Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Živnostník a zamestnávanie rodinných príslušníkov

Muž s dievčatkom pozerajúci na monitor
26. apríla 2010 Tlačiť

Podľa zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní s účinnosťou od 1. júla 2006 nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu – podnikateľa vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel (manželka), ktorí sú buď dôchodkovo poistení alebo sú poberateľmi dôchodku alebo sú žiakmi (študentmi) do 26 rokov.

Z uvedeného zákona teda vyplýva, že živnostníkovi môže pri výkone jeho práce vypomáhať bez akéhokoľvek platenia mzdy priamy príbuzný, pričom ho nemusí zamestnávať. Podmienkou však je, že tento príbuzný nesmie byť evidovaný na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a poberať štátne dávky a musí byť dôchodkovo poistený.

Kto môže podnikateľovi vypomáhať pri podnikaní?

  • Príbuzný v priamom rade (podľa § 117 zákona č. 40/1964 Z. z. Občianskeho zákonníka je to – otec, mama, syn, dcéra, vnuk a vnučka),
  • Súrodenec
  • Manžel/manželka

Aké musia spĺňať podmienky pri výpomoci?

  • Musia byť dôchodkovo poistení, alebo
  • musia poberať dôchodok, alebo
  • sú žiakmi alebo študentmi do 26 rokov veku.

Drobní podnikatelia často využívajú pri podnikaní svoje deti, ktoré študujú, zamestnaného manžela alebo manželku, rodičov na dôchodku. Novelou tohto zákona sa výrazne zjednodušilo podnikanie hlavne malým a stredným podnikateľom, ktorí si pre nízke zisky a vysoké odvody nemohli dovoliť uzatvárať pracovnoprávne vzťahy s inými zamestnancami a predošlý zákaz vzájomného zamestnávania príbuzných im veľmi komplikoval situáciu.Už nemusia so svojimi príbuznými, ktorí im vypomáhajú často len pár hodín v týždni riešiť uzatváranie pracovných zmlúv či dohôd o vykonaní práce, dohôd o študentskej práci alebo otvorenie živnosti tak, ako to boli nútení robiť pred zmenou.

Pred novelizáciou sa takáto aj keď len malá výpomoc zo strany rodinných príslušníkov považovala za nelegálnu prácu a nelegálne zamestnávanie, čo bolo pri zistení kontrolnými orgánmi sankciované. Ak však podnikateľ chce rodinnému príslušníkovi vyplatiť za prácu odmenu, musí ho riadne zamestnať (či už na TPP, dohodu a iné).

Príklad:Pán Peter sa rozhodol podnikať a zriadil si na rohu ulice malú kaviarničku. Jeho 20-ročná dcéra študujúca vysokej škole na druhom konci republiky ho príde občas cez víkendy navštíviť. Keďže otec je na celú reštauráciu sám, rozhodne sa mu počas týchto občasných návštevách vypomôcť s uprataním skladov a sociálnych zariadení bez nároku na odmenu.

Podnikateľ – Peter sa nedopustil žiadneho porušenia zákona č. 82/2005 o nelegálnej práci, nakoľko jeho dcéra je študentkou VŠ, má vek do 26 rokov a je s ním v priamom príbuzenskom vzťahu. V prípade, keby sa podnikateľ rozhodol ju za občasnú prácu odmeňovať, odporúča sa už potom s ňou uzavrieť pracovný vzťah (napríklad na dohodu o brigádnickej práci, TPP a iné), aby sa vyhol pokute pri kontrole z daňového úradu.

Príklad Pani Kvetka sa nasťahovala so svojim veľmi dobrým kamarátom za účelom vzájomného ušetrenia nákladov do spoločného prenájmu do nového mesta. Pán Pavol si našiel prácu v IT oblasti na polovičný úväzok,  pani Kvetka začala podnikať a zriadila si obchod s kvetinami.

Keďže pán Pavol mal popri polovičnom pracovnom úväzku veľa voľného času, rozhodol sa svojej spolubývajúcej pani Kvetke občas vypomôcť s rozvozom kvetín.Pani Kvetka v tomto prípade porušuje zákon č. 82/2005 o nelegálnej práci, pretože s pánom Pavlom nie je v žiadnom priamom príbuzenskom vzťahu, nie sú ani súrodenci a ani manželia (napriek tomu, že bývajú spolu). Hrozí jej pokuta za nelegálne zamestnávanie od 2 000 do 200 000 eur.

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Motivácia zamestnancov

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

apríl

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

17apr9:30Chat GPT a jeho využitie v marketingu9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X