu mu bude vyplatená,“ uvádza ministerstvo práce. 

Sporitelia, ktorí v minulosti využili v súvislosti s platením dobrovoľných príspevkov daňové zvýhodnenie a rozhodnú sa vystúpiť z druhého piliera, budú povinní zvýšiť si základ dane o sumu uplatnených zaplatených dobrovoľných príspevkov. „Vplyv na rozpočet verejnej správy, podnikateľské prostredie, ani vplyv na hospodárenie obyvateľstva, resp. na sporiteľov nie je možné odhadnúť, pretože nie je možné odhadnúť počet sporiteľov, ktorí vystúpia zo systému starobného dôchodkového sporenia a ktorí vstúpia do systému starobného dôchodkového sporenia,“ uvádza ministerstvo práce a sociálnych vecí.

Do dôchodku v 75 rokoch?

Vlády Roberta Fica, ktoré systematicky útočia na II. pilier, do dnešného dňa nepovedali, ako budú garantovať dôchodky aj o 20 rokov. „Ak nebude funkčný 2. pilier, reálne hrozí, že ľudia budú musieť odchádzať do dôchodku aj v 75 rokoch veku. V opačnom prípade sa celý dôchodkový systém zrúti ako domček zo zápaliek,“ reagovala na schválený zákon strana SDKÚ – DS.

Ako upozornili v tlačovej správe, úspory na súkromných penzijných účtoch sporiteľov v druhom pilieri sú na rozdiel od ostatných odvodov poistného predmetom dedenia, teda sporiteľ ani jeho rodina nikdy neprídu o peniaze, ktoré si zo svojej práce sporiteľ našetril. Okrem toho na tieto súkromné úspory pracujúcich nesmie siahnuť ani exekútor.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

máj

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

30máj8:30Employer Branding Academy8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Riadenie

03jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X