Non-stop zaneprázdnení? Dajte priestor nude a výsledok vás prekvapí
Je to stále ten istý scenár, ktorý pozná hádam každý z nás. Voláte priateľom, sú však zaneprázdnení. Voláte rodine, tá zase nemá čas, alebo im nevoláte preto, že vy sami máte toho veľa. Mnohí ľudia si dokonca myslia, že musia byť neustále zaneprázdnení, lebo inak to nie je v poriadku. Čo je však zlé na tom, že sa občas len tak nudíte? Dobrou správou je, že nič a môže to mať pre vás aj pozitívny prínos.
Prečo však ľudia nemajú radi nudu?
Na úvod by možno bolo dobré zadefinovať, čo si možno predstaviť pod pojmom nuda. Každý z nás je iný a aj nuda tak znamená pre každého človeka niečo iné. Najjednoduchším vysvetlením by však mohla byť neschopnosť nájsť si akúkoľvek aktivitu, ktoré vás bude baviť. Inými slovami to možno povedať, že nuda je typickým výsledkom rutinnej činnosti.
Deti sú najlepším vzorom
Viete, prečo deti nemajú radi „time out“? Je to preto, že sa v tom čase nudia. Pre deti pritom neexistuje nič horšie ako nuda. Keď ich však budete hodnú chvíľu sledovať, zistíte, že oni sa dokážu zabaviť sami. Nemusia mať pritom ani žiadnu hračku či iný stimul, stačí im obyčajný roh miestnosti a naplno pracujúca fantázia. Tiger na ich tričku sa vzápätí premení na zúrivú šelmu a zábavné dobrodružstvo je na svete.
Nebuďte zaneprázdnení a uchopte nudu
Mali ste už aj vy niekedy taký pocit, že ste boli naozaj „zaneprázdnení“, no v skutočnosti ste nerobili nič extra produktívne? Sem tam ste vykonali nejaký ten pracovný úkon, niekam ste klikli, niečo málo popísali, vybavili zopár stretnutí a pritom uplynulo množstvo dní. Naraz ste však zistili, že termín ukončenia úlohy či projektu sa nezadržateľne blíži a vy ste dohromady nič neurobili.
Problém býva veľmi často v tom, že síce sa cítite zaneprázdnení, reálne vás však nezamestnávajú dôležité veci. V súčasnosti nás obklopuje množstvo rušiteľov v podobe sociálnych médií a inej ľahko dostupnej zábavy, ktorá potichu odvádza našu pozornosť od podstatných vecí.
Ak však odstránite zo života týchto rušiteľov, dokážete byť rovnako kreatívni a produktívni ako deti. Keď totiž nútite mozog, aby pracoval mimo svojej komfortnej zóny, prichádzajú aj nové stimuly a myšlienky a odrazu máte dojem, že sa vám podarilo vyriešiť aj tie najzložitejšie problémy.
Existuje množstvo aktivít, ktoré vám pomôžu zahnať nudu. Od prechádzky na čerstvom vzduchu, upratovania, hier s deťmi, čítania, domácich prác, dobrovoľníctva až po spánok. Pri všetkých uvedených a iných činnostiach si zároveň vyčistíte hlavu a podporíte vašu kreativitu.
V neposlednom rade môžete pri nich stretnúť a spoznať nových a zaujímavých ľudí. Stačí na chvíľu vypnúť a odísť od tradičných „zábavných“ aktivít a začať sa trochu nudiť. Kľúč je v tom, že nakoľko tento stav nikto nemá rád, dokáže vás nasmerovať k iným zaujímavým a kreatívnym činnostiam.
Vyštudovala Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. V praxi sa venuje copywritingu, prekladateľskej činnosti a korporátnemu právu.