V januári 2014 boli predložené, prerokovávané alebo prijaté tieto legislatívne zmeny týkajúce sa podnikateľov. Prečítajte si o nich viac.
Novela zákona o potravinách
Prevádzkovateľ, ktorý predáva potraviny konečnému spotrebiteľovi a ktorého obrat z predaja potravín v predchádzajúcom kalendárnom roku dosiahol 10 mil. eur, bude musieť dvakrát ročne zaslať ministerstvu pôdohospodárstva polročný výkaz o percentuálnom podiele obratu z predaja potravín vyrobených na Slovensku na celkovom obrate z predaja všetkých potravín spolu za predchádzajúci kalendárny polrok.
- Zákon schválil parlament, po podpise prezidentom by mal nadobudnúť účinnosť 1. apríla 2014.
- Viac informácií nájdete tu.
Koncepcia ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu
Právomoci centrálnej banky pri dohľade na finančnom trhu sa majú rozšíriť. Vyplýva to z koncepcie ochrany spotrebiteľov na finančnom trhu, ktorú schválila vláda.
Centrálna banka by tak v budúcnosti mala dohliadať všetky licencované subjekty, teda nie len v súčasnosti dohliadané subjekty finančného trhu. Finančné prostriedky pritom podľa ministerstva financií budú môcť požičiavať iba licencované subjekty, ktoré tak budú podnikať pod dohľadom Národnej banky Slovenska (NBS).
Koncepcia sa zameriava aj na zriadenie jednotného kontaktného miesta, kde sa majú riešiť všetky podnety klientov proti poskytovateľom finančných služieb pre celý finančný trh vrátane lízingoviek a nebankoviek.
Novela zákona o správe daní
Poslanec Richard Sulík navrhuje zjednodušiť a zrýchliť dobrovoľné plnenia dlžníkom v prípade daňovej exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v banke. Podľa navrhovaného ustanovenia by daňový dlžník v prípade daňovej exekúcie prikázaním pohľadávky z účtu vedeného v banke mohol po zablokovaní bankového účtu zaplatiť pohľadávku bez toho, aby musel predtým žiadať správcu dane o súhlas s použitím svojich prostriedkov na zaplatenie svojho dlhu.
- Zákon bol predložený do parlamentu, navrhovaná účinnosť zákona je 1. júna 2014.
- Viac informácií tu.
Novela zákona o dani z príjmov
Poslanec Ivan Štefanec (SDKÚ-DS) navrhol zrušiť tzv. daňové licencie. Táto nová daň, ktorá bola podľa neho navrhnutá bez štandardného pripomienkového konania, sa pohybuje od 480 eur do 2 880 eur ročne, čo bude pre mnohé, hlavne malé firmy likvidačné a pre veľkú časť firiem to bude znamenať zbytočné dodatočné odčerpávanie prostriedkov, ktoré by mohli použiť na podnikanie a rozvoj. Zavedenie takejto „dane zo straty“ ich situáciu ďalej zhorší, čo sa prejaví aj v náraste už aj tak vysokej nezamestnanosti.
- Zákon mal nadobudnúť účinnosť 1. júla 2014,poslanci ho však na aktuálnej schôdzi neschválili.