Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zdanenie dividend poznajú aj v iných krajinách, slovenskí podnikatelia sa búria

Men's hands with coins euros
Thinkstock
9. septembra 2016 Zdroj Podnikam.sk Tlačiť

Medzi slovenskými podnikateľmi rozbúril veľkú nevôľu zámer vlády zdaniť dividendy. Podnikatelia sú proti, rezort financií tvrdí, že na paniku nie je dôvod. Zdaňovanie dividend však v navrhovanej podobe nie je úplne priechodné ani na politickej úrovni.

Zdaňovanie dividend podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) od roku 2018 pravdepodobne neprinesie príjmy, ktoré si vláda od tejto úpravy sľubuje. „Majitelia firiem sa jej môžu vyhýbať nevyplatením dividend, optimalizovaním, či vyšším reinvestovaním ziskov, prípadne presťahovaním podnikania do zahraničia,“ uvádza PAS. Svoje tvrdenie podložila prieskumom, ktorého sa zúčastnila vzorka 34 podnikateľov. Daň z dividend by štátu mala priniesť v roku 2019 až 240 miliónov eur.

Podnikatelia upozorňujú na dvojité zdanenie

Až vyše 84 % opýtaných podnikateľov je presvedčených, že „štát by mal výplatu dividend ponechať bez zdanenia i zdravotného odvodu, pretože inak ide o dvojité zdanenie“. Viac ako tretina z nich očakáva, že po zmenách týkajúcich sa dividend, by sa ich príjem z dividend znížil zhruba o desatinu.

„O niečo menšej skupine by sa znížil iba kozmeticky, štvrtine by sa neznížil vôbec. Takmer  dvanástim percentám by sa znížil výraznejšie,“ uvádza PAS. „Takáto nová daň sa pritom v programovom vyhlásení vlády nespomína a prichádza nečakane. Postihne najmä majiteľov väčších podielov vo firmách, ktorých maximálny odvod bol doteraz obmedzený na 7200 eur ročne. Zrážková daň má byť neobmedzená, pri vysokých dividendách môže byť teda výrazne vyššia,“ dopĺňa PAS s tým, že popri príjmoch štátu sa výrazne zvyšujú aj výdavky a Slovensku tak uniká cieľ, ktorým je dosiahnutie vyrovnaného rozpočtu.

Výhrady má aj Klub 500

Klub 500, občianske združenie, ktoré založili vlastníci a spoluvlastníci firiem s viac ako 500 zamestnancami, vidí v hospodárení štátu určité pozitíva. „Z pohľadu podnikateľov je pozitívom uplynulého obdobia boj s daňovými únikmi a následný zlepšený výber daní, čo potvrdzuje aj prvý polrok 2016,“ upozorňuje Klub 500.

K zdaneniu diviedend má však výrazné výhrady. Problémom je podľa Klubu 500 aj to, že od zdanenia dividend majú byť oslobodení zahraniční investori. „Je preto pre nás neprijateľné, ťažko pochopiteľné a ťažko vysvetliteľné malým akcionárom, prečo vláda pristupuje k zdaňovaniu dividend, navyše retroaktívne od roku 2004, keď tieto neboli zdaňované podľa v tom čase platných zákonov. Je evidentné, že tu dochádza porušeniu ústavných práv. Nemôžeme súhlasiť s tým, že jedna časť akcionárov by mala byť zdanená a druhá časť akcionárov, zahraničných investorov, bude v zmysle európskych smerníc od dane z dividend na Slovensku oslobodená. Pritom sa jedná podľa odhadov o viac ako 90 % dividend, ktoré zo Slovenska odídu nezdanené,“ dodal predseda Klubu 500 Vladimír Soták.  Klub 500 zároveň žiada vládu, aby návrh na zdanenie dividend stiahla.

Nesúhlas aj v koalícii

Práve so zdanením dividend iba pre domáce subjekty má problém aj koaličná strana Most-Híd. Predseda strany Béla Bugár si „nevie predstaviť“, že zdanenie dividend by sa malo dotknúť len domácich firiem.

Podľa ministerstva je daň férovejšia ako zdravotné odvody

Ministerstvo financií však má vo veci zdanenia dividend jasno. „Daňou z dividend  nahrádzame súčasné zdravotné odvody z dividend, ktoré aj dnes platia akcionári firiem, teda fyzické osoby. Z hľadiska daňovej spravodlivosti je férovejšie aplikovať na dividendy daň z príjmu než zdravotné odvody. Pri odvodoch sa totiž uplatňuje strop na úrovni približne 60 tis. eur ročne, čo môže znamenať vyššiu odvodovú povinnosť pri akcionároch malých a stredných firiem v porovnaní s akcionármi veľkých firiem. Takže dôvod kričať majú len tí, ktorých ročný príjem z dividend prekračuje zhruba 60 tis. eur,“ uvádza rezort financií.

Okrem toho rezort zároveň upozorňuje, že súčasťou daňových návrhov je zmena sadzby dane z príjmu právnických osôb o jeden percentuálny bod z 22 % na 21 %. Sadzba tejto dane je relatívne často predmetom zmien daňovej legislatívy. Príjmy firiem za rok 2012 sa zdaňovali sadzbou rovnej dane vo výške 19 %. Následne po zrušení rovnej dane sadzba dane pre firmy stúpla na 23 %. Zníženie sadzby na 22 % sprevádzalo napríklad zavedenie daňových licencií. Súčasné zníženie korporátnej dane na 21 % teda opäť sprevádzajú ďalšie opatrenia.

V krajinách OECD je zdanenie dividend štandardné

Zdanenie dividend nie je v členských krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) žiadnou novinkou. V roku 2016 dividendy nezdaňuje z krajín OECD len Slovensko a Estónsko. To je ďalší argument, ktorý uvádza rezort financií.

„Zdaňovanie dividend je úplne štandardné v daňových systémoch najvyspelejších krajín sveta. Ide o bežnú prax. Z 35 krajín OECD má až 33 sadzbu vyššiu alebo rovnú tej, ktorú navrhujeme. Keď sa pozrieme na okolité krajiny, tak ČR a Maďarsko majú sadzbu 15 percent, Poľsko 19 a Rakúsko 25 percent,“ uvádza ministerstvo.

Zdaňovanie dividend v roku 2016
Krajina Sadzba dane z dividend
Austrália 49 %
Rakúsko 25 %
Belgicko 27 %
Kanada 53,53%
Čile 40 %
Česká republika 15 %
Dánsko 42 %
Estónsko 0,00%
Fínsko 34 %
Francúzsko 44 %
Nemecko 26,38%
Grécko 10 %
Maďarsko 15 %
Island 20 %
Írsko 51 %
Izrael 32 %
Taliansko 26 %
Japonsko 20,32%
Kórea 41,80%
Lotyšsko 10 %
Luxembursko 40 %
Mexiko 42 %
Holandsko 25 %
Nový Zéland 33 %
Nórsko 28,75%
Poľsko 19 %
Portugalsko 28 %
Slovensko 0,00%
Slovinsko 25 %
Španielsko 23 %
Švédsko 30 %
Švajčiarsko 21,14%
Turecko 35 09%
Veľká Británia 37,50%
USA 28,52%
Zdroj: OECD

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

daň z dividendministerstvo financií SRPASPrémiový obsah

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

marec

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27mar9:30ChatGPT a Bard – využitie v biznise9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X