Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Záujem o konsolidovanie viacerých úverov do jedného rastie

Záujem o konsolidovanie viacerých úverov do jedného rastie
Ilustračné foto: FreeDigitalPhotos.net
22. augusta 2013 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť
Čoraz populárnejším nástrojom správy domácich financií je konsolidácia úverov, teda spájanie viacero bankových ale aj nebankových úverov do jedného.
 
V Poštovej banke bolo v prvom polroku z celkového počtu všetkých schválených úverov 38 % konsolidačných. Záujem o konsolidáciu medzi Slovákmi každoročne narastá aj vo VÚB banke.
 

Spotrebitelia viac hľadajú výhodnejšie podmienky úveru

V tomto roku eviduje VÚB medziročne viac ako 60-percentný nárast objemu konsolidačných úverov. Aj Sberbank vníma, že spotrebitelia viac sledujú podmienky na trhu ako v minulosti. „Sú viac náchylní zmeniť banku a hľadať výhodnejšie podmienky úveru,“ povedala hovorkyňa Sberbank Ľubomíra Chmelová.
 
Záujem zlučovať úvery prevažuje podľa Chmelovej skôr pri menších spotrebných úveroch alebo pri prípadoch, kde klient použil viac úverov na financovanie nehnuteľnosti. „V celkovom balíku príležitostí na refinancovanie však tieto prípady tvoria skôr menšinu, a teda zníženie počtu úverov nie je hlavným motorom refinancovania existujúcich úverových záväzkov,“ uviedla Chmelová.
 

 
Konsolidovanie riešia klienti Slovenskej sporiteľne najmä pri spotrebnom financovaní. To je podľa vyjadrení hovorcu Slovenskej sporiteľne Štefana Frimmera aktuálne najmä vtedy, ak sa malé úvery poskytli za menej výhodných podmienok. „Záujem o konsolidovanie viacerých úverov do jedného zo strany našich klientov rastie, medziročne o 7 až 10 %,“ doplnil Frimmer. 
 

Spojením viacerých úverov do jedného môžu klienti ušetriť na úrokoch 

Priemerná suma konsolidovaných úverov dosiahla v Poštovej banke v prvom polroku 7 285 eur, pričom priemerne konsolidujú klienti banky 1,7 úveru. Ako ďalej povedala Angelika Farkašová z oddelenia úverových produktov Poštovej banky, Slováci častejšie konsolidujú bezúčelové pôžičky, povolené prečerpanie na účte alebo kreditné karty. Spojením viacerých úverov do jedného môžu klienti podľa Farkašovej ušetriť na úrokoch a môžu si znížiť aj výšku mesačnej splátky. Následne z ušetrených peňazí si môžu podľa nej vytvárať potrebnú rezervu, ktorá by mala byť aspoň vo výške troch mesačných splátok. 
 
Výhoda konsolidácie okrem sprehľadnenia finančnej situácie podľa hovorkyne VÚB banky Aleny Walterovej spočíva v tom, že na väčší úver dostane klient spravidla nižšiu úrokovú sadzbu ako na viacero menších a konsolidácia mu zároveň umožní rozložiť si splácanie na dlhšie obdobie. To znamená nižšie mesačné splátky. Zároveň klient môže ušetriť aj na poplatkoch.
 
No podľa Walterovej je dôležité zohľadňovať celkovú nákladovosť konsolidácie, teda to, či konsolidácia klientovi prinesie nižšie celkové preplatenie úveru. Ale na druhej strane môže byť pre niektorých klientov podľa Walterovej dôležitejšie skôr dosiahnutie nižších mesačných splátok aj za cenu, že úver budú splácať dlhšie a preplatenie bude vyššie.
 

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Znižovanie nákladov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

august

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

10aug8:30Transferové oceňovanie komplexne - trojdňové školenie pre začiatočníkov8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:DPH

18aug8:30Aktuálne zmeny Infozákona a najčastejšie problémy aplikačnej praxe v druhom polroku 20228:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Samospráva

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X