Keď sa mamička nahnevá, urobí úspešný projekt
BRATISLAVA 9. septembra (Podnikam.sk) – Dobrý podnikateľ je vraj človek, ktorý dokáže riešiť problémy. Všetky, ktoré prídu. Miriamu Smrtičovú do tohto módu riešiteľa problémov nastavil život.
Miriame sa narodilo dieťa, ktorému sa časom začal prejavovať autizmus. Znamenalo to, že sa aj s manželom museli nastaviť na iné vnímanie sveta, ako boli dovtedy zvyknutí. Dieťa s autizmom si vyžaduje oveľa viac pozornosti než jeho zdraví rovesníci. Všetko by sa bolo bývalo dalo zvládnuť, keď však dcérka prišla do veku, v ktorom sa už deti radi socializujú v škôlkach či kolektívoch, Smrtičovci narazili na problém. Na Slovensku bolo veľmi málo zariadení, ktoré by ich dcérka mohla navštevovať.
Miriama ale bola naučená, že keď sa objaví problém, treba ho riešiť, inak sa nepohnú ďalej. Dala teda dokopy viacero rodičov autistických detí a začali hľadať priestory, v ktorých by im zriadili centrum. Síce s domáckou atmosférou, ale na profesionálnej úrovni a s odborníkmi, ktorí sa o deti postarajú.
Takmer ako v NASA
Teraz sa presuňme do prítomnosti. Miriama nám ukazuje miestnosti s vysokým stropom, v historickej budove v centre Hrnčiaroviec nad Parnou, malej obci neďaleko Trnavy. V každej miestnosti je niečo iné. Sú tu hračky, ktoré učia deti vnímať dotyk. Každá vec je z iného materiálu, niektoré sú modré a studené, iné červené a teplé. Príjemné na dotyk. Vedľajšia miestnosť vyzerá ako malé laboratórium NASA. Dva počítače a k nim pripojené rôzne snímače. Vysvetľuje nám, že deti tu sledujú rozprávky na počítači a snímače, ktoré majú pri tom na tele, zisťujú, či sa rozprávke na monitore naozaj venujú. Či sú v prítomnosti alebo – síce pozerajúc na monitor – vo svojom vnútornom svete. Čo je stav, ktorý je pre autistov veľmi typický. Potom nasleduje terapeutická miestnosť a veľká herňa, ktorá sa takmer v ničom nelíši od hociktorej detskej škôlky.
Kým sa prvotná idea – založiť podobné centrum – skutočne zrealizovala, prešlo niekoľko rokov. „Najdlhšie sme hľadali priestory. Už sme aj mysleli, že žiadne nenájdeme a celé to budeme musieť zabaliť. Ale napokon nám ponúkli tento dom v centre Hrnčiaroviec nad Parnou. Aj sme najskôr váhali, pretože priestory neboli v najlepšom stave a bolo potrebné ich kompletne zrekonštruovať,“ spomína dnes zo svojej malej, ale útulnej pracovne riaditeľka OZ Na trati, Miriama Smrtičová. Veľmi im v začiatkoch pomohla Slovenská sporiteľňa. Tá ako jediná banka podporuje rozbiehajúce sa projekty aj občianske združenia, nielen malých podnikateľov. Samozrejme, aj nároky boli podobné – bolo potrebné napísať biznis plán, pozrieť sa na cash flow, vedieť, odkiaľ pôjdu príjmy a kam pôjdu výdavky. „Veľmi nám pomohli ročné úrokové prázdniny, ktoré v Slovenskej sporiteľni vtedy mali. Práve nulové úroky úveru nám pomohli nezaťažovať aj tak napätý cash flow ďalšími výdavkami v období, keď sme reálne negenerovali žiadne príjmy,“ vysvetľuje Miriama.
