Zmeny v daňových zákonoch opozícii neprešli
Simonov návrh na zníženie DPH parlament zamietol, poslanec Osuský neuspel s návrhom na umožnenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj starobným dôchodcom.
Nižšia DPH na potraviny nebude
Opoziční poslanci Národnej rady SR dnes so svojimi návrhmi na zmeny v daniach neuspeli. Pri poslednom tohtotýždňovom hlasovaní totiž parlament žiaden z nich nepustil do druhého čítania. Zsolt Simon z Mosta-Híd navrhoval zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty späť na 19 % a poslanec za SaS Peter Osuský chcel zase presadiť možnosť uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj pre starobných dôchodcov.
Simon svoj návrh obhajoval tým, že zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty o jeden percentuálny bod na 20 % bolo len dočasným konsolidačným krokom v reakcii na vysoké deficity prvej vlády Roberta Fica. „Občania za nehospodárne a nezodpovedné rozvrátenie schodku verejnej správy zaplatili približne 220 mil. eur ročne, a to počas obdobia rokov 2011 až 2014. Dnes, keď schodok verejnej správy je pod 3 %, tak je potrebné sadzbu dane znížiť a ďalšie znižovanie schodku verejnej správy dosiahnuť nie na úkor občanov, ale šetrením vlády a verejnej správy,“ tvrdil v návrhu Simon.
Okrem toho navrhoval aj znížiť sadzbu dane na potraviny na 10 %. Tvrdil pritom, vzhľadom na pozitívny vplyv na život obyvateľov a zlepšenia podnikateľského prostredia tieto zmeny negatívne rozpočet neovplyvnia, aj keď rezort financií vyrátal len dopad zníženia základnej sadzby na 19 % na 235 mil. eur. Simon však naznačil, že prípadný výpadok by sa mohol vykryť z avizovaných úspor z reformy verejnej správy, ktoré majú podľa vládnych materiálov dosiahnuť až 700 mil. eur.
Zníženie DPH by malo vplyv na rozpočet
Ministerstvo financií tvrdenie, že navrhované zníženie dane z pridanej hodnoty by nemalo vplyv na rozpočet, odmieta. Zároveň spochybňuje aj Simonovu poznámku o možnosti vykrytia výpadku daňových príjmov prostredníctvom dodatočných zdrojov z reformy ESO. „S uvedeným nie je možné súhlasiť. V súčasnosti neexistuje prijateľná alternatíva na krytie uvedeného výpadku tak, aby sa zachovalo tempo konsolidácie verejných financií,“ píše vo svojom stanovisku k návrhu rezort financií.
Poslanec Osuský zase v dnešnom hlasovaní neuspel s úsilím posunúť do druhého čítania svoj návrh na umožnenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj starobným dôchodcom. Tí si ju v súčasnosti uplatniť nemôžu, resp. môžu len v obmedzenej miere.
„Samotné starobné dôchodky sú síce oslobodené od dane, ale poberatelia starobných dôchodkov si nemôžu uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane, a teda sú daňovo znevýhodnení voči iným osobám, ktoré majú príjmy podliehajúce dani z príjmov. Podľa názoru predkladateľa neexistuje na takéto znevýhodnenie starobných dôchodcov žiaden legitímny dôvod,“ uvádza sa v návrhu.