Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Zmeny v daňových zákonoch opozícii neprešli

Zmeny v daňových zákonoch opozícii neprešli
Ilustračné foto: SITA
5. decembra 2014 Zdroj SITA, Podnikam.SK Tlačiť

Simonov návrh na zníženie DPH parlament zamietol, poslanec Osuský neuspel s návrhom na umožnenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj starobným dôchodcom.

Nižšia DPH na potraviny nebude

Opoziční poslanci Národnej rady SR dnes so svojimi návrhmi na zmeny v daniach neuspeli. Pri poslednom tohtotýždňovom hlasovaní totiž parlament žiaden z nich nepustil do druhého čítania. Zsolt Simon z Mosta-Híd navrhoval zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty späť na 19 % a poslanec za SaS Peter Osuský chcel zase presadiť možnosť uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj pre starobných dôchodcov. 

Simon svoj návrh obhajoval tým, že zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty o jeden percentuálny bod na 20 % bolo len dočasným konsolidačným krokom v reakcii na vysoké deficity prvej vlády Roberta Fica. „Občania za nehospodárne a nezodpovedné rozvrátenie schodku verejnej správy zaplatili približne 220 mil. eur ročne, a to počas obdobia rokov 2011 až 2014. Dnes, keď schodok verejnej správy je pod 3 %, tak je potrebné sadzbu dane znížiť a ďalšie znižovanie schodku verejnej správy dosiahnuť nie na úkor občanov, ale šetrením vlády a verejnej správy,“ tvrdil v návrhu Simon. 

Okrem toho navrhoval aj znížiť sadzbu dane na potraviny na 10 %. Tvrdil pritom, vzhľadom na pozitívny vplyv na život obyvateľov a zlepšenia podnikateľského prostredia tieto zmeny negatívne rozpočet neovplyvnia, aj keď rezort financií vyrátal len dopad zníženia základnej sadzby na 19 % na 235 mil. eur. Simon však naznačil, že prípadný výpadok by sa mohol vykryť z avizovaných úspor z reformy verejnej správy, ktoré majú podľa vládnych materiálov dosiahnuť až 700 mil. eur. 

Zníženie DPH by malo vplyv na rozpočet

Ministerstvo financií tvrdenie, že navrhované zníženie dane z pridanej hodnoty by nemalo vplyv na rozpočet, odmieta. Zároveň spochybňuje aj Simonovu poznámku o možnosti vykrytia výpadku daňových príjmov prostredníctvom dodatočných zdrojov z reformy ESO. „S uvedeným nie je možné súhlasiť. V súčasnosti neexistuje prijateľná alternatíva na krytie uvedeného výpadku tak, aby sa zachovalo tempo konsolidácie verejných financií,“ píše vo svojom stanovisku k návrhu rezort financií. 

Poslanec Osuský zase v dnešnom hlasovaní neuspel s úsilím posunúť do druhého čítania svoj návrh na umožnenie uplatňovania nezdaniteľnej časti základu dane aj starobným dôchodcom. Tí si ju v súčasnosti uplatniť nemôžu, resp. môžu len v obmedzenej miere.

„Samotné starobné dôchodky sú síce oslobodené od dane, ale poberatelia starobných dôchodkov si nemôžu uplatňovať nezdaniteľnú časť základu dane, a teda sú daňovo znevýhodnení voči iným osobám, ktoré majú príjmy podliehajúce dani z príjmov. Podľa názoru predkladateľa neexistuje na takéto znevýhodnenie starobných dôchodcov žiaden legitímny dôvod,“ uvádza sa v návrhu.

Odporúčané ebooky

K téme

FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Dane

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo a manažment
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Účtovníctvo verejnej správy
Umelá inteligencia
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

27jún8:30Uhlíkové clo – CBAM8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

08júl8:30Vedenie a motivácia výrobných pracovníkov - Teamleader vo výrobe8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažérske zručnosti,Riadenie,žiadny

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X