Zmluva o dielo – právna úprava podľa Obchodného zákonníka – VZOR

Zmluva o dielo je upravená v Obchodnom aj Občianskom zákonníku. V aktuálnom článku si priblížime základný rozdiel medzi týmito právnymi úpravami, ktorý pomôže podnikateľom rozoznať, kedy môžu uzatvoriť zmluvu podľa Obchodného alebo Občianskeho zákonníka. Predstavíme si aj podstatné náležitosti, ktoré musí obsahovať zmluva o diela podľa Obchodného zákonníka, aby vstúpila do platnosti.
Základná charakteristika zmluvy o dielo a rozdiel oproti úprave v Občianskom zákonníku
Základnú charakteristiku zmluvy o dielo upravuje § 536 zákona č. 513/1991 Zb. Obchodný zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len ako „obchodný zákonník“). V tomto paragrafe ustanovuje, že zmluvou o dielo sa zhotoviteľ zaväzuje vykonávať určité dielo a objednávateľ sa zaväzuje zaplatiť cenu za jeho vykonanie. Podstata odlišnosti zmluvy o dielo upravenej v § 631 až 643 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník v znení neskorších právnych predpisov (ďalej len ako „občiansky zákonník“) spočíva práve v subjektoch zmluvného vzťahu.
Podľa občianskeho zákonníka ide o vzťah medzi podnikateľom a občanom podľa § 536 v obchodnom zákonníku sa jedná o vzťah uzatváraný medzi podnikateľmi podľa § 2 ods. 2 obchodného zákonníka. V tomto ustanovení sa za podnikateľov považujú nasledovné subjekty:
- osoba zapísaná v obchodnom registri,
- osoba, ktorá podniká na základe živnostenského oprávnenia,
- osoba, ktorá podniká na základe iného než živnostenského oprávnenia podľa osobitných predpisov,
- fyzická osoba, ktorá vykonáva poľnohospodársku výrobu a je zapísaná do evidencie osobitného predpisu.
TIP:
Zmluvu o dielo môžu uzatvoriť aj nepodnikatelia, v takomto prípade je však potrebné v tejto zmluve výslovne uviesť, že zmluva o dielo sa bude spravovať ustanoveniami obchodného zákonníka.
Podstatné náležitosti zmluvy o dielo
Zmluva o dielo patrí v podnikateľskej praxi k jednej z najčastejšie uzatváraných zmlúv. Je upravená v § 536 až 565 obchodného zákonníka a všetky jej ustanovenia okrem § 536 majú tzv. dispozitívnu povahu. Základnou charakteristikou zmluvy o dielo je, že zhotoviteľ, ktorý je jednou zo zmluvných strán, sa zaväzuje vykonať pre objednávateľa, ktorý je druhou zmluvnou stranou, určité dielo. Objednávateľ je povinný zhotoviteľovi zaplatiť cenu za toto dielo.
Podstatné náležitosti zmluvy o dielo podľa obchodného zákonníka sú nasledovné:
- označenie zmluvných strán a údaje potrebné na ich riadnu identifikáciu,
- dohoda o predmete plnenia – diela,
- dohoda o cene a záväzok ju splniť.
TIP:
Zmluva o dielo podľa obchodného zákonníka nemusí mať písomnú formu. Dohoda o forme konkrétnej zmluvy je tak výsledkom jednania oboch zmluvných strán alebo prejavu vôle jednej zo zmluvných strán. Pokiaľ však jedna zo zmluvných strán prejaví záujem uzatvoriť zmluvu o dielo v písomnej podobe, na platnosť tejto zmluvy musí byť písomná forma dodržaná, aj keď to zákona explicitne nevyžaduje. To znamená, že v takomto prípade je rešpektovaná zmluvná sloboda a prejav vôle zmluvných strán pri vstupe do obchodnoprávneho vzťahu.
V prémiovej časti obsahu nájdete:
- Označenie zmluvných strán
- Dohoda o predmete plnenia – dielo
- Dohoda o cene a záväzok ju splniť
- Aké ustanovenia je ešte vhodné uviesť do zmluvy o dielo?
- Vzor zmluvy o dielo
Exkluzívny obsah pre členov klubu
Tu sa nachádza obsah prístupný iba členom Klubu Podnikam.sk. Ziskajte pristup k celému článku a všetky výhody členstva klubu.