- Podnikam.sk
- Články
- Manažment
- Personalistika
- Zverejnenie platov všetkých zamestnancov vraj môže pomôcť biznisu
Zverejnenie platov všetkých zamestnancov vraj môže pomôcť biznisu
Polemika okolo politiky transparentnosti zamestnaneckých miezd už neraz potrápila nejedeného zamestnávateľa. Je to dilema, ktorú sa pravidelne snažia rozlúsknuť mnohí manažéri väčších či menších organizácií po celom svete.
Tohoročná správa spoločnosti Glasdoor z tejto oblasti pritom ukázala, že len 36 % oslovených zamestnancov sa vyjadrilo v tom duchu, že ich zamestnávateľ uplatňuje politiku transparentnosti v oblasti miezd. Až 70 % z opýtaných zároveň kývlo na možnosť otvorenej diskusie o zverejnení výšky platov v ich spoločnosti. Takýto krok by podľa nich viedol k oveľa väčšej spokojnosti zamestnancov a mal by pozitívny dopad aj na celkový úspech organizácie.
Predstavitelia spoločnosti Buffer zrejme verili podobným ideám a preto sa rozhodli, že si na vlastnej koži vyskúšajú, aký dopad bude mať takáto politika na jej zamestnancov. Lídri tejto firmy sa dohodli na tom, že na internom blogu organizácie zverejnia výšku platov všetkých jej zamestnancov vrátane platov všetkých vedúcich pracovníkov.
Po jej zavedení si manažéri Bufferu pochvaľovali pozitívny vplyv politiky na celkové fungovanie a rozvoj spoločnosti. Za šesť rokov pôsobnosti sa rozrástla ich zamestnanecká báza z pôvodných 10 na 65 zamestnancov. Manažéri firmy tiež potvrdzujú, že konflikty okolo platov sa u nich vyskutujú len ojedinele. Ako ďalej uvádzajú, v prípade, že každý zo zamestnancov vidí, akú hodnotu majú jednotlivé pracovné pozície, nikto z nich nechce, aby ho vyhodili kvôli tomu, že v práci poľavil.
Nedávna štúdia spoločnosti PayScale, realizovalizovaná na vzorke 70 000 zamestnancov zase ukázala, že pracovníci sú menej náchylní k ukončeniu svojho zamestnaneckého pomeru v danej organizácii, keď rozumejú tomu, čo stojí za platovými rozdielmi na jednotlivých pracovných pozíciách.
Na záver tak možno zhrnúť, že vyššie uvedené prieskumy a pokus spoločnosti Buffer naznačujú, že možno sa naozaj netreba báť vstupu do politiky transparentnosti platov. Ak totiž ukážete zamestnacom, ako veľmi si ich ceníte a vysvetlíte im, prečo vznikajú jednotlivé rozdiely v platoch, mali by sa vám za to odvďačiť lojálnosťou a pracovisťou. To by v konečnom dôsledku malo posunúť samotný biznis vpred.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.