Znížiť DPH je podľa SaS populizmus, lepšia je rovná daň
Slovensko v súčasnosti potrebuje skôr opatrenia motivujúce k ekonomickej činnosti a vytváraniu hodnôt, tvrdia liberáli.
Ľuďom by malo radšej zostať viac peňazí v dôsledku znížených daní
Zníženie sadzby dane z pridanej hodnoty na základné potraviny je populistický krok. Tvrdia to liberáli z SaS, ktorí tak reagujú na jedno z údajne zvažovaných opatrení v rámci druhého sociálneho balíčka vládnej strany Smer-SD.
Podľa poslankyne za SaS Jany Kiššovej by to síce v praxi znížilo ceny základných potravín a zvýšilo spotrebu na úkor výpadku príjmov zo štátneho rozpočtu, Slovensko však v súčasnosti potrebuje skôr opatrenia motivujúce k ekonomickej činnosti a vytváraniu hodnôt. „Až z nich je zdravé zvyšovať spotrebu,“ tvrdí.
Podľa liberálov je preto nevyhnutné nechať ľuďom viac peňazí, aby si za ne mohli kúpiť viac ľubovoľných tovarov a služieb, nielen potravín. Takýmto opatrením je podľa SaS napríklad návrat k rovnej dani a k zníženiu jej sadzby. Ak ľuďom zostane viac peňazí v peňaženke v dôsledku znížených daní, bude ich to podľa SaS jednak motivovať k práci či ekonomickej činnosti a následne to zdravým spôsobom zvýši spotrebu.
„Ak by sa však znížila len sadzba DPH na základné potraviny, pri zodpovednom hospodárení s verejnými financiami by už neostalo na plošné zníženie daní. Preto SaS, s vedomím zodpovednosti a potreby naštartovať ekonomiku, bude určite presadzovať návrat k rovnej dani a k zníženiu jej sadzby,“ dodala Kiššová.
Vládny Smer-SD by mal predstaviť podobu druhého sociálneho balíčka na straníckom sneme v sobotu 23. mája.
eBooky: