Buďte správne informovaný! Získajte prémiový účet TU
Prihlásenie
Zakúpiť členstvo
Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
FOAF.sk - Aký má firma zisk? Kto ju vlastní? Kto má dlhy? Zistite TU

Ako dosiahnuť úspech v podnikaní? Robte to, v čom ste odborník

15608624035081560437457601.png
Foto: SLSP
2. septembra 2019 Tlačiť

BRATISLAVA 2. septembra (Podnikam.sk) – Sú to odborníci, technici. Mali dobre platené miesta. A odišli z nich. Niežeby málo zarábali alebo nemali možnosť robiť to, čo ich baví. Ale chceli cítiť slobodu, ktorú im dáva podnikanie.

Inšpiratívne články o začínajúcich podnikateľoch majú často jeden spoločný vzor. Zväčša ide o mladých ľudí, ktorí urobili nejakú aplikáciu a rozbehli start-up, alebo sa našli v gastre a otvárajú si vlastné prevádzky. Ale také to poctivé podnikanie, ktoré nemá startupovú ideu, ale ľudia ho chcú robiť s vášňou a pocitom, že stoja na vlastných nohách? Ešte stále sa dá nájsť aj tento model.

Podnikanie prišlo zvnútra

Začnime s Kamilom Hubinským, ktorý je konateľom firmy Supra technology. Hneď ako začne hovoriť, spomenie, že firmu zakladali spolu štyria, ale zvyšní traja sú v teréne, aj on mohol prísť len na chvíľu. „Viete, ak podnikáte, musíte byť stále v pohybe, veci sa neustále menia,“ hovorí, no pritom nejde z neho stres, skôr rozhodnosť a znalosť toho, ako sa veci majú.

Predtým, než sa dal s kolegami na podnikanie, robili všetci štyria vo veľkej firme. Mali sa vcelku dobre, ale niečo im tam chýbalo. „Robili sme vo firme, ktorá fungovala na podobnej báze, ako fungujeme dnes my. Ani neviem, ako to povedať, možno montážno-servisno-zabezpečovacia firma. Robíme, čo klienti potrebujú. Podobne to bolo aj v predchádzajúcej firme, ale bolo tam čosi… že držte sa tu, ale vyššie neorganizujte nič. Ale my sme chceli ísť vyššie!“ spomína na obdobie bývalého zamestnania. Zrelo to v nich dlhšie, až sa jedného dňa vyhrotili viaceré konfliktné situácie s vedením firmy a už reálne začali rozmýšľať nad inou cestou. Vlastnou.

„Jeden večer po práci sme si ja a traja moji spoločníci v Supra technology na to v kľude sadli, prebrali si možnosti, schopnosti, jednoducho celú situáciu a všeobecne myšlienku, či neurobíme spoločnú, vlastnú firmu. Ja som mal kontakty a 30-ročné skúsenosti, oni sú mladí 30-roční ľudia, ktorí vedeli veci robiť a chceli napredovať. Každý sme do toho išli s inou motiváciou. Výhodou bolo, že každý z nás je vyučený, zameraný na inú oblasť, všetci pritom máme už dosť skúseností a vieme o sebe všetko, hlavne sa na seba navzájom spoľahnúť a dopĺňať sa. Zákazníkom by sme vedeli hneď od začiatku ponúknuť komplexné služby vo veľa oblastiach. A tak, že prečo nie. Tak sme šli,“ opisuje začiatky podnikania, no hneď dodáva, že peniaze vôbec neboli motivácia: „Ak idete do podnikania s cieľom zarobiť veľa peňazí, tak to rovno zabaľte hneď na začiatku. To nás nehnalo dopredu. My sme chceli cítiť slobodu, že si môžeme sami stáť za tým čo a hlavne ako spravíme, že sa sami rozhodujeme ako najlepšie vieme a môžeme rásť, kam chceme. A ešte niečo – hľadali sme čosi vyššie, čo nás bude napĺňať. Potreba podnikať išla zvnútra, chceli sme zákazníkom ponúknuť kvalitu,“ upresňuje Kamil Hubinský.

