Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Novú výšku odvodov je potrebné zaplatiť do 9.2.2015

Laptop so znakom eura na monitore
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
2. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK, IT Tlačiť

Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie od januára 2015 musia zmeniť svoj trvalý príkaz v banke.

Od 1.1.2015 opäť stúpnu odvody tisíckam poistencov

1. Zdravotné odvody

Od začiatku tohto roka si samostatne zárobkovo činné osoby musia nanovo vypočítať výšku preddavku na zdravotné poistenie na rok 2015 podľa pravidiel, ktoré zaviedla vláda Roberta Fica. Vychádzajú pritom zo základu dane z príjmov z podnikania (riadok 43) uvedeného v daňovom priznaní za rok 2013.

Len vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni (VšZP) stúpnu odvody vyše 140-tisícom SZČO.  „Je možné predpokladať, že platiteľom, ktorí mali minimálny preddavok na poistné v roku 2014 (142-tisíc platiteľov), stúpne preddavok zo sumy 56,35 eur na sumu 57,68 eur,“ informovala Podnikam.SK hovorkyňa VšZP Eva Ravingerová. „Reálne údaje o predpise preddavkov za SZČO bude mať poisťovňa k dispozícii až koncom februára 2015, takže porovnania s rokom 2014 bude možné robiť až potom,“ dodala hovorkyňa.

2. Sociálne odvody

Samostatne zárobkovo činné osoby si vzhľadom na vyššie minimálne odvody na sociálne poistenie musia zmeniť svoj trvalý príkaz v banke. Týka sa to všetkých SZČO, ktoré za minulý rok platili sociálne odvody z nižšieho základu ako 412 eur, teda ich mesačné sociálne odvody boli nižšie ako 136,57 eur. Minimálne odvody na sociálne poistenie pre SZČO sa totiž od začiatku tohto roka zvýšili zo 133,42 eur na 136,57 eur.

Väčšina SZČO vlani platila minimálne sociálne odvody. V kategórii živnostníkov a samostatne zárobkovo činných osôb Sociálna poisťovňa (SP) aj minulý rok zaznamenala pokračujúci trend platenia čo najnižšieho poistného. Ako informoval hovorca poisťovne Peter Višváder, podľa údajov z registra evidovala Sociálna poisťovňa v decembri minulého roka spolu 224 758 živnostníkov a ostatných samostatne zárobkovo činných osôb.

Väčšina z nich si pritom platila sociálne poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu. „Priemerný počet SZČO, ktoré odviedli v roku 2014 poistné na starobné poistenie z minimálneho vymeriavacieho základu, bol 156 018,“ uviedol Višváder.

Odvody v novej výške za január tohto roka je potrebné uhradiť najneskôr do 9. februára 2015.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody do sociálnej poisťovne

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

11jún8:30Správne zverejňovanie zmlúv faktúr a objednávok v roku 2024 vo verejnej správe a samospráve8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

11jún8:30ESG agenda a dopady nemeckého zákona o náležitej starostlivosti v dodávateľských reťazcoch (LkSG) na slovenské obchodné spoločnosti8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Legislatíva, zákony

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X