20 otázok pred začatím vášho podnikania
Veľa ľudí sníva o vlasnom podnikaní. Ešte predtým, ako sa rozhodnete začať podnikať, položte si niekoľko dôležitých otázok. Uvedomte si, že podnikanie je dlhotrvajúci proces, ktorým žijete 24 hodín denne, 365 dní v roku. Ak chcete uspieť, je potrebná systematická poctivá práca. Na tejto ceste sa však nevyhnete časom, keď sa vám darí lepšie, ale aj horšie. Na druhej strane, ak to myslíte s podnikaním vážne a viete, čo chcete, podnikanie vám môže priniesť do života nezávislosť a spokojnosť.
Zodpovedajte si osobné otázky
- Prečo chcem podnikať? – porozmýšľajte o všetkých dôvodoch, prečo chcete podnikať.
- Som pripravený investovať do podnikania svoj čas a finančné prostriedky?– začiatok podnikania je obzvlásť náročný na čas aj peniaze.
- Som schopný motivať sa k činnosti?– ak podnikáte, nemáte šéfa, ktorý vám povie, čo máte urobiť a kedy to máte urobiť. Sám sa musíte motivovať k začatiu činnosti.
- Mám rád výzvy?– v podnikaní je potrebné neustále riešiť rôzne často nepredvídateľné situácie. Ste na to pripravený?
- Dokážem riešiť problémy?– kreatívne riešenie problémov je kľúčovou schopnosťou podnikateľa.
- Aké sú moje silné a slabé stránky?– odpoveď na túto otázku vám pomôže pri rozhodnutí, ktoré činnosti zvládnete sám a ktoré delegujete na zamestnancov, resp. iných odborníkov.
- Aké mám schopnosti, zručnosti, záujmy, ktoré môžem využiť pri mojom podnikaní?– porozmýšľajte, ako ich môžete využiť vo vašom podnikaní.
- Aké vedomosti potrebujem získať (oprášiť si), aby som bol viac efektívny?– porozmýšľajte, čo nového sa musíte naučiť, aby ste zefektívnili svoju prácu a na ktoré činnosti využijete služby externých firiem.
- Bude ma táto práca baviť?– podnikanie predstavuje dlhodobý záväzok, množstvo práce a vynaloženého úsilia. Je preto dôležité, aby ste aj v čase, keď veci nevychádzajú podľa predstáv, mali dosť energie a vytrvalosti pokračovať. To je možné len vtedy, aka je práca aj vašou záľubou.
- Som dostatočne vytrvalý?– nie každý má to šťastie, že po začatí podnikania sa hneď dostaví úspech. Ak veríte svojmu podnikateľskému zámeru, buďte dostatočne trpezlivý a vytrvalo choďte za svojim cieľom. Dostatok pozornosti preto venujte príprave podnikateľského zámeru v ktorom počítajte s viacerými variantami situácie, ktorá môže nastať (tzv. ideálny scénar, negatívny scenár). Úspech sa určite dostaví.
Otázky ohľadom podnikania
- Je môj podnikateľský nápad schopný zarobiť peniaze?– zamerajte sa na to, v čom chcete podnikať, aké výrobky/služby chcete ponúkať? Urobte si dôkladný prieskum trhu, aby ste vedel, o čo majú ľudia záujem a či tvoj výrobok/služba má šancu uspieť?
- Aká je moja konkurencia?– snažte sa zistiť si čo najviac informácií o poskytovateľoch podobného produktu/skužby, aký chcete ponúkať vy (ceny, druhy služieb/výrobkov, marketing, cieľová skupina zákazníkov, čo na konkurencii zákazníci oceňujú).
- Čo je jedinečné na mojom podnikateľskom nápade, produkte, službe, ktoré chcem ponúkať?– ide o zdôraznenie jedinečného prínosu produktu (Unique Selling Proposition), ktorý zdôrazňuje, prečo si má potenciálny zákazník kúpiť produkt/službu od vás a nie od konkurencie.
- Kto sú moji cieľoví zákaznici?– úspešný podnikateľ musí vedieť, pre akú skupinu zákazníkov je jeho výrobok/služba určená a čo zákazníci potrebujú, aké formy marketingu ich oslovujú.
- Ako stanovím cenu môjho výrobku/služby po zohľadnení ceny konkurencie? – keď viete, kto sú vaši cieľoví zákazníci, je veľmi dôležité stanoviť cenu vášho výrobku/služby tak, aby si ju zákazník mohol dovoliť zaplatiť a zároveň, aby zahŕňala takú maržu, aby ste mohli svoje podniteľské aktivity postupne rozširovať.
- Aký počiatočný kapital budem potrebovať?– urobte si realistický prepočet, koľko peňazí budete potrebovať na začiatku podnikania.
- Ako dlho budem financovať svoje podnikanie z vlastných zdrojov, kým dosiahnem zisk?– na začiatku podnikania bude potrebné vyfinancovať vaše podnikanie aj z vašich peňazí, preto je dôležitý prepočet, koľko peňazí budete potrebovať. Zároveň si urobite plán, kedy budete schopný začať s predajom vašich výrobkov/služieb.
- Budem potrebovať úver?– ak áno, je dôležité pripraviť si kvalitný podnikateľský zámer, aby ste dokázali, že váš podnikateľský zámer je životaschopný.
- Kde budem prevádzkovať moje podnikanie?– dôležité je vedieť, či si budete prenajímať priestory, prípadne využijete vlastnú nehnuteľnosť. Prenájom priestorov predstavuje podstatnú časť prevádzkových nákladov.
- Aké je moje finančné riziko?– podnikanie je vždy spojené aj s rizikom. Práve z tohto dôvodu je potrebné reálne si zhodnotiť všetky otázky.