Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zjednodušenie daňových odvodov by privítalo 84% manažérov na Slovensku

KPMG Slovensko spol. s r.o.
16. novembra 2015 Zdroj KPMG Slovensko spol. s r.o. Tlačiť

Viac ako polovica biznis lídrov v regióne verí, že ekonomická situácia sa v ďalšom roku výrazne alebo aspoň trochu zlepší. Na Slovensku zdieľa tento názor 54% manažérov. Napriek tomu firmy neplánujú rozširovať rady zamestnancov a platy budú rásť v menšom počte podnikov ako minulý rok. Vyplýva to z nového prieskumu KPMG – Pulse of Economy 2015.

Viac ako polovica (53%) respondentov KPMG v deviatich zúčastnených krajinách strednej a východnej Európy sa vyjadrila, že v otázke zvyšovania počtu zamestnancov neplánuje žiadne veľké zmeny. V porovnaní s prieskumom v roku 2014 však o 11% poklesol počet firiem, ktoré budú zvyšovať zamestnancom finančné ohodnotenie. Dnes s tým počíta 58% manažérov v regióne. Slovensko kopíruje európsky trend v oboch vyššie spomínaných ukazovateľoch.

Za najväčšiu bariéru rastu obratu považujú Slováci zvyšovanie daňového zaťaženia (50% respondentov), novely zákonov (42%) a nízky dopyt na domácom trhu (42%).

Z výsledkov Pulse of Economy 2015 zároveň vyplynulo, že na Slovensku by 84% biznis lídrov uvítalo zjednodušenie daňových odvodov a s tým súvisiacej administratívy. V porovnaní s ostatnými krajinami v regióne by naši manažéri výrazne ocenili, ak by sa vláda zaoberala znížením dane z príjmu právnických osôb. Túto požiadavku vyslovilo 53% slovenských účastníkov prieskumu.

Slováci tiež dnes menej dôverujú euru. Kým v roku 2014 mu silnú pozíciu predpovedalo 48% slovenských respondentov, dnes 51% očakáva, že do roku 2020 bude naša mena bojovať s problémami a do Eurozóny nepribudnú žiadni noví členovia.

Z viac ako 700 respondentov prieskumu KPMG sa dve tretiny vyjadrili, že ich firmy plánujú nové investície v rokoch 2016-2018. V prípade slovenských firiem sa budúce investície najviac sústredia na domáci trh (45%), prípadne na susednú Českú republiku (32%).

Prieskum Pulse of Economy 2015 tiež poukázal na skutočnosť, že takmer tri štvrtiny manažérov v regióne považujú tieňovú ekonomiku za závažný problém. V Bosne a Hercegovine a Rumunsku je to až 98% opýtaných. Z jej foriem respondenti pokladajú za najpálčivejšie vyhýbanie sa daňovým povinnostiam utajovaním skutočných príjmov. Na Slovensku vníma tieňovú ekonomiku za problematickú 74% opýtaných. Dve pätiny z nich považujú za najvypuklejšie podvody s DPH.

V otázke energetického portfólia si podpora jadrovej energetiky, rovnako ako minulý rok, zachovala vedúcu pozíciu v regióne. Najvýraznejšiu podporu má v Českej republike (83% opýtaných). Nasleduje Slovensko s 58%-nou podporou, čo je pokles o 8% oproti roku 2014.

O prieskume

Prieskum Pulse of Economy (Pulz hospodárstva) zrealizovala spoločnosť KPMG v septembri 2015 medzi manažérmi a vlastníkmi firiem v deviatich krajinách strednej a východnej Európy. Respondenti vyjadrili svoj názor na smerovanie národných ekonomík, eura, zahraničných investícií, daňového prostredia a na odmeňovanie a personálnu politiku firiem. Online prieskumu sa zúčastnilo 731 respondentov zo Slovenska, Českej republiky, Poľska, Litvy, Lotyšska, Estónska, Rumunska, Bosny a Hercegoviny a Chorvátska. Na Slovensku sa prieskum uskutočnil druhýkrát.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Podnikamprieskum

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Odvody

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

február

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

27feb9:30ChatGPT pre pokročilých9:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Marketing

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X