15607597401641560759569741.jpg
Foto: SLSP

On je zo spoločníkov najstarší, ostatní sú mladší o viac než desať rokov. Ale o nejakých vekových treniciach nemôže byť reč. Prekvapujúco mladých chváli: „Mladší ľudia sú dnes ďaleko šikovnejší než my. Sú aj zručnejší. Úrovňou, technicky, aj rozumovo. Ja som sa ich aj snažil dobiehať, ale oni sú niekde inde. No takto nám to funguje. Musíte urobiť orchester, aby ste koncert zahrali. O ničom inom to nie je. Oni vedia veci robiť, ja mám kontakty po celom Slovensku a viem komunikovať.“

Komunikácia bola podľa neho práve to, čo mladej firme na začiatku otvorilo dvere. Pretože môžete urobiť eseročku, aj byť šikovní, ale keď o vás nikto nevie… „Musíte si vytvoriť sieť kontaktov a tá je vybudovaná na dôvere. Všetko je to podľa mňa na osobnom prístupe k ľuďom. Osobne sa stretneme, dáme si kávu, vidíme si do tváre. A funguje nám to. Samozrejme, musíme sa obracať. Ale zas máme aj srandu, bez nej by to vo firme neišlo. Ak by sa ľudia neuvoľnili… o čom by to bolo.“

S rozbehom dnes už úspešného biznisu im pomohla aj Slovenská sporiteľňa. „Pomohla nám s preklenutím obdobia dlhých termínov splatností faktúr u niektorých zákazníkov. Prefinancovanie bankou pomohlo zabezpečiť financovanie technického vybavenia, špeciálnych školení zamestnancov a výroby reklamných odevov,“ dodáva Kamil Hubinský.

A ako je to s tou slobodou v praxi? Vraj očakávania sa im naplnili: „Sloboda je neskutočná vec. Už sme v situácii, keď si môžeme vyberať zákazníkov. Keď napríklad niečo nie je práve náš vyhradený technický obor, naše zameranie, poviem – ospravedlňujem sa, toto neberieme. To si v zamestnaní nemôžete dovoliť, o chvíľu by ste museli ísť preč. A zákazníci už aj sami začínajú po rôznych skúsenostiach prichádzať na výhodu systému prevahy kvality nad kvantitou, čo nám robí zároveň medzi odborníkmi dobrú reklamu a posúva nás vpred. A my sme hrdí na to, že si za ňou môžeme bez výčitiek stáť.“

Veľa práce aj slobody

15607598454121560759570116.jpg
Foto: SLSP

Aj druhý profesionál, ktorého sme oslovili, išiel do podnikania podkutý vedomosťami a praxou. „Hlavným dôvodom na podnikanie bolo to, že som chcel o svojom profesnom živote rozhodovať sám a chcel som robiť to, čo ma pracovne napĺňa. Taktiež som si hovoril, že prečo to neskúsiť teraz, keď som slobodný a bez záväzkov,“ spomína na motiváciu k vlastnej firme Ivan Sivý z Ai-energy. Venuje sa ekologickým technológiám – fotovoltaike, solárnym kolektorom, tepelným čerpadlám.

Skúsenosti zbieral vo veľkej medzinárodnej firme, ktorá podnikala v rovnakej oblasti. „Skúseností na začiatku podnikania som mal na rozdávanie. Dokonca som už na vysokej škole písal diplomovú prácu na rovnakú tému, ako je oblasť môjho podnikania.“

15607600652531560759569918.jpg
Foto: SLSP

Keď sme od neho chceli vedieť, či existuje nejaký špecifický problém, ktorý trápi jeho oblasť, pokrútil hlavou. Spomenie len to, na čo sa sťažujú mnohí podnikatelia – dlhá splatnosť faktúr a platobná disciplína na Slovensku. Aj preto sa pri začiatku podnikania obrátil na Slovenskú sporiteľňu – zabezpečila mu finančné prostriedky na nákup materiálu a finančnú rezervu na prekonania obdobia, keď čakal na preplatenie dotácii.

Hoci má pri podnikaní viac slobody ako v práci, venuje mu veľa svojho času. „Áno boli chvíle, keď som sa chcel na to vykašľať. A veľmi často. Hlavným dôvodom bola časová zaneprázdnenosť, väčšina malých podnikateľov, ako som ja, nepozná víkend, sviatok, aby zarobili, musia pracovať stále,“ hovorí Ivan Sivý, ktorý keď už má energiu na minime, dobíja si ju pri boxe a futbale.

