- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Motivácia zamestnancov
- Živnostník a zamestnávanie rodinných príslušníkov
Živnostník a zamestnávanie rodinných príslušníkov
Podľa zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní s účinnosťou od 1. júla 2006 nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu – podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel (manželka), ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi (študentmi) do 26 rokov.
Z uvedeného zákona teda vyplýva, že živnostníkovi môže pri výkone jeho práce vypomáhať bez akéhokoľvek platenia mzdy priamy príbuzný, pričom ho nemusí zamestnávať. Podmienkou však je, že tento príbuzný nesmie byť evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a poberať štátne dávky a musí byť dôchodkovo poistený.
Kto môže podnikateľovi vypomáhať pri podnikaní?
- Príbuzný v priamom rade (podľa § 117 zákona č. 40/1964 Z. z. Občianskeho zákonníka je to – otec, mama, syn, dcéra, vnuk a vnučka),
- Súrodenec
- Manžel/manželka
Aké musia spĺňať podmienky pri výpomoci?
- Musia byť dôchodkovo poistení, alebo
- musia poberať dôchodok, alebo
- sú žiakmi alebo študentmi do 26 rokov veku.
Drobní podnikatelia často využívajú pri podnikaní svoje deti, ktoré študujú, zamestnaného manžela alebo manželku, rodičov na dôchodku. Novelou tohto zákona sa výrazne zjednodušilo podnikanie hlavne malým a stredným podnikateľom, ktorí si pre nízke zisky a vysoké odvody nemohli dovoliť uzatvárať pracovnoprávne vzťahy s inými zamestnancami a predošlý zákaz vzájomného zamestnávania príbuzných im veľmi komplikoval situáciu.Už nemusia so svojimi príbuznými, ktorí im vypomáhajú často len pár hodín v týždni riešiť uzatváranie pracovných zmlúv či dohôd o vykonaní práce, dohôd o študentskej práci alebo otvorenie živnosti tak, ako to boli nútení robiť pred zmenou.
Pred novelizáciou sa takáto aj keď len malá výpomoc zo strany rodinných príslušníkov považovala za nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie, čo bolo pri zistení kontrolnými orgánmi sankciované. Ak však podnikateľ chce rodinnému príslušníkovi vyplatiť za prácu odmenu, musí ho riadne zamestnať (či už na TPP, dohodu a iné).
Príklad:Pán Peter sa rozhodol podnikať a zriadil si na rohu ulice malú kaviarničku. Jeho 20-ročná dcéra študujúca vysokej škole na druhom konci republiky ho príde občas cez víkendy navštíviť. Keďže otec je na celú reštauráciu sám, rozhodne sa mu počas týchto občasných návštevách vypomôcť s uprataním skladov a sociálnych zariadení bez nároku na odmenu.
Podnikateľ – Peter sa nedopustil žiadneho porušenia zákona č. 82/2005 o nelegálnej práci, nakoľko jeho dcéra je študentkou VŠ, má vek do 26 rokov a je s ním v priamom príbuzenskom vzťahu. V prípade, keby sa podnikateľ rozhodol ju za občasnú prácu odmeňovať, odporúča sa už potom s ňou uzavrieť pracovný vzťah (napríklad na dohodu o brigádnickej práci, TPP a iné), aby sa vyhol pokute pri kontrole z daňového úradu.
Príklad Pani Kvetka sa nasťahovala so svojim veľmi dobrým kamarátom za účelom vzájomného ušetrenia nákladov do spoločného prenájmu do nového mesta. Pán Pavol si našiel prácu v IT oblasti na polovičný úväzok, pani Kvetka začala podnikať a zriadila si obchod s kvetinami.
Keďže pán Pavol mal popri polovičnom pracovnom úväzku veľa voľného času, rozhodol sa svojej spolubývajúcej pani Kvetke občas vypomôcť s rozvozom kvetín.Pani Kvetka v tomto prípade porušuje zákon č. 82/2005 o nelegálnej práci, pretože s pánom Pavlom nie je v žiadnom priamom príbuzenskom vzťahu, nie sú ani súrodenci a ani manželia (napriek tomu, že bývajú spolu). Hrozí jej pokuta za nelegálne zamestnávanie od 2 000 do 200 000 eur.
vš