Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zaúčtovanie odberateľskej faktúry, úhrady a preplatku faktúry v jednoduchom účtovníctve

Zaúčtovanie odberateľskej faktúry a úhrady a preplatku faktúry
Fotobanka Pixmac
16. februára 2015 Zdroj Podnikam.SK Tlačiť

Ako správne zaúčtovať preplatok, ktorý vám omylom zašle odberateľ? Ako zaúčtovať dobropis? Ako započítať pohľadávku či záväzok? Ako na účtovanie preplatku faktúry? Dozviete sa v tejto časti seriálu.

Prinášame ďalšiu časť z nášho seriálu Jednoduché účtovníctvo za rok 2014 zvládnem sám

Ako zaúčtovať dobropis v jednoduchom účtovníctve

Náš fiktívny živnostník pán Sklár získal objednávku, ktorá zahŕňa aj dodávku elektroinštalačného materiálu. Vystavil faktúru FV 2014/06 na objednaný tovar v hodnote 658,- € a zaevidoval ju do knihy pohľadávok. Úhradu v hotovosti zaevidoval v elektronickej registračnej pokladnici (ERP) ako úhradu faktúry, kde doklad z ERP už neobsahuje jednotlivé položky predávaného tovaru (tie sú uvedené vo faktúre), ale číslo hradenej faktúry, dátum a sumu. Tento príjem zaúčtoval spolu s ostatnou tržbou (658 + 64,14 = 722,14) zo dňa 16.10.2014 ako príjem ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v Peňažnom denníku „Predaj tovaru“.

Takisto za vykonané elektroinštalačné práce vystavil faktúru FV 2014/07, ktorú tiež ako už niekoľko faktúr predtým zaevidoval v knihe pohľadávok a úhradu na bankovom účte zaúčtoval ako príjem ovplyvňujúci základ dane v stĺpci „Predaj služieb“. Rozdiel je však v tom, že odberateľ pán Klátik uhradil vkladom na účet sumu 1150,-€ namiesto sumy faktúry 1149,-€  – to znamená, že faktúru preplatil o jedno euro.

V prípade, že by mal pán Sklár k dispozícii číslo účtu odberateľa, obratom vráti preplatok na jeho účet. Ak to však nie je možné, alebo je suma preplatku taká nízka, že je to z finančného a časového hľadiska nerentabilné, zaúčtuje preplatok ako príjem ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v Peňažnom denníku „Ostatné príjmy“.

Dobropis dodávateľskej faktúry – vrátenie peňazí

Živnostník Sklár si objednal obalový materiál z firmy KARTON SK, mikroténové vrecká však boli nekvalitne pozvárané. Po telefonickej dohode vrátil tieto vrecká so sprievodným reklamačným listom dodávateľovi, ktorý mu obratom poslal dobropis (mínusovú faktúru), teda predpis na vrátenie peňazí za reklamovaný tovar.

Tento dobropis zapíše náš podnikateľ mínusom do knihy záväzkov, pretože jeho zaúčtovaním nevznikne príjem, ale zníženie záväzku. Takisto zaúčtuje aj úhradu dobropisu na bankový účet ako mínusový výdavok ovplyvňujúci základ dane do stĺpca v Peňažnom denníku „Zásoby“.

Dobropis dodávateľskej faktúry – započítanie pohľadávky a záväzku

Pán Sklár kúpil tovar z firmy KLAVIO s.r.o. ďalší tovar. Pri kontrole dodávky však zistil, že časť tovaru, ktorý objednával, nemá potrebné technické parametre. Vzhľadom na to, že tovar, ktorý potreboval, na sklade dodávateľ nemal, dohodol sa s ním, že mu nevyhovujúcu časť tovaru pošle späť a firma KLAVIO s.r.o. mu vystaví dobropis (mínusovú faktúru) na tento tovar spolu s Dohodou o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov.

Náš živnostník obe faktúry zapíše do knihy záväzkov. Pretože pán Sklár ešte spomínaný tovar neplatil, pohľadávku firmy KLAVIO s.r.o na sumu 658,50 € (FP 14/35) spočíta so záväzkom firmy KLAVIO s.r.o. dobropis v sume -165,00 € (FP 14/37) a uhradí iba zostávajúcu sumu 493,50 €.

Úhradu bankovým prevodom zapíše do peňažného denníka ako výdaj ovplyvňujúci základ dane do stĺpca „ZÁSOBY“. Vzájomný zápočet – úhradu zvyšku vráteného tovaru v sume 165,00 € a zároveň dobropisu v sume -165,00€ zaúčtuje pomocou interných dokladov tiež do výdajov ovplyvňujúcich základ dane do stĺpca „ZÁSOBY“, (keďže sú to rovnaké sumy s opačným znamienkom, daňový dopad je nulový).

Dohodu o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov možno použiť, ak tieto ešte nie sú splatné. Ak sú záväzky a pohľadávky po splatnosti, treba použiť jednostranný zápočet pohľadávok a záväzkov.

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"

Zobraziť všetky články v seriáli "Jednoduché účtovníctvo"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

PodnikamPrémiový obsahszčoživnostníci

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Jednoduché účtovníctvo

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X