Ak začínate podnikať ako odborník

1. Nepodceňujte dobrý plán

Môžete sa síce v oblasti, v ktorej pôsobíte roky, naozaj vyznať, ale podnikanie je najmä o tom, aby tržby prevýšili výdavky a to aj dlhodobo. Ako to chcete urobiť? Práve to vysvetlite (aj sami sebe) v biznis pláne.

2. S financiami vám pomôže banka

Aj keď nemáte históriu ako podnikateľ, Slovenská sporiteľňa má program pre začínajúcich podnikateľov. Poradí vám, ako doladiť biznis plán a pomôže s financiami – napríklad s možným prečerpaním na podnikateľskom účte, aby ste mohli platiť záväzky načas. Veď v niektorých odboroch je bežná 60- či dokonca až 90-dňová splatnosť faktúr. To je už naozaj dlho a za ten čas potrebujete platiť účty.

3. Komunikujte so svojimi potenciálnymi klientmi

Hoci ich možno poznáte z praxe, dajte im o sebe vedieť, že rozbiehate firmu. Možno pôjdu za vami radi, a možno zostanú u tej firmy, kde ste doteraz pracovali. V každom prípade je dobré vedieť vopred, či s nimi viete rátať.

Aj vy rozmýšľate o vlastnom podnikaní alebo veľmi krátko podnikáte v oblasti, ktorej rozumiete? Využite financovanie pre začínajúcich podnikateľov a k tomu bezplatné vzdelávanie u regionálnych špecialistov Slovenskej sporiteľne na www.zacinamepodnikat.sk.

Inzercia

Odporúčané ebooky

Súvisiace články v seriáli "Začíname podnikať"

Zobraziť všetky články v seriáli "Začíname podnikať"
FOAF.sk firmy - Hosp. výsledky, súvahy, výkazy, DLHY, vlastníci - Zistite TU

Témy

Ai-energyPRprefinancovanieSlovenská sporiteľňaSLSPSupra technology

Najčítanejšie za 24 hodín

Z kategórie Inšpirácia

Poradca podnikateľa a živnostníka

Prémiový obsah pre členov klubu Podnikam.sk

Zobraziť ďalšie články

Seriály na Podnikam.sk

Školenia, semináre, kurzy

BOZP - Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci
BOZP vo výrobe
Cash flow
Clo
Clo a logistika
Controlling
Dane a účtovníctvo
Doprava
Dotácie
DPH - Daň z pridanej hodnoty
DzP - Dane z príjmu
Enviro
Environmentalistika
Eurofondy
Finančné riadenie
IAS/IFRS
Industry 4.0
ISO
Komunikačné zručnosti
Koronavírus
Legislatíva a zákony
Legislatíva, zákony
Logistika
Manažérske zručnosti
Manažment
Marketing
Marketing a predaj
Marketingové zručnosti
Medzinárodné účtovné štandardy - IAS/IFRS, US GAAP
Medzinárodné účtovné štandardy (IAS/IFRS, US GAAP)
Medzinárodné zdaňovanie
Mzdy a odvody
Nehnuteľnosti
Osobný rozvoj
Ostatné dane
Personalistika
Počítačové zručnosti
Pohľadávky
Pracovné právo
Právo
Právo, Pracovné právo
Predaj
Riadenie
Riadenie firmy
Riadenie ľudských zdrojov
Samospráva
Školstvo
Školy
Smernice
Stavebníctvo
Účtovníctvo
Účtovníctvo a dane
Verejná správa
Verejné obstarávanie-obstarávateľ
Verejné obstarávanie-uchádzač
Výroba
žiadny
Živnosť

jún

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

08jún8:30Riadenie zmien – Change management8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Manažment

14jún8:30Logistický audit8:30 Udalosť usporiadaná: Verlag Dashöfer, s.r.o. Typ Udalosti:ŠkolenieOblasť školenia:Clo

Zobraziť všetky školenia

Eshop Podnikam.sk

Prejsť do eshopu

Zoznam firiem B2B

Zobraziť všetky firmy
Copyright © iSicommerce s.r.o. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu. Ochrana osobných údajov | Podmienky používania | Kontakt | GDPR - Nastavenie sukromia
X