Najmä profesionálne
Občianske združenie Miriama zakladala spolu s ostatnými rodičmi. Ich príspevky tvoria najväčší príjem do cash flow. „Hlavným cieľom nášho občianskeho združenia je práve prevádzkovanie špecializovaného zariadenia pre deti s poruchou autistického spektra. Zakladateľmi a členmi OZ sú najmä rodičia detí s autizmom. Kapacita zariadenia je 15 klientov – detí od 3 do 18 rokov. Od augusta 2018 sme registrovaní v sieti poskytovateľov sociálnych služieb ako neverejný poskytovateľ sociálnych služieb.
Chceme viesť najmä deti od 3 rokov, ktorým bola diagnostikovaná porucha autistického spektra, k plnohodnotnému životu. Vychovávatelia a terapeuti vedú deti k sebestačnosti a nezávislosti do takej miery, do akej to umožňuje ich fyzická a mentálna kondícia,“ opisuje pointu „biznisu“ Miriama.
Od začiatku spolu s ďalšími rodičmi chceli, aby sa o ich deti starali profesionáli. Dnes zamestnávajú odborníkov na prácu s autistickými deťmi, ktorí vedia pracovať so všetkým vybavením, ktoré v centre majú, a sledujú aj trendy v tejto oblasti. „Najväčší problém bol zohnať kvalitných ľudí. Hoci vhodnú školu má veľa absolventov, je veľmi málo tých, ktorí majú s autistickými deťmi aj prax. A druhá vec je, že im nemôžeme ponúknuť extrémne vysoké platy, na to jednoducho nemáme rozpočet,“ vyratúva Miriama. Okrem ročných úrokových prázdnin získali napokon aj podporu z Nadácie Slovenskej sporiteľne.
Autistov pribúda
„Rok 2018 bol pre naše OZ zlomový. Podarilo sa nám nájsť vhodné priestory, čiastočne zohnať finančné a materiálne prostriedky k rekonštrukcii, spojiť tím ľudí ochotných priložiť ruku k dielu. Výsledkom bola spomínaná registrácia zariadenia v auguste 2018 a postupne ku koncu roka aj príprava a zaškoľovanie budúcich zamestnancov. Po celý rok sme sa zapájali do viacerých projektov, aby sme získali čo najväčšiu finančnú podporu pri realizácii nášho cieľa. Niekedy úspešne, inokedy menej úspešne. Keďže naše výdavky a potreby prevyšovali získané prostriedky, museli sme po dôslednom zvážení pristúpiť aj k úverom, preto nám veľmi vhod padla akcia banky.“
Centrum Na trati je dnes vyťažené približne z polovice. „Nechceli sme začať hneď s plným počtom, skôr sa rozbiehať postupne, aby sme vedeli, čo všetko zvládneme. Aj personálne, aj organizačne,“ vyvetľuje Miriam Smrtičová. Od septembra chcú postupne privítať ďalšie deti. O „klientov“ mať núdzu nebudú. Veď na Slovensku sa s poruchou autistického spektra, ako sa autizmus odborne nazýva, narodí jedno z 88 detí. A týchto detí neustále pribúda. Pričom ak sa má dieťa s autizmom zaradiť úspešne do spoločnosti, je potrebné s vhodnou terapiou začať medzi jeho druhým až piatym rokom.
Úrokové prázdniny pre začínajúcich podnikateľov je iniciatíva Slovenskej sporiteľne. Na jeseň roku 2018 sa do prvého ročníka iniciatívy zapojilo viac až 140 začínajúcich podnikateľov a neziskoviek, ktoré mohli získať financie na svoj prvý biznis bez úrokov na 12 mesiacov a využiť ceny od viac ako 30 partnerov. Hlavnú finančnú cenu od Nadácie Slovenskej sporiteľne na rozvoj svojho nového podnikania so sociálnym prínosom získala OZ Na trati na základe odporúčaní Google Slovensko, Nadácia pre deti Slovenska a portálu www.akcnezeny.sk. Druhý ročník iniciatívy je otvorený a prihlasovanie prebieha do 30. septembra 2019 na www.zacinamepodnikat.sk.
Inzercia