ZMOS žiada príspevok na prácu u verejných zamestnávateľov
Samosprávne združenie žiada, aby vymedzenie oblastí verejného zamestnávania, okruh verejných zamestnávateľov, dĺžka zamestnávania, a ostatné podmienky podpory boli predmetom samostatného rokovania v rámci legislatívneho procesu.
Príspevok má slúžiť na riešenie dlhodobej nezamestnanosti
Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) navrhuje, aby ministerstvo práce a sociálnych vecí do zákona o službách zamestnanosti včlenilo nový príspevok na podporu zamestnávania u verejných zamestnávateľov. „Národný projekt Podpora zamestnávania uchádzačov o zamestnanie a jeho aktivita č. 2, ktorá je realizovaná v roku 2015, svojimi výsledkami jednoznačne poukazuje na skutočnosť, že o tento typ podpory je záujem a v legislatívnom vyjadrení je potrebné ho samostatne vymedziť,“ uviedlo ZMOS počas pripomienkového konania k návrhu novely zákona o službách zamestnanosti.
Samosprávne združenie žiada, aby vymedzenie oblastí verejného zamestnávania, okruh verejných zamestnávateľov, dĺžka zamestnávania, a ostatné podmienky podpory boli predmetom samostatného rokovania v rámci legislatívneho procesu. „Tento nástroj, v prípade jeho štandardizácie a zaradenia medzi obligatórne nástroje aktívnej politiky trhu práce, by predstavoval druhý stupeň prechodu od aktivácie k zamestnávaniu na otvorený trh práce,“ uvádza ZMOS.
Tvrdí, že takýto príspevok bolo možné považovať aj za ďalší systémový prvok podporujúci riešenie problematiky dlhodobej nezamestnanosti. Novelou zákona o službách zamestnanosti chce ministerstvo práce od začiatku budúceho roka rozšíriť definíciu zamestnávateľa na účely zákona o službách zamestnanosti o samostatne zárobkovo činnú osobu, ktorá chce prijať uchádzača o zamestnanie na vykonávanie absolventskej praxe.
Majú sa tiež rozšíriť možnosti vzdelávania a prípravy pre trh práce aj v kurzoch a programoch vzdelávania, ktoré síce nie sú akreditované, ale poskytujú odborné vedomosti, zručnosti a schopnosti potrebné na vykonávanie pracovných činností na pracovných miestach na trhu práce.
Rezort práce a sociálnych vecí navrhuje vytvoriť nový legislatívny rámec na podporu mobility za prácou napojenú na zmenu miesta pobytu občana, ktorý bol uchádzačom o zamestnanie vedeným v evidencii najmenej tri mesiace. Príspevok na podporu mobility za prácou by sa mal poskytovať aj pri získaní zamestnania viazaného na prechodný pobyt občana na území Slovenska, ak je vzdialený od miesta jeho trvalého pobytu najmenej 70